| nyoentox2002 a întrebat:

Salutare! Voi v-ați vaccinat?
Eu am fost azi sa vorbesc cu patronul de la restaurant si a zis ca trebuie să mă vaccinez!
Eu nu stiu ce sa fac si stau sa ma gandesc:Să îl fac sau să nu îl fac, daca mi se întâmplă ceva?
Mama imi spune să nu mă vaccinez că poate ajung handicapat pe viata, o mai auzit mama ca 2 batrani care s-au vaccinat poartă pampers, mosul pe care îl îngrijea matusa-mea în Austria a murit!
Eu am doar 19 ani

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
12 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Maicamea sa vaccinat, asa a decis. Mi/am zis daca ea moare mor si eu, asa ca m.am vaccinat nu imi pasa daca patesc ceva. Macar tin pasul cu ea, nu avem nimic niciun efect secundar

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Nu intreba astfel de lucruri pe aici. Fiecare stie ce e mai bine pentru el. Citeste, documenteaza-te de pe site-uri serioase si apoi vezi ce vrei sa faci.

| ania a răspuns:

Daca te da afara csuta alt loc de munca.

| VoidEternal a răspuns:

Da. M-am vaccinat impreuna cu toti membrii familiei. Tatal meu are 74 de ani mama cu 4 ani mai mica si sunt vaccinati cu Pfizer de cand au intrat vaccinurile in tara. Eu si sotia mea suntem vaccinati cu Astra Zeneca, in noiembrie ne vom face boosterele. Riscuri exista orice ai face in viata, si daca treci strada si daca stai in pat, dar daca mai vrem sa mai ajungem cat de cat, normalitatea prepandemica, vaccinul este singura solutie de care dispunem in acest moment. Sanatate.

| nyoentox2002 explică (pentru VoidEternal):

Si daca vac cu Johnson? ca am auzit ca e din mai puține doze

| alexalx1234 a răspuns:

Acei bătrâni poartă pampers fiindcă sunt destul de în vârstă și poate nu mai sunt capabili să ajungă la toaletă la timp.

| gogugogugogu a răspuns:

Patronul nu are dreptul sa-ti spuna ce sa injectezi in corpul tau. Sa-si faca patronul vaccin, in acest fel poate sta linistit ca daca va lua vreodata covid de la tine va avea "forme usoare".

| nyoentox2002 explică (pentru gogugogugogu):

Patronul e la a treia doza

| gogugogugogu a răspuns (pentru nyoentox2002):

Sa-si faca si 10 doze. De ce se mai teme de covid-ul tau?

| nyoentox2002 explică (pentru gogugogugogu):

Nu e faza de asta, dar nu poate tine deschis restaurantul

| gogugogugogu a răspuns (pentru nyoentox2002):

Incredibil, se va ajunge la anarhie. Intreaba-l care e baza legala pentru care iti cere sa-ti faci vaccinul. Oricum, tu decizi, eu nu accept asa ceva, sa-mi spuna patronul ce sa-mi injectez ca sa tina el deschis.

| Amimanera a răspuns (pentru nyoentox2002):

Inca nu s-a dat legea. Vaccinul deocamdata este un act voluntar si iti asumi toate riscurile si beneficiile.