| DeeaCarmen a întrebat:

Se poate ca cineva care s-a infectat cu Covid-19, să se infecteze și a doua oară?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
26 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, sunt destule cazuri documentate. Virusul are deja mai multe tulpini

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Da, deoarece sistemul imunitar al acelei persoane este praf.

Bula
| Bula a răspuns:

Daca te uiti mult la stirile TV, atunci vei putea fi infectat si de 10 ori. tongue

| doctorandus a răspuns:

Da, a fost un caz in Olanda, care n-a avut nimic neasteptat, pentru ca era o persoana cu imunitatea scazuta.

| Frank51 a răspuns:

Mai rar, dar da. Atunci cand initial ai avut "norocul" sa te infectezi cu o forma usoara de virus(echivalent cu un vaccin mai slab), apoi ai ghinionul sa iei o forma foarte grava, norocul(din nou) face ca prima forma sa iti dezvolte niste soldatei albi(cam asta face si un vaccin), si sa te protejeze la limita(poti avea stari grave de sanatate dar fara pericol fatal).

| RoCkKiD a răspuns:

Vazusem un articol cu un tip din Ucraina era pe la a 3-a sau a 4-a infectare.

| Panamax a răspuns:

Sunt cazuri foarte rare.
Acum nu stim cat alcool consumau persoanele respective, ce fumau, ce stres aveau la munca, ce imunitate aveau, ce-si mai bagau prin vene.
Ziarele si televiziunile isi fac treaba ca de aceea au fost platite inaintea tuturor cu 42 de milioane de euro iar oitele ascultatoare tremura de frica si pun botul la toate rahaturile.

| Legion7X a răspuns:

Logic, de ce nu s-ar putea infecta și a doua oară.Tu dacă ai avut o răceală si ți-a trecut nu poți răci și a doua' a treia? Așa și în cazul COVID de exemplu dacă l-ai înimerit pe X la magazin sau pe stradă că tocmai s-a întos dintr-o zonă cu grad de infectare ridicat sau a avut contact neprotejat cu o persoana infectată venită de undeva. Mulți iau totul ca pe o glumă, însă gluma o face fiecare pe pielea lui. Într-adevăr există și multă minciună dar există și o parte de adevăr.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

DA s-a intamplat.

Răspuns utilizator avertizat
| Dragosdoar a răspuns:

Sunt cazuri foarte rare din cate stiu. Baga vitamina D3 si zinc, scade considerabil riscul de forme severe

| suntserios a răspuns (pentru Dragosdoar):

Pai boss, zile si medicilor de se chinui prin lumea intreaga ca ai gasit leacul

| Pantagruel a răspuns (pentru suntserios):

Care medici? Aia care vor doar sa te umple de retete doar doar mai prind un "simpozion" in Barbados, Montserrat sau Puerto del Carmen?

| suntserios a răspuns (pentru Pantagruel):

Aia care intr-o zi ar putea sa iti coase la loc vreo mana cand te aduna smurdul de pe strada

Sau medicii aia care pot sa te resuscitezr juma de ora cand te lasa inima.

Sau poate medicii aia care iti fac vreun transplant cand te lasa ficatul.

Lasa vrajelile si nu fi imbecil ca nu toți medicii invata 10 ani ca sa iti bati tu joc de ei.

| Pantagruel a răspuns (pentru suntserios):

"Oh nu, cineva are opinii contradictorii cu ale mele. Ce sa fac? Ce sa fac? Aaa da... Il jignesc. "

suntserios -2020

Aia invata 10 ani pentru bani, statut si implinirea sufleteasca a mamelor lor.
Nu ne lua cu "m-am dus la medicina ca sa salvez vieti".
Aia e exceptia de la regula, domnule Hipocrate.

| suntserios a răspuns (pentru Pantagruel):

Opinie contradictorie e atunci cand tu zici ca iti place vw si eu zic ca e mai bun fordul, sau cabd tu te duci in vacanta in Bulgaria si eu zic ca e mai bine in Grecia.

Sa iti bati joc de efortul de 10 ani a unor oameni care ajung sa salveze vieti si sa si traiasca din asta, ca la urna urmei toti avem nevoie de un venit sa traim nu? Doar pentru ca esti frustrat si doar pentru ca mai sunt medici corupti ca in orice meserie e o imbecilitate nu o diferenta de opinie.

| Pantagruel a răspuns (pentru suntserios):

Opinie contradictorie e atunci cand tu ii pupi in dos pe unii si altii nu o fac.
De unde a venit un medic, mai vin 100.

Da-ti jos bikineii, fii barbat si nu mai visa la cavaleri in armura care vor salva lumea de dragul firului narativ.

| suntserios a răspuns (pentru Pantagruel):

Daca intr-o zi mergi pe strada si un sofer neatent da peste tine, iti rupe un picior sa zicem, da o fractura din aia nasoala deschisa cu sange si toate cele ce faci? Iti iei piciorul in mana si pleci acasa ca doctorii is naspa si tu este jmecher? Sau plangia ca o fetita sa te ajute un medic si sa vina mai repede? Numai gândește-te, nu iti doresc sa se si întâmple. Doar gândește-te la situatie.

| suntserios a răspuns (pentru Pantagruel):

Si vezi cu bikineii aia, cred ca tu ii porti aparent.
Citez din tine :
"Buna tuturor, sunt baiat si am o placere ciudata sa port dresuri sau ciorapi de dama. Ce credeti? E nociv"

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Esti transfob?

| Pantagruel a răspuns (pentru suntserios):

Eu iti zic ca majoritatea merge la medicina, gandind ceva, tu tot visezi sange si lacrimi.

Prietene, daca te "repara" un medic, face lucrul pe care a fost de acord sa il faca, in schimbul a ceea ce doreste. Daca nu vrea Vasilica sa o faca, o va face Ionel, nu vrea Ionel, o va face Mitica si tot asa. Nu e nimic special in asta, e meseria/profesia lor.

Daca zic ca majoritatea sunt "recompensati" sa iti bage tie pe gat doar anumite branduri de pastile, chiar si cand poate nu ai nevoie de ele, nu imi bat eu joc de invatatura lor de 10 ani, ei o fac.
Cand se refuza operatii unor batrani pentru ca citez : "cati ani are? A trait destul.", la fel.
Cand iti baga pe gat insulina, fara a cerceta "de ce, cum si Cand?" ai ajuns intr-un anume stadiu, tot ei isi bat joc de inavatatura lor.
Cand semneaza dosare pentru pensii pe 500 de lei, dar cheama unul cu probleme locomotorii definitive la reexaminare, ei isi bat joc de invatatura lor.
Cand au buzunarele halatului pe post de "cutia milei" si fara "cotizatii" nu misca un deget, ei isi bat joc de invatatura lor.
Cand faci jocurile "bolnave" ale unui sistem "bolnav", si refuzi tratamentul unor oameni cu adevarat bolnavi, care in cele din urma mor, tot tu iti bati joc de propria invatatura de 10 ani.
Bineinteles, juridic vorbind, "nici o regula, fara exceptie".

Asa ca micutule, scoate-ti capul din fundul oamenilor, si lasa-i sa isi faca linistiti treaba, cei care o fac. Crede-ma, nu au nevoie de adulatia ta.
Si bine ca nu profesezi tu in domeniu, ca aveai o coroana pe cap si asteptai in fiecare dimineata ca paznicul parcarii sa iti sarute inelul.

(Nu ma astept sa intelegi tot ceea ce ti-am scris, dar apreciez ca te straduiesti.)

| suntserios a răspuns (pentru Pantagruel):

Https://www.tpu.ro/utilizator/acljuq/intrebari/

Ti am descoperit întrebările. Mi am consumat prea mult timp cu tine. Ce sa intelegi despre medicina cand pe tine te pasioneaza bikinii, transsexualii si prețul prostituatelor.

| Pantagruel a răspuns (pentru suntserios):

Ignoranta e binecuvantare pentru tine.

Mozzart o iubea pe verisoara lui si avea un fetish pentru excremente.
Van Gogh s-a mutilat taindu-si o ureche.
Freddie Mercury era bisexual.
Una din sotiile lui Einstein a fost verisoara lui primara.

"Argumentum ad hominem."
Mai ai de invatat copile!

| suntserios a răspuns (pentru Pantagruel):

Auzi la tine cu cine te compari. Ha ha ha

| Pantagruel a răspuns (pentru suntserios):

Wow! Tu, chiar esti redus, nu te prefaci.

Tot ce ai inteles tu din acel mesaj a fost ca eu m-as compara cu ei?

De fapt nici nu stiu de ce ma mira, avand in vedere mesajele tale anterioare.