| SacuiuRobert926 a întrebat:

Salut, unde as putea sa anunt ca orasul Bucuresti are peste 3 la 1000 de locuitori cazuri active de covid 19 ca sa bage orasul in carantina?
Va spun si de unde stiu
Bucurestiul are 6420 cazuri active de covid 19 (potrivit https://covid19.geo-spatial.org/ )din care 84 in ultimele 24 de ore. Bucurestiul are 6420 de cazuri active la 1.83 milioane de locuitori.
1830000:1000=1830 atata trebuie sa impart.
6420:1830=3,50 de cazuri la 1000 de locuitori

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
18 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Doar ca Bucurestiul are peste 3 milioane de locuitori happy ha ha

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

1,8 are oficial

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Virusul nu citeste date oficiale...

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Virusul nu, dar legea cu care te baga Arafat in carantina da
Sau nici macar pe alea daca instanta a constatat ca i-a bagat pe aia in prahova ca s-au infectat niste vecini din 2 curti intre ei si erau sub 1 la mie

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Decizia de caratinare se ia daca nu se respecta vreo 5-6 puncte, ala cu mia e doar unul. Soooo ghinion

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

De fapt decizia se ia daca asa vrea si cam atat, nu pentru vreun motiv rational

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci nu mai e nevoie sa se chinuie baiatul sa sune nicaieri da?

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Pai ar putea sa sune la insp, eventual sa le trimita si o lista a vecinilor care umbla fara masca pe scara blocului

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Poate ii pune blocul in carantina

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Tot mai bine s-ar carantina tot orasul de ce sa riscam vietile oamenilor

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Ne ia coronalaughing Exista sanse sa o iau saptamaniile viitoare merg in zona inchisa intre sute de oameni unde cica s-au descoperit cazuri.
Sa nu mai zic, ca pe unde am umblat masca e doar asa pe gat, sau atarna pe urechi.
Nu mi-e frica ca o pot lua, numai ideea de a sta in spital nu-mi convine.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Calculul dtale se referă la statistici care sunt departe de realitate. Dar chiar dacă ar fi așa, un oraș ca Bucureștiul nu poți să îl bagi în carantină, nu ai cum. Poți să izolezi focare eventual.

Bula
| Bula a răspuns:

Carantinarea se face prin decizie politica.
Politicienii nu-si fac singuri carantinare.

| Simpatic a răspuns:

Regula tampita a unui idiot denumit Arafat, lasa ca poate il i-a la puscarie in curand pentru manevrele facute cu mastile si pentru faptul ca a irosit din banii statului bani grei platind avans unor firme fantome de prin china care au luat banii si dusi au fost...deci jegul asta sa plateasca!
Nu zic ca nu a facut si chestii bune cu SMURD si asa mai departe, dar in ultima vreme si-a luat lumea-n cap cu tot felul de reguli idioate.
Scurt pe 2 din momentul in care a fost declarata pandemie granita tarii noastre trebuia inchisa, nu trebuiau lasati niciun cioflingar la cules de zmeura sau sparanghel, trebuia introdusa o carantina serioasa a celor care veneau de nevoie de tara, am inteles ca pe unii i-au tinut idiotii in carantina 14 zile cand au venit in tara din alte tari, DAR atentie NU LE-AU FACUT TEST DE COVID! E de nopatea mintii, acest Arafat si DSP-ul, niste nemernici care distrug tara asta cu regulile lor!

| goguPatent a răspuns (pentru Simpatic):

Unde ai auzit tu pe planeta asta ca o tara sa nu isi primeasca cetatenii pe propriul teritoriu?

| Simpatic a răspuns (pentru goguPatent):

Esti gogu sau patent? dupa numele tau ilar se pare ca nu intelegi, no offence
Am zis asa "Scurt pe 2 din momentul in care a fost declarata pandemie, granita tarii noastre trebuia inchisa, nu trebuiau lasati niciun cioflingar la cules de zmeura sau sparanghel, trebuia introdusa o carantina serioasa a celor care veneau de nevoie in tara..."

Deci in opinia mea nu trebuiau lasati sa iasa unii ca apoi sa trebuiasca la scurt timp sa revina, iar cei care trebuiau sa vina in tara sa fie lasati dar sa li se faca testare si acea carantinare, pe cand au existat numeroase cazuri cand cei care au stat in carantina nu li s-a facut test, wtf! Ca dupa 14 zile sa fie lasati liberi, ca ce chestie? daca erau asimptomatici happy dar asa judeca la noi creierele din spatele institutiilor, cred ca un creier bun acolo ai fi si tu.

In fine mi-am pierdut rabdarea sa ma tot cert cu toti cititorii printre randuri de pe aici, chiar m-am saturat si plictisit, daca nu cititi ce am scris numai comentati pe langa!
Ca unii cititi ce va convine voua ca apoi sa aruncati cu noroi in ceilalti, desi voi niciodata nu raspundeti la o intrebare ci doar la ce raspund ceilalti, vanatori de raspunsuri.

| JicaContra a răspuns:

Politicienii, in momentul asta se feresc, ca dracu' de tamaie sa mai puna carantina sau alte basini nasoale, pentru ca le scade popularitatea, asa ca, imi pare rau, cu toate ca ar trebui, eu nu cred ca o sa puna vreo carantina pe Bucuresti

mai ales ca in oraselele de provincie unde s-a pus carantina, s-au impotrivit aia cu spume si au dat in judecata ca sa scape, deci iti da o idee de cat de putin le place romanilor carantinarea

| goguPatent a răspuns:

La DSP anunti. Daca iti raspunde cineva la telefon.