| anonim_4396 a întrebat:

Se mai fac teste covid gratuite? Daca cineva si-a facut test acasa si a iesit pozitiv dar nu are simptome grave, poate chema Salvarea sa-i faca testul? In cat timp vin?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
2 răspunsuri:
| existential a răspuns:

Chiar daca nu esti sigur ca esti infectat, cel mai bine te izolezi si iti suni medicul de familie.

De vreme ce spui ca nu ai simptome grave, probabil ca nu are sens sa chemi salvarea. Oricum, nici testele rt-pcr nu sunt 100% sigure.
In plus, eu ma gandesc ca daca intri in contact cu cei de la salvare, te poti infecta chiar de la ei. Ei intra in contact cu persoane infectate, asa ca pot fi la randul lor infectati.

| maduta1 a răspuns:

1. Da
2. Poti suna la DSP si ei iti vor da un cod cu care mergi(cu masina persoanala) la cel mai apropiat centru de vacinare implementat de catre cei de la DSP pentru a te testa( PCR gratuit). Exista si posibilitatea sa chemi ambulanta(tot prin DSP dar dureaza mai mult pana ajunge ambulanta:dupa 2 zile dar si pana primesti rezultatele:24-48h. Cred ca ambulanta este mai indicata persoanelor ce nu detin un mijloc de transport personal sau starea de sanatate nu le permite acest lucru).