| anonim_4396 a întrebat:

Salut tuturor.
Sunt în Italia iar la sfârşitul lunii februarie vreau sa plec în România, întrebarea mea este dacă îmi fac testul mai fac carantină sau nu?
Sau dacă nu am testul mulți spun că faci carantină dar carantină în ghilimele ştiți la ce mă refer.

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
5 răspunsuri:
| aditimus a răspuns:

Trebuie sa faci atat la intrare cat si la iesire.

| goguPatent a răspuns:

Ai rabdare sa vezi care va fi situația la sfarsitul lunii. Din ce stii eu Romania nu exclude carantina pe baza testului.

| badpanda a răspuns:

Carantina in ghilimele, daca nu te gaseste acasa politia faci carantina la un centru special pe banii tai inca 14 zile, amenda 3000 de lei si dosar penal.

| anonim_4396 explică (pentru badpanda):

Nu te caută poliția

| badpanda a răspuns (pentru anonim_4396):

Pe vecina mea au controlat-o in fiecare zi dupa ziua a 4-a.Prima data au venit la usa, apoi o sunau din strada sa iasa la geam.Depinde de zona probabil.
Mai e cineva pe TPU care a venit din Germania acum 3 saptamani si a zis ca l-au verificat.