| sanboss a întrebat:

Salutare, urmează să călătoresc din Belgia spre România pe data de 6oct. Belgia va fi fara restrictii de la 1 oct, problema este că trebuie să mă întorc la câteva zile înapoi. Călătoresc cu avionul și nu știu dacă la întoarcere o sa fiu băgat în carantină. Aveți idee unde mă pot informa? Multumesc

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

La Ministerul afacerilor externe!
https://www.mae.ro/travel-conditions/3673

4 răspunsuri:
| Bunasearaxxz a răspuns:

Ar trebui sa intri pe pagina guvernului belgian ca să vezi lista țărilor cu risc epidemiologic ridicat și în ce zona se afla Romania, totodată ar fi bine să intri și pe pagina guvernului românesc să vezi unde este Belgia. Dar totuși dacă ai vaccinul făcut nu o sa stai în carantină indiferent în ce zona se afla una dintre țări, sau cel puțin așa ar trebui.

| sanboss explică (pentru Bunasearaxxz):

Nu am vaccinul facut

| Bunasearaxxz a răspuns (pentru sanboss):

În cazul asta trebuie sa prezinți un test PCR negativ (72 de ore înainte de a călători) pentru că Belgia e in zona GALBENĂ, și asta înseamnă c toți românii care vin din țări din zona galbenă spre Romania, ori prezintă vaccin ori test, daca nu stai în carantină. Deci în cazul tău, trebuie sa faci un test PCR negativ obligatoriu.

| sanboss explică (pentru Bunasearaxxz):

Belgia va fi fara restricti de la 1oct, nu ați citit cu atenție ce am scris