| Adolf8 a întrebat:

Salutare tuturor! Mă interesează noile restricții. Este obligatoriu de a purta mască pe stradă în continuare? Este permisă în incinta teraselor nevaccinatilor?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
7 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Da, încă e obligatoriu.
Terase in aer liber, populate, nu prea am vazut, iarna. big grin
Toti preferă să isi bea cafeaua ori să manânce in interiorul localului, la căldură.
Iar acolo, cred că e necesar certificatul verde.

Eu am fost la un restaurant select, stil "Las Vegas", aveam toata trupa certificat verde, dar nu ni s-a solicitat să îl arătăm.
Cred că s-au plictisit si angajații să il tot verifice. Cine vrea, trece si cu vederea.
Deci, poti incerca. happy

| J0B0MAT a răspuns (pentru floresdemayo):

Teoretic e obligatoriu certificatul în restaurante, terase etc, dat nici mie nu mi l-a cerut nimeni. Doar la mc, kfc...

| Brizbriz a răspuns (pentru floresdemayo):

Cred ca se refera la trasee trase in complexe de magazine, cum ar fi mall-uri si hyoermarket, unde nu ai voie decat la mancare si farmacie, nu ai voie la restul magazinelor/boutique-urilor

si nu, in continuare nu ai voie decat la mancare si farmacie fara certificat verde

| Yuoia a răspuns:

1. Da.
2. Nu.

| goguPatent a răspuns:

Este obligatorie masca încă.

| TheStrategist a răspuns:

Masca încă e obligatorie.