| Bogdy4Boss a întrebat:

Salutare, daca am o ruda infectata cu covid, eu sunt nevaccinat si ma baga in izolare de 14 zile cu ea, pot sa fac un test covid si sa ies din carantina?
Vreau sa specific ca odata iesit, pot sa schimb domiciliul pentru a nu mai exista vreun risc de infectare.
Va rog sa raspunda doar cine are informatii corecte, multumesc!

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
13 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Din cate stiu eu, daca unul din membrii familiei este detectat cu covid, toata familia intra in carantina.
S-a intamplat asta unchilor mei si au fost nevoiti sa stea cu fiul lor in casa 14 zile, fiind verificati zilnic de patrula de Politie, la o alta ora, ca sa nu cumva sa le treaca prin cap sa iasa afara.
Evident fiind vorba de ruda cu care stai in casa, nu vecin, nu locuind in alta parte.

| darrio2007 a răspuns:

Nu spui daca locuiesti cu ruda in aceeasi camera.

| Bogdy4Boss explică (pentru darrio2007):

Locuim chiar in case separate. si curti separate dar mancam la aceeasi masa ca sunt curti, care au intrare din una in alta.

| Lukasssz a răspuns:

Poti face testul in ziua a 8 a dar daca esti pozitiv trebuie sa mai astepti alte 14 zile, stiu persoane care au iesit pozitive si dupa a 20 a zi.

| Bogdy4Boss explică (pentru Lukasssz):

Wtf. care este logica? In loc sa fac acum cat sunt sanatos si sa scap pentru a nu ma infecta, trebuie sa astept o saptamana riscand sa ma infectez? laughing)) Romania tata, tara condusa de cizmari laughing)

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Bogdy4Boss):

Cine zice ca esti sanatos? Testul nu iese pozitiv fix dupa infectare, sooo...

| suntserios a răspuns (pentru Bogdy4Boss):

De fapt Romania e tara in care toti se cred medici si isi dau cu parerea. Adica fix asa cum faci tu. Tu poti fi acum sanatos binemersi dar purtator si virusul sa se activeze peste 8 zile sau 9 zile si abia atunci sa iesi pozitiv la test si sa dai mai departe. Asta e logica.

| Bogdy4Boss explică (pentru suntserios):

Dar nu ma dau medic, s-a demonstrat ca si cei vaccinati sunt purtatori si transmit virusul, acum, te intreb eu pe tine: de ce un membru al familiei vaccinat care sta in casa cu cea infectata poate sa iasa cu riscul sa dea virusul mai departe iar eu care nu sunt vaccinat nu am voie?
Si legat de vaccin, daca as stii ca daca-l fac nu mai sunt un risc pentru altii, l-as face dar atata timp cat daca-l fac ma protejeaza doar pe mine, prefer sa trec prin boala, sa-mi asum riscul de a-mi pierde viata decat sa fac un vaccin produs in maxim doi ani fara sa fie testat inainte. pe scurt, nu am o garantie ca peste 10 ani nu-mi declanseaza o alta boala, aici o sa spui iar ca nu sunt medic dar dupa mentalitatea mea, asa cum este, ma gandesc ca acea perioada de testare a fiecarui vaccin, medicament are si ea un rol esential. Prefer sa-mi asum riscul de a murii din decizia mea decat din decizia altuia. Este strict parerea mea, fiecare face ce vrea cu viata lui, d-aia si-au pierdut multi romani viata in 89', pentru dreptul la libertate care aparent nu mai exista si nu ma deranjeaza cu nu exista, inteleg situatia in care suntem cu acest virus, ma deranjeaza descriminarea si solutiile prost administrate care nu ajuta cu nimic la trecerea cu bine peste aceasta pandemie.

| suntserios a răspuns (pentru Bogdy4Boss):

Ce imi place asta cu peste 10 ani. Pana acum era cu 2 luni. Da au vazut toti ca nu s-a intamplat nimic ati schimbat cu 10 ani.

Realizezi ca prin atitudinea asta au umplut altii ca tine spitalele si au blocat sistemul de santate si ai ajuns direct sa faca rau multora, nu doar lor.

| Bogdy4Boss explică (pentru suntserios):

Nu stiu cine a spus cu 2 luni, eu nu ma uit la tv, nu am mai deschis tv-ul de foarte mult timp. chestia pe care am spus-o eu cu 10 ani a fost un exemplu, nu am spus ca fix in 10 ani, era doar un exemplu, nu pot sa spun ca sunt sigur ca te v-a afecta in viitor dar atata timp cat nu este testat mai degraba cred, ca este posibil. Legat de spitale, o tara normala ar trebui sa aiba cate un pat pentru fiecare cetatean, d-aia platim taxe dar la noi nici spitalele pe care le avem nu functioneaza normal, ard sau sunt medici care trec pe spaga la examene in facultati, cunosc situatii care au trecut examenu pe 200 de euro si recent o asistenta nu au stiut sa-i puna branula unei cunostinte si i-a bagat-o doar pe sub piele de i s-a umflat mana. Sunt tari care, cumpara medicamente care s-a descoperit ca da o sansa si celor grav bolnavi, la noi se cumpara doar vaccin si sa nu uitam ca au murit si persoane vaccinate sau conteaza doar cei morti fara vaccin?

| suntserios a răspuns (pentru Bogdy4Boss):

As vrea sa iti mai explic. Dar mam am plictisit din aia ca tine. Mergi mai bine in tara aia care are 20 milioaane de paturi in spital.

| Bogdy4Boss explică (pentru suntserios):

Ai dreptate, nu are rost, pareri diferite, fiecare cu parerea lui si decizia lui, toata lumea are dreptul asta. O sa ma duc in alta tara cand voi avea probleme de sanatate grave, nu vreau sa ard in spitalurile din Romaniawinking

| cfrtobias a răspuns:

Si suni la DSP sa vina sa iti faca test? daca vin...