| Blu3Li0n a întrebat:

În legătură cu criza actuală de Coronavirus. Vreau și eu părerile voastre în legătură cu ce material vi se pare cel mai ok: Bumbac vs Polyester. În ceea ce privesc măștile de protecție, ce material considerați că ar fi cel mai la îndemână (știu că bumbacul prezintă fibre naturale iar polyesterul fibre sintetice), însă vreau pur și simplu opiniile voastre.
App: Stratul printat – material textil (35% bumbac, 65% polyester) >-- am căutat măști care prezintă această "compoztie" - ce părere aveți.
Vă mulțumesc frumos pentru răspunsuri și aveți grijă de voi.

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
Răspuns Câştigător
| mgtow a răspuns:

Ala din bumbac e calitate buna

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Iti prezint un top, dovedit stiintific
1, masca n95
2, masca chirurgicala
3, astea din bumbac, polistern

in concluzie cumparati cea de pe locul 1 sau 2 nu aiureli care nu sunt dovedite, nu va atingeti fata, spalativa des pe maini, nu stati unde sunt multa oameni, la sala de dimineata, nu lua bussul pentru cateva stati mai bine mergi pe jos e sanatos

suntserios
| suntserios a răspuns:

Niciuna, masti medicinale din alea cu 3 straturi macar.

| WhiteLife a răspuns:

Irelevant daca te raportezi la protectie, nici macar mastile chirurgicale nu protejeaza improtiva virusurilor. Ca preferinte, as alege una din bumbac, pe care o pot spala si calca.

| mgtow a răspuns (pentru WhiteLife):

Si asa virusul intra prin urechi ochi si pielea respira, combinizonul militar radioactiv e bun pentru asa ceva nu masca care are orificii si spatii goale intre nas si fata

| Panamax a răspuns:

Ar trebui intrebat virusul ce prefera.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oricare, ca niciuna nu te protejeaza, eu folosesc o bandana

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu prefer masca chirurgicală. Nu ştiu exact din ce material e confecţionată dar din câte am auzit e cea mai sigură în protejarea de viruşi.