| anonim_4396 a întrebat:

Eu sunt plecata in Austria si trebuie sa vin in tara pe 21 aprilie.Intrebarea mea este si va rog sa imi raspundeti cu seriozitate cei care stiti, voi fi bagata in carantina sau izolare la domiciliu cand voi trece vama? Si inca o intrebare, granitele sunt inchise sau sunt deschise in momentul actual? Eu nu am Covid-19 si imi doresc sa ajung acasa.Va multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Starea de urgenta actuala este pana in data de 15 aprilie inclusiv. Nu se stie daca si cat va fi prelungita dar aproape sigur va fi prelungita. De asemenea nu se stie daca Austria va fi in zona rosie atunci cand vrei tu sa te reintorci in Romania.
Daca la noi va fi tot stare de urgenta si Austria va fi tot in zona rosie atunci va trebui sa stai 14 zile in carantina, in caz contrar va trebui sa stai in izolare la domiciliu.

| GiorgianaGiorgi a răspuns (pentru Ioandelasal):

Multumesc pentru raspuns!

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Trebuie sa iei in calcul ca, TOTI care vin acum din tarile europene sunt imediat introdusi in carantina de 14 zile!
Facand un calcul simplu, daca pornesti ACUM (5 aprilie) si ajungi maine in tara (la granita), atunci te lasa cel mai repede la data de 20 din carantina. Mai trebuie o zi pana la eliberarea actelor si esti deja la 21 aprilie.
Daca intervine ceva, atunci termenul se mai poate prelungi.

Ca urmare, te sfatuiesc sa gasesti o alta modalitate de a-ti rezolva problema.
De exemplu, multe probleme oficiale se pot rezolva si online, iar valabilitatea actelor este prelungita pana dupa incetarea starii de urgenta.
Problemele de familie se pot discuta telefonic, iar intalnirea personala amanata peste 2-3 luni.

| mgtow a răspuns:

Vama s-a inchis si cu avionu daca vi te duc la hotel 14 zile in izolare

suntserios
| suntserios a răspuns:

Direct in carantina vei ajunge.

| sierra1 a răspuns:

După ce zice legaea ACUM, da, intri in carantică instituționalizată

| Freya1 a răspuns:

Președintele va sfătuit să nu veniti acasa de sărbători. Daca tu ai unde sa locuiești acolo mai bine nu vi in tara.
Iar daca nu mai poti sa stai acolo pentru ca ai muncit sezonier si nu ai unde sa stai o dată ajuns in tara (daca o sa mai fie deschisă vama si etc) o sa te bage la izolare 14 zile si o sa faci paștele cu niste străini în cel mai bun caz la un hotel.

| Sofer a răspuns:

14 zile stai la izolare în caz ca prezinti simptome în aceste zile apelezi serviciul de ambulanta.

| minrest a răspuns:

Legea acum cere sa stati 14 zile in carantina; daca nu aveti incotro, veniti si asta este, dar daca puteti sa va permiteti, veniti mai incolo. Imi pare rau ca va dau vesti proaste, sarut mana.

| GiorgianaGiorgi a răspuns:

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri!

| CiupercuțulCrăcănat a răspuns:

Legea spune că în clipa asta se intră automat în carantină instituționalizată. Nu-ți dorești asta, te asigur.