| Denis67 a întrebat:

Salutare! Cei de la OMS zic ca suntem la "sfârșitul " pandemiei but actually eu zic ca suntem prea departe de a se încheia pandemia!
Voi ce părere aveți?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
10 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Covidul ramane printre noi, ne vom vaccina in fiecare an la fel cum persoanele varstnice sau bolnave se vaccineaza in fiecare an contra gripei.

| minrest a răspuns:

Cred ca partea cu efecte politice, sociale, economice si aministrative de interes public s-a incheiat. Vor mai fi cazuri, din cand in cand numarul de cazuri va creste, si o sa mai moara pacienti in varsta sau cu boli cronice. Dar depasirea sistemului medical, restrictii, carantina, nu.

| ReddY25 a răspuns:

Toate sunt la fel happy

| PineapplePizza a răspuns:

Baliverne, OMS se uita doar la bani si sa instaureze panica cand nu exista pericol si/sau sa minta ca nu exista ceva ca mai apoi sa inchida iar tot ca vai s-a inmultit prea rau draga. Daca s-ar termina pandemia astia de la OMS ar muri de foame, asa ca minte peste tot ca s-a incheiat incat nimeni sa nu se mai protejeze si sa se infecteze etc. ca la fiecare val. Sau poate s-au plictisit si vor incepe iar cu gripele aviare si porcine... nu se stie exact ce le trece prin cap dar scopul e sa faca bani.

| pombar a răspuns (pentru PineapplePizza):

Stii o mica parte, fractiuni

| EliLeli a răspuns:

As tinde sa ma bazez mai mult pe ce spune OMS. Au mai multe informatii si mai multi cercetatori la dispozitie. Sper sincer sa fie asa cum zic ei!

| NisipLaMare a răspuns:

Orice as spune tot ca ei facem asa ca n-are rost.

| Maxx23 a răspuns:

Ești foarte enervant! La ce sa mai fie restricții încă? Când țara e la pământ
Economia merge rau, mai are rost sa se mai pună restricții? Cate afaceri au falimentat din cauza pandemiei? Exagerezi! Normal ca trebuie sfârșitul pandemiei!

| Endy22 a răspuns:

"Plandemia" are nevoie de un alt plan.

| pombar a răspuns (pentru Endy22):

Confirm, e mult mai complex