| Anonimm30 a întrebat:

Se deschid scolile, revine totul la normal pentru o saptamana doua si pe urma pun pariu ca iar va fi la fel, o gramada de cazuri covid si se inchid scolile. Am dreptate?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
24 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu revine nimic la normal, tot anul 2021 va fi unul special, cu restrictii.

| darrio2007 a răspuns:

Poate da, poate nu.

| Catrice a răspuns:

Hmm n-ai laughing

| Frank51 a răspuns:

Da, si va fi ultima decizie de genul, deoarece se vor mentine inchise pana la administrarea vaccinului. Dupa ce incep vaccinarile cu cat procentul de oameni vaccinati creste, cu atat numarul de infectari va scadea, si practic vom putea redeschide scolile, restaurantele, si tot ce mai este, pentru ca numarul de infectari nu mai poate creste la un prag critic.

| Anonimm30 explică (pentru Frank51):

De unde stii, poate v-a aparea un nou virus laughing

| NotNamed a răspuns:

Nu se stie. Ideal ar fi ca toti elevii sa faca vaccinurile inainte sa mearga la scoala si atunci cazurile vor fi minime si nu mai e nevoie de carantinare.

| NoName75 a răspuns (pentru NotNamed):

Da cum sa nu
Ideal ar fi ca toti profesorii sa faca vaccinul (ăia mai în vârstă)
Elevii is tineri
Si nici nu e recomandat sa faca vaccinul un copil sub 16 ani
Vaccinul asta nu este destinat tinerilor
Vaccinul asta este destinat persoanelor vârstnice și la ăia cu boli cronice
Si oricum chiar dacă faci vaccinul poti sa transmiți în continuare virusul la alții
Atunci elevii sa se vaccineze pentru ei?
Ei is imuni la boala asta

| NotNamed a răspuns (pentru NoName75):

Imun sunt si eu la prostiile pe care le scoți pe gura. Asa ca te sfătuiesc sa.ti ti pentru tine ideile astea bullshit.

| NoName75 a răspuns (pentru NotNamed):

Ba bullshit, în primul vezi cum vorbesti cu mine da?
Eu te-am tratat cu respect pentru ca am cei 7 ani de acasa
In al doilea rând de ce elevii să se vaccineze? De ce nu profesorii?
Ei is mai predispuși la boala asta
Si ce rost are dacă elevii se vaccineaza?
Oricum ei pot lua virusul și pot trimite boala mai departe la fel cum era inainte

"A lot of people are thinking that once they get vaccinated, they’re not going to have to wear masks anymore," said Michal Tal, an immunologist at Stanford University. "It’s really going to be critical for them to know if they have to keep wearing masks, because they could still be contagious."

Nu eu spun asta, ci imunologistii de la Stanford University
Astept o replică

| NotNamed a răspuns (pentru NoName75):

Nu ma lua tu cu ce 7 ani de acasa ca nu te.am jignit personal. In timp ce probabil avem amandoi cei 7 ani de acasa au urmat alti 11 ani in care m.am hranit mental mult mai mult decat ai facut.o tu, intelegi?

| NoName75 a răspuns (pentru NotNamed):

Da?
Interesant,nu mi se pare ca esti cu ceva mai destept ca mine!
Si de unde stii tu ca eu nu m-am hrănit mental mai mult ca tine?
Si rapunde-mi la întrebarea de mai sus
Ce rost are dacă elevii se vaccineaza?

| NoName75 a răspuns (pentru NotNamed):

Si da, nu m-ai jignit personal dar mi-ai jignit parerea care pentu mine e tot una cu "jignire perosnala"

| NotNamed a răspuns (pentru NoName75):

Nu vreau sa intru in polemici cu tine pentru ca nu am nimic de câștigat, din contra in pierd timpul pentru ca nu esti singurul care este de o parere diferita si știu ca o vei tine pe.a ta mult si bine. Ce mi se pare mie bullshit din toata treaba asta este ca spui ca elevii sunt imuni la boala asta si tin sa mentionez faptul ca nimeni nu este protejat. Toti o putem contracta iar ce poate diferii de la persoana la persoana este faptul ca virusul poate face ravagii mult mai mari persoanelor adulte varsnice cu sau fara diferite complicații fata de un copil tanar in putere de 16 ani care sistemul imunitar il apara cat se poate de mult. Poate ca nu este indicat vaccinul persoanelor sub 15 insa trebuie sa existe o alternativa si in viitor vor aparea si vaccinurile pentru categoria asta de varsta. Nu conteaza ca porti sau nu boala. Poti sa il ti in tine dar atata timp cat alternativa nu il lasa sa se dezvolte iar persoanele cu care intra in contact au si ele o alternativa de aparare este tot ce conteaza. Trebuie sa ai o solutie împotriva ei. Virusul nu va sta toata viața in corp. La un moment dat va fi distrus de catre sistemul imunitar. Degeaba se vaccinează profesorul si e purtător de virus daca elevul e neprotejat.

| NoName75 a răspuns (pentru NotNamed):

"Toti o putem contracta iar ce poate diferii de la persoana la persoana este faptul ca virusul poate face ravagii mult mai mari persoanelor adulte varsnice cu sau fara diferite complicații fata de un copil tanar in putere de 16 ani care sistemul imunitar il apara cat se poate de mult. "
Asta explic la tine vezi?
Ca unu tanar în putere nu o sa aiba efectele alea grave ale covidului ca și un bătrân
Ti-ai raspuns singur de data asta
Si vaccinul este facut ca sa te faca "asimptomatic" dacă iei virusul
De aia am zis ca tinerii oricum is asimptomatici numa ăia bolnavi poate nu is dar 97, 3% dintre tineri is asimptomatici
Înțelegi ce vreau sa zic acum?

| NotNamed a răspuns (pentru NoName75):

Tu ai spus că sunt impuni copiii. Asta m.a deranjat. Daca spuneai că riscurile ca boala sa creeze probleme mari tinerilor este mai mica fata de cea a celor in vârstă nu as fi avut ceva de obiectat.

| NoName75 a răspuns (pentru NotNamed):

Scuze atunci
Am folosit greșit termenul "imun"
Eu am vrut să zic ca is imuni la simptomele covid-ului

| troleibuz a răspuns:

Nu se deschid

| InOrOut a răspuns:

Da

| Byb2001 a răspuns:

Da asa cred si eu dar ar fi bine sa se deschida pentru ca daca nu se deschid este un an an pierdut,

| randomgui a răspuns (pentru Byb2001):

Si ce ai pierdut?

| randomgui a răspuns:

Pai si care ar fi problema? esti clasa a 12 a? a 8 a? in rest nu vad

| alextati a răspuns (pentru randomgui):

Eu sunt a 8 a crying

| randomgui a răspuns (pentru alextati):

Pai da, dar trebuie sa te gandesti ca nimeni nu se duce, daca toata lumea ia cu 1 punct mai putin, tu in loc sa iei 9 iei 8, dar nu esti singurul, cum anul trecut au crescut foarte mult mediile, anul acesta au sa scada.

| NoName75 a răspuns:

Da ai
Si eu la asta mă așteptlaughing