| AndreySebY123 a întrebat:

Salutare! Daca vin din Elveția in România cu avionul imi trebuie ori vaccinul ori test pcr si voi sta si in carantina? Am văzut ca Elveția e in cod verde, sunt sanse sa nu imi trebuiască nici test nici vaccin si sa nu stau nici in carantina?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
1 răspuns:
| Koder a răspuns:

Salut. Eu in ultimele luni am venit si mers in elvetia de peste 10 ori in ultimele 3 luni mai exact, am certificat verde insa nu mi l a cerut niciodata, atunci cand nu l am avut si erau mult mai grave restrictiile si pe site scriau ca este nevoie de pcr daca nu detii certificat verde, mi-am facut test pcr si cand am avut zborul, am lasat bagajul si asta a fost tot, nu mi l a cerut nimeni. Nici la imbarcare.