| AlexxaNiccolllaa a întrebat:

Salutare, ma numesc Alexandra am 11 ani, si acum 2 zile am inceput sa ma simt extrem de rau am avut febra 40, dupa 2 zile in care am luat doar pastile si toate leacurile babesti, m-a sunat mama mea(este la servici) si mi-a zis ca o sa trebuiasca sa iau 2 supozitoare, n-am mai folosit asa ceva pana acum pentru este prima mea raceala mai ''serioasa'' sa zic asa. As avea nevoie de cineva matur / doctor sa-mi explice detaliat pas cu pas care sunt procedurile. Dau funda. Multumesc anticipat. (Tin sa mentionez ca nu am pe nimeni acasa)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Avand in vedere categoria la care ai postat, suna la DSP.

| Simpatic a răspuns:

Daca ai temperatura asa de mare nu e doar o raceala, poate fi chiar celebrul Covid, e de mers la spital de facut test PCR, in orice caz trebuie sa te consulte un medic.
Nu e de supozitoare, mama ta sa si le bage in gura.

| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, nu avem doctori pe acest forum!
Ia-ti mama de mana si mergi la un doctor in orasul tau.
Daca mama nu-i acasa, suna la salvare!

| sierra1 a răspuns:

După 2 zile (in care mamița e la serviciu?!) vrei să știi procedurile? care?

| anonimg a răspuns:

La o temperatură așa mare trebuie sunat la 112.

| Zuzu1991 a răspuns:

'ello Mr. Troll, cum e vremea in tara troll-ilor?

| zilog a răspuns:

Eu cred că acestă intrebare este pusă de un trol capcană ca să zică că vai ai învățat copchii să își bage supozitoare in ms-dos apoi să se ia de oricine ar răspunde la intrebare ca și când vai ce pedofil bosedat... cu gânduri ești...
Nu șțiu dacă este adevărață situația sau este doar o capcană făcută de cineva care se plictisește!

DAR DACĂ ESTE ADEVĂRATĂ
Atunci uite aici niște explicatii
https://ro.cathedralcollege.org/kak-vstavlyat-rektalnie-suppozitorii-7560

Se scot din invelisul lor
si ele arata așa ca o bucată de margarină întărită
se bagă in fund cu partea mai ascuțită înainte apoi se apasă cu degetul să intre bine

de preferat să te speli bine pe mâini inainte
și să iei mănuși dacă ai de unde
merge și fără mănuși

important mai este să nu te rănești cumva cu unghiile!

cam asta este tot
stai așa cu el in tine până când iti trece

Acum alt leac băbesc pe care ți-l propun eu să cauți prin casă PROPOLIS si să mesteci dacă ai propolis și ești sigură că ăla este propolis curat să nu fie cu cine stie ce alte lucruri
mai bine iti suni mama si o intrebi daca aveti propolis
si eu am avut temperaturi din astea mari
dar eu iau propolisul in alt fel că sunt om mare și la mine merge cu pălincă
eu dizolv 50 grame de propolis in 200 grame de pălincă și iau căte o lingură din 10 în 10 minute
dar la tine nu merge că poate să îti provoace arsuri alcoolul

așa că la copii ar merge doar sa mestece ceva propolis
est ca și guma de mestecat

Mi-am adus aminte de incă un leac pe care mi-la spus un medic pentru scăderea temperaturii
Fanta de portocale suc bei suc dar să nu fie rece ci la temperatura camerei pentru că chimicalele din el si vitamina C
ajută la scăderea temperaturii.
asta este complementar.

Acum revenind la supozitoarele tale
CITEȘTE BINE PROSPECTUL!
Pentru ca nu cumva să bagi alte supozitoare de ale mamei tale
care fac alte lucuri.

Dar tu nu ai tată să dea telefon la salvare

Mă gândesc că, chiar tu personal ai putea să dai telefon la salvare și să poveststi ce ți-se întâmplă
poate te ajută ei mai mult

sau incercă sa îți suni medicul de familie
in general sunt niste nesimțiti care sting telefoanele noaptea
dar poate cine stie dintr-o intâmplare poate răspunde

| sabin89 a răspuns (pentru zilog):

E lăudabilă intenţia ta de a ajuta, dar, din păcate, e trol sută la sută.

| floresdemayo a răspuns (pentru sabin89):

Mai bine un trol, cu imaginație (bolnavă), decât un om bolnav cu adevărat. happy

| Mirel4412 a răspuns:

Suna-ma pe camera sa te invat

Glumesc!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doua supozitoare pe nas? Pe gură? Sau in fund? Cum ti a zis mama ta sa le iei? Sau cu ciorbă?laughing Dar ea e doctor?