| anonim_4396 a întrebat:

Salutare TPU!

Vă rog nu săriți direct pe mine sa merg la doctor ceea ce am să si fac, dar înainte de a merge la doctor vreau sa ma si informez de anumite chestii.
Pentru ca vedeți si voi ce fac ăștia de la putere in ziua de azi, te impiedici îți rupi o mână a doua zi ești in spital bolnav de corona, oricum sa revin la problema mea.
De pe 15 februarie ma confrunt cu o anumită problemă, anume pierderea in proportie de 70% a mirosului si 60% a gustului.
Inițial ăștia cica ar fi,, simptome'' ale infectarii mai ușoare cu covid.
Desi spun ca nu s-au facut cercetări clare in domeniul acesta, mai mulți pacienți infectați cu covid ar fi dobândit aceste simptome.
Acuma va dați seama cum o sa intru pe ușa medicului si ii explic simptomele am corona.
Nu vreau sa pun pe nimeni in pericol, nu am sa merg la școală...
Ce ma îngrijoreză foarte tare este lipsa mirosului, să-l pierd la numai 16 ani ar fi trist.
Cunoștințe mi-au spus ca ar fi trecut prin aceeași situație dar dupa ceva timp s-au vindecat cu paracetamol.
Motivul pentru care am pus această întrebare este ca, cu siguranță nu sunt singurul având aceasta problemă. Sugestii?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
Răspuns Câştigător
| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Ai corona.

| anonim_4396 explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Stiu ca asta este cel mai probabil, doream sa vad daca este urgentă mergerea la doctor.
Mai pot spune ceva la cum tușesc porci aia in autobuze, deși râdeam ca un handicapt chiar ca trebuiesc purtate cate două măști.
Merg mâine la medicul de familie ce o fi o fi, mirosul si gustul sa le recapăt.
Mersi de raspuns!

1 răspuns: