| celTanar a întrebat:

Se cam vorbeste la guvern despre posibile "beneficii" pentru cei vaccinati, exemplu restaurante, hoteluri, cluburi deschise la capacitate 100% doar pentru vaccinati.
Sper ca obiectivul lor este de a incuraja vaccinarea si nu promovarea discriminarilor...

Pentru cei vaccinati, intrebarea mea ar fi, cum vi se pare sa fiti tratati mai special fata de ceilalti?
Vor aparea conflicte in societate?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
27 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Asta nu este discriminare!
Tu esti cel care te auto-elimini de la primirea acestor beneficii, prin refuzul de a face vaccinul.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Discriminarea este atunci cand esti privat de niste drepturi din cauza a ceva ce nu e in controlul tau gen rasa, sex, etnie, nationalitate. Faptul ca nu vrei sa te vaccinezi e o alegere a ta personala si trebuie sa suporți eventualele consecinte. Asta nu inseamna discriminare. Ca sunt multe tari care nu te primesc deloc daca nu ai o schema de vaccinare si nu e nicio discriminare acolo.

Răspuns utilizator avertizat
| suntserios a răspuns (pentru celTanar):

In momentul in care vaccinul e lansat pe piata, verificat, testat si aprobat, gratis si la dispozitia oricui tine doar de tine nu de vreo companie... E fix alegerea ta daca il faci sau nu.

Bula
| Bula a răspuns:

Stai linistit!
Vaccinurile, cica, au efect doar 6-8 luni. Intre timp, si cei vaccinati pot fi infectati si pot transmite virusul.
Problema este ca, nici in 10 luni nu se va putea vaccina intreaga populatie, iar astfel vor exista si rapelul 3, 4, 5, 6 etc.

regis
| regis a răspuns:

Se vorbește, dar nu cred ca vor fi puse in practică.
Si eu cred ca e doar o încurajare a vaccinarii, nu cred ca organismele internaționale care apara drepturile omului vor accepta aceasta discriminare.
Eu, vaccinat cu ambele doze, nu simt nevoia de a fi tratat separat si fiind imunizat, nu simt ca mi-a fost pusa in pericol sănătatea prin faptul ca in proximitatea mea se afla persoane posibil infectate.
Ba mai mult, simt nevoia ca statul sa ofere tuturor posibilitatea de a se vaccina gratuit, inclusiv prin caravane organizate in fiecare localitate, iar imediat ce marea majoritate a avut aceasta posibilitate, sa ridice orice restricție, sa desfiinteze spitalele COVID, precum si sectiile de terapie intensiva dedicate. Daca inca apar cazuri grave, se pot trata in limita locurilor disponibile sau in sistem privat, contra cost.

| johnnny123 a răspuns:

Daca vor aparea conflicte in societate, acestea vor fi provocate de aceiasi oameni care au fost anti-restrictii, anti-distantare, anti-masca si anti-vaccin.

Oamenii care au respectat restrictiile, au purtat masca si s-au vaccinat nu sunt vinovati cu nimic si nu au ce sa-si reproseze daca vor avea anumite "beneficii". Care de fapt nici macar nu vor fi niste "beneficii", ci doar sansa de a relua anumite activitati in conditii mai relaxate.

Asa ca intrebarea "pentru cei vaccinati, cum vi se pare sa fiti tratati mai special fata de ceilalti?" are o premisa falsa.

Oamenii vaccinati nu sunt tratati special. Sunt tratati doar ca niste oameni care nu mai prezinta un risc epidemiologic semnificativ.

Tratati special au fost cei care au incalcat toate restrictiile si nu au fost penalizati in niciun fel. Si acum tot astia se plang ca cei care au respectat regulile si care au facut tot ce le-a stat in putere pentru a proteja sanatatea lor si a celor din jur sunt "tratati special".

| Panamax a răspuns:

Doar se vorbeste.Pana la lege este cale lunga.Intre timp o sa iasa la iveala si ca vaccinul este valabil doar 6 luni, ca vaccinatii pot sa raspandeasca virusul, ca se pot infecta, si ceva efecte secundare despre care nu s-a stiut nimic pana acum.
Deja in multe tari ii pun in carantina si pe vaccinati si ii obliga sa faca test.Canada de exemplu.

Răspuns utilizator avertizat
| Panamax a răspuns (pentru celTanar):

Au disparut teroristii si a aparut virusul.
Noul Bau Bau care sperie seara gospodinele in fata tv-ului.

| BuLaNNNeL a răspuns:

Nu sunt împotriva măștilor sau a restricțiilor (cu toate că nu le vad rostul daca de la primul val covid s-a ajuns la al 3a și se mai preconizează și altele, adică, daca aceste măsuri erau eficiente nu degenerau cazurile, valurile, nu?).
Personal nu pot lua în serios covidul atât timp cât văd cu ochii mei oameni morți în accidente auto, iar pe fisa de deces trecuți de covid, la fel și cu atac cerebral, infarct.
Nu pot lua în serios covidul atât timp cât acest virus e atât de periculos încât a îngenuncheat o planetă, dar ca sa aflu că sunt 'bolnav' trebuie să mă testez laughing pe sistemul : mă simt bine, fac un test și ce crezi? Aflu cu stupoare că pot fi posesorul celui mai periculos virus :O
N-am văzut boschetari morți prin șanțuri de covid.
De fapt, n-am văzut oameni sănătoși morți de covid, in schimb am văzut foarte multi cu alte probleme, unele chiar grave care nu au fost tratați de respectivele ci au fost tratați de covid pentru că au ieșit pozitiv.
De fapt x2, n-am mai văzut pe nimeni răcit laughing, înainte daca strănutam mai 'primeam' cate un 'sanatate sau doamne ajuta', acu' daca stranut...
Nu-l pot lua în considerare când, cazurile/cifrele cresc și scad din pix (înainte de votare sa vina câți mai mulți/ + alte evenimente (chiar cel prezent) ). Pe cât facem pariu că în maxim 2 săptămâni sau poate după perioada estivală avem 7-8 mii / zi?
Deocamdată n-am văzut nici măcar un 'sătuc' închis împotriva cancerului, septicemiei (boli cu victime numeroase, daca nu mă înșel septicemia era numărul 1 mondial la victime/an), cum n-am văzut nici persoane asimptomatice cu astfel de boli.
Mă mai neliniștește teribil faptul că deja exista 'dealeri' de documente false care atesta vaccinarea.
Dar cu toate acestea sunt bucuros să văd oameni care se vaccinează, deoarece ei contribuie la dezvoltarea științei și chiar doresc să-i lase 'liberi', fără mască, fara restricții pe timp de noapte, călătorii, terase. In schimb ar fi un dezastru total să impună vaccinarea indirect (nu te angajez daca nu ești vaccinat, nu te duci la magazin, nu te primesc in spital etc).

| suntserios a răspuns (pentru BuLaNNNeL):

In fiecare zi mi se intareste ideea ca pandemia asta a scos la iveala multi prosti. Prosti care existau si pana acum dar nu semnaliza ca sunt prosti asa cum faci tu acum spre exemplu.

Pai bine bre, daca tu nu vezi importanta mastilor si a restrictior, cum dracum crezi ca eram acum fata acele masuri?

Pai bine bre, daca tu stii cazuri de morți in accidente trecuti cu covid ai anuntat procuratura si colegiul medicilor pentru asta?

Eu am vazut om sănătos mort de covid... Te excita daca iti zic asta? Te bucura?

Te excita sa vezi oameni morti prin santuri pentru ca raman fara aer. Mergi in mortii tai in India daca de asta ai nevoie sa te convingi sa fii mai putin prost.

Si ca sa semnalizezi maxim ca esti prost ma scrii ca vrei sa vezi sate carantinate din cauza cancerului. Habar nu ai sa faci diferenta intre o boala contagioasa si cancerul si semnalizezi asta?

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru suntserios):

De ce jignești Luminăția Ta? Pardon, șoricel? laughing)
Cum eram daca nu purtam măști? Fix cum suntem: valul 3, 4, 5. Rapelul 3, 4, 5, doamne dă numa bine big grin
Trăiești în India? Aia-s plini de malformații, trăiesc în gunoaie la propriu. India e un mare Ferentari.
Unde ai văzut om sănătos, mort de covid? La știri big grin?
N-am habar sa fac diferența între o boala contagioasa și cancer, corect, ai tu, specialist TPU. laughing))), eu doar am vrut sa scot în esență ideea, știu că ai prins-o.
Eu am unchi mort de covid (pe foaie), in realitate 3 teste negative, noaptea e transferat la Arad (fara să-i fie anunțată familia), acolo i se face un al 4 lea test, iasă pozitiv. După 9 zile pleacă din Arad în sac. Să-mi fie cu iertare, avea în jur de 90 de kg, in 9 zile ajunsese cu, coapsa cat antebratu meu. (Nu zic că probabil nici apa nu i-au dat, că să nu-ți provoc vreun avort spontan, in schimb 100% NU a fost tratat pentru atac cerebral (iar tot ce trebuia, era o anumită substanță băgata in perfuzie, substanță pe care acum 2 ani, la primul atac cerebral i-am cumparat-o tot noi) ).
Mi-a fost unchi, nu e poveste auzita la colțul străzii, spusă de nepoata lu' cumnatu lu' nea Gheorghe.
Îți mulțumesc daca te-ai vaccinat, iar daca nu, te rog sa o faci.
Nu mă excita oamenii morți prin șanțuri, am aici 2 oameni ai străzii, bineînțeles că sănătoși nu-s, dar inca nu i-am văzut afectați de covid, nici să rămână fără oxigen nu-i vad. Oare mâncatul din gunoaie și dormitul pe cartoane să-i țină atât de sănătoși? Hm...

| suntserios a răspuns (pentru BuLaNNNeL):

"De ce jignești Luminăția Ta"

ai vrea sa te felicit cand tu vrei carantina la cancer?

Indieni traiesti in gunoaie de sute de ani. Pana acum 3 saptamani nu erau unii peste altii in strada asteptand oxigen... nu continua sa semnalizezi ca esti prost.

"Unde ai văzut om sănătos, mort de covid? " Am vazut, o cunostinta, fara nicio boala cronica, infectata cu covid. Isi supraveghea constanta saturatia de sange. intr-o noapte s-a trezit ca nu putea sa respire... a ajuns la spital a primit oxigen insa avea plamnii deja prea afectati si aia a fost. 35 ani.

repet, ai anunta procuratura la patania ta cu unchiul?

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru suntserios):

Cazul unchiului meu a fost dat in presa locală la intervenția primarului din satul lor. Totuși în decursul aceleiași zi, primarul nu a vrut să se mai bage, ba mai mult, in ziarul local s-a modificat cauza decesului in infarct, iar lui i se confirmase al 2 lea atac cerebral.
Oameni simpli de la țară, singurul meu regret e că nu i-am atras atenția varului meu (mi s-a părut suspect faptul că l-au transferat noaptea și fără să anunțe familia), 'am ținut pentru mine', am zis sa nu pun presiune pe ei, familia lui era fericită (Arad, spital mare, doctori buni). Au mers bieții de ei zilnic Targu-Jiu - Arad, primeau doar răspunsul *incepe sa își revină*, și-a revenit după 9 zile, apropo, as putea să-ți fac rost de pozele de la morga, el și alte cadavre aruncate pe jos, o mizerie de nedescris, plus 1 dinte sau chiar 2 din fața ciobiți, sânge pe bărbie (nu zic că l-au bătut, probabil cum l-au aruncat pe jos).
Condoleanțe, însă tot nu cred că era *fara nicio boala cronică*, romanii nu-s interesați de analize, iar când își fac, își recoltează sânge, poate și urină și cam asta înseamnă analize pentru cei mai mulți.
Vreau măsuri (septicemii, cancere, boli cardio, cred că însumează zeci de milioane de morți pe an sau chiar sute), repet: ideea era sa scot în evidență că în aceste cazuri nu exista *asimptomatici*, iar mințile luminate nu fac mare lucru pentru găsirea unor medicamente/ tratamente eficiente.
Oxigen așteptată multi bolnavi, peste tot in lume, înainte de apariția covid.
Ai observat că mor și medici? De covid.
Dar ai observat că mureau și înainte? Atunci mureau datorita extenuării, ture peste ture.
Ai mai observat că producătorii serurilor se cam bat între ei datorita efectelor negative (alea cu, cheaguri de sânge și ce mai era)? Ai mai observat că statele mai bogate interzic anumite seruri sau interzic folosirea lor pe anumite grupe de persoane?

| suntserios a răspuns (pentru BuLaNNNeL):

Irelevant ce scrie ziarul local.
ce scrie in certificatul de deces... aveti suspiciuni faceti plangere. simplu.

E bine totusi ca tu stii despre toti ce boli aveau... chiar si persoane pe care nu le cunosti.

"Oxigen așteptată multi bolnavi, peste tot in lume, înainte de apariția covid."

Da mi o singura stire de pacienti care stateau cu miile in strada asteptand oxigem acum 2 ani. O stire. Una.

"Ai observat că mor și medici? De covid." Da ei ce aveau sa nu moara? Crezi ca face covidul selectie?

"Ai mai observat că statele mai bogate interzic anumite seruri sau interzic folosirea lor pe anumite grupe de persoane" asa... si ce e gresit in a retrage un vaccin daca se observa reactii adverese?

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru suntserios):

Irelevant pentru tine, ți-am explicat ce a prezentat presa locală de aici.
Presupunerea cu alte boli necunoste vine de la statisticile prezentate, știi câți români 'se caută' de sănătate? Și ce înseamnă analize pentru ei? laughing
Mă rog, tu cunoști om sănătos ucis de covid, eu unchi netratat și ucis pe foaie de covid, ce rezolvam?
Cum rămâne cu boschetarii? Unde-s izoletele? virusul e același, de fapt nu. E mai puternic, a suferit mutații.
Cazurile din pix? Votări, paște, probabil sezon estival.
Ro de ce nu interzice?
Ai prins-o și pe aia cu medicii, te simt laughing. + Eu chiar îi respect pe cei care se vaccinează, doresc sa fie lăsați mai liberi sa fie câți mai mulți vaccinați, contribuie intr-un fel sau altul la dezvoltarea științei, dar mă neliniștește teribil faptul că au apărut falsificatori, documente care atesta vaccinarea, oare exista posesori in Ro? Dar în U.E?
Nu sunt in măsura sa vorbesc despre vaccin, nu-s nici pro, nici contra. Nu-s nici cu cipuri laughing) și alte nebunii, doar că aș vrea să văd o rezolvare la problemele unde nu exista *asimptomatici*.
Parca ar fi mai frumos, iar conducerea mai credibila daca s-ar rezolva foametea, razboaiele, nu? Da chiar, triburile au covid? (Fara mișto, voi căuta când ajung acasă)
Oare medicii sunt toți vaccinati? De nea Costică din Fundulea de sus ce sa mai zic...
Sănătate, numai bine îți doresc. Trecem noi și peste asta. big grin

| suntserios a răspuns (pentru BuLaNNNeL):

80% din personalul medical e vaccinat daca te interesa detaliul asta
si da, de cand s au vaccinat cazurile intre personalul medical s au redus cu peste 90%...

"Mă rog, tu cunoști om sănătos ucis de covid, eu unchi netratat și ucis pe foaie de covid, ce rezolvam?" ce rezolvam? Ne protejam si ne vaccinam sa nu ajungem ca ei... aia rezolvam

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru suntserios):

Câtă siguranță :O. Uite ce prezintă ăștia:
https://m.hotnews.ro/stire/24770396
' O lume minunatăăăă'
De mai calculam și falsurile, ne iasă numărătoarea ca la vot.
Tot nu știm cine are dreptate, gata e ultimul, promit.

| SingleForOne a răspuns:

Dacă ai fi citit 21 de lecții pentru secolul 21, vei vedea că și asta va fi o formă de discriminare, la fel ca și AI, cip-urile cu nenumărate beneficii, etc.
Da, vor apărea conflicte în societate, va fi discriminare. Social vorbind, vor fi 2 tipuri de oameni, iar cei care refuză să se conforme, vor fi izolați, exilați din oraș sau din țară, sau chiar eliminați.

P.S.: Nu este o carte despre conspirații, e despre realitatea din punct de vedere sociologic, psihologic, și puțin filosofic. Mare parte din aceste efect deja au loc, după cum vezi din raspunsurile altora

Răspuns utilizator avertizat
| SingleForOne a răspuns:

Majoritatea mereu câștigă, mereu contează mai mult decat minoritatea, iar minoritatea se supune, se exilează/auto-exilează sau se elimină dacă nu este loc pentru ei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E normal sa se dea beneficii pentru cei vaccinati. Cine nu e de acord cu asta poate sa se mute in padure

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inevitabil vor apărea conflicte in societate. Cei care nu sunt pro vaccin vor simți ca le sunt încălcate drepturile. Acest tratament special de care se vor bucura doar cei vaccinati ii va obliga pe oameni sa se vaccineze tocmai pentru a beneficia și ei de acest tratament special care pana la urma nu e chiar asa special, ci e o normalitate. Așadar, vaccinul nu va fi o alegere, ci o condiție obligatorie pentru a avea parte de normalitatea de care toti avem nevoie. Dreptul la alegere este incalcat tocmai pentru ca nu mai avem de ales.

| Vasile2003 a răspuns:

Conflicte vor apărea. Dar sa fim serioși acum, de ce am lăsa pe cineva care nu se protejează cu cineva care o face...în felul acesta am pune în pericol pe toată lumea, iar eforturile de pana acum ar fi fost în zadar