| AntonGiuseppe a întrebat:

Am o intrebare la care am nevoie de raspuns cat mai repede. Acum cateva zile bunica mea cu care locuiesc impreuna cu parintii mei a fost testata pozitiv de corona virus. Parintii mei au decis sa fim si noi testati contracost.
Vreau sa va intreb:
Daca ea are covid, noi care locuim cu ea nu trebuia sa anuntam dsp sau ceva de genul?
Nu putem beneficia de testare gratuita din moment ce locuim cu ea?

DAU FUNDA!

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
Răspuns Câştigător
| RoCkKiD a răspuns:

1. Da trebuie anuntat la DSP, puteti sa ii sunati iar in masura in care nu aveti simptome o sa ramaneti izolati la domiciliu.
2. Fiind persoane care locuiti cu ea o sa va testeze gratuit. Daca nu ati fi locuit impreuna atunci nu va testau doar va ziceau sa ramanezi izolati 2 saptamani.

2 răspunsuri:
| Panamax a răspuns:

Depinde de zona in care locuiti si de cheful celor de la DSP.
Au fost cazuri in care au fost testati toti membri familiei si cazuri in care au fost bagati in carantina la domiciliu fara testare.
O verisoara a fost testata pozitiv, rezultatul a venit foarte tarziu dupa 8 zile si dupa aceea au aparut eroii cu sirene, politie si fara testare le-au impus la toti din familie izolare obligatorie inca doua saptamani.Nu mai amintesc calvarul prin care trebuie sa treci ca sa obtii concediu medical.Niciunul nu a avut vreun simptom.A trebuit sa credem orbeste rezultatul testului. Unul singur facut la locul de munca al verisoarei in cauza.

| Pantagruel a răspuns:

Un virus atat de periculos ca trebuie sa te testezi ca sa stii daca il ai.

Mai bine va cumparati ceva de banii aia. Nu va legati la cap daca nu va doare.