| Flavianadx a întrebat:

Se vorbeste de oprirea raspandirii virusului prin vaccinare. De asemenea se spune ca cei vaccinati tot se pot infecta si pot transmite virusul in continuare.
Cele doua lucruri se bat cap in cap. Poate cineva clarifica ce se intelege prin oprirea pandemiei?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
19 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Se poate transmite fizic, prin contact. Tu nu îl mai transmiți pe gură, doar de pe mâini și haine. Se mai pot infecta dar au deja anticorpii și virusul este neutralizat mai ușor. Tocmai mi-am făcut vaccinul și n-am niciun efect advers, plus de asta am acoperire 5G.

| Invictusman a răspuns:

Dacă nu se spala pe mâini îți dai seama, unii se spala doar atunci când ploua.

| goguPatent a răspuns:

Si inainte sa spui ca cele doua lucruri se bat cap in cap te-ai informat putin care e treaba cu transmiterea in cazul celor vaccinati? Ca ei transmit dar intr-o rata mult mai mica plus de asta cei vaccinati nu fac forme care sa necesite spitalizare si totodata presiunea pe sistemul medical care este in realitate principala problema a acestei pandemii?

| RoCkKiD a răspuns:

Ambele afirmatii sunt adevarate doar ca realitatea se afla in detalii.

Vaccinurile nu ofera protectie 100%, pfizer si moderna sunt pe la 90-95% protectie in timp ce Astra Zeneca e pe la 70%. Deci da, o data vaccinat nu esti 100% imun in fata infectie insa sansele sa iei virusul sunt mai mici iar sansele sa il transmiti sunt iar mai mici (inca nu avem studii care sa ne spuan cu cat sunt mai mici dar daca ne uitam la UK si israel as zice ca destul.)

In momentul in care suficient de multi oameni vor fi vaccinati procentajele astea vor face din ce in ce mai dificila transmiterea virusului care nemaiavand gazde, o sa dispara iar daca nu, fiind imuni va deveni irelevant.

Un lucru si mai important de mentionat e ca desi % de protectie e diferit de la vaccin la vaccin, conform rezulatelor din UK, toate ofera protectie 100% impotriva cazurilor care necesita spitalizare. Lucrul asta e important pentru ca degreveaza sectiile de ATI de miile de cazuri grave si lasa spitalele sa se concentreze pe alti bolnavi.

| johnnny123 a răspuns:

Nu se bat deloc cap in cap. Vaccinul nu elimina 100% riscul infectarii sau transmiterii virusului, dar reduce sansele cu 90-95%.

Eu unul as prefera sa am sansele de a ma infecta reduse cu 95%. Tu nu?

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Se opreste raspandirea virusului daca se vaccineaza o proportie mare din populatie intr-un timp scurt. In felul asta, virusul isi gaseste tot mai greu gazde si ii scade drastic posibilitatea de a se muta.

Cei vaccinati se pot infecta daca dureaza prea mult vaccinarea populatiei, pentru ca virusul isi gaseste rapid noi gazde si se poate muta astfel incat sa ignore anticorpii dezvoltati de vaccin. De asemenea, poate deveni si mai letal.

Pentru dezvoltarea culturii generale, poti juca Plague Inc.

| Panamax a răspuns:

Se bat cap in cap de la inceputul pandemiei toate informatiile.Este obligatorie izoleta, dar nu mai este necesara.
Ba este buna masca ba nu.
Virusul nu se transmite usor in spatii deschise, ba se tranmite.
Ba se transmite prin contact ba nu se transmite.
Vaccinatii sunt imuni dar se pot infecta.
Daca te vaccinezi faci o forma mai usoara dar 95 %din populatie face o forma usoara si fara vaccin.
Ba e bun Astra Zeneca, ba nu este bun.
Nu se stie cat timp dureaza imunitatea oferita de vaccin deoarece pe cobai umani abia s-a inceput vaccinarea.
Nu se stie daca afecteaza fertilitatea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Virusurile de genu se modifica extrem de usor facand vaccinul inutil. dar asta nu vor sa spuna chiar public.

| Flavianadx explică (pentru RoCkKiD):

Eu ramasesem cu impresia ca sansele de a lua/transmite virusul sunt aceleasi, indiferent daca persoana e vaccinata sau nu.
Ce difera e gravitatea bolii, asta stiu.

Răspuns utilizator avertizat
| RoCkKiD a răspuns (pentru Flavianadx):

Am vazut niste studii preliminare facute pe esantioane mici (de aia datele nu-s foarte de incredere) care ziceau ca incarcatura virala din nas/gat in cazul persoanelor infectate dar totusi vaccinate vaccinate e mai mica, in plus vedem ca la nivel macro, tarile cu rate mari de vaccinare tind sa aiba mai putine infectii pe zi fata de cele slab vaccinate. Ceva o face vaccinul ala. happy

Cat despre sansa de a lua virusul, toata frenezia anti AZ a venit din faptul ca oamenii au auzit ca ala te protejeaza 95% in timp ce AZ te protejeaza doar 70%. Mai adaugi la asta un scandal cu anumite complicatii extrem de rare si asa ne incetinim ridicarea restrictiilor cu cateva luni.

| RoCkKiD a răspuns (pentru Harfagre):

Nu am vazut date pe treaba asta, dar din ce cunosc/am auzit la noi mor acasa de prosti ca nu vor sa stea carantinati 2 saptamani asa ca se risca si ajung la spital cand e prea tarziu.

Răspuns utilizator avertizat
| RoCkKiD a răspuns (pentru Harfagre):

Oamenii mor acasa din mii de cauze, ma refeream strict la aspectul asta cu virusul.

Cat despre AZ, intial toti au sarit ca ce ei vor cel mai performat vaccin, nu se vaccineaza decat cu pfizer sau moderna. Povestea cu chiagurile a venit dupa.

| RoCkKiD a răspuns:

Nu stiu de ce ai impresia ca esti un guru al sistemului si ca stii niste manevre subterane de care nu a mai auzit nimeni.

Sunt foarte sigur ca e de fapt mai rau decat crezi tu de la modul in care sunt tratati pacientii (sau nu sunt tratati) pana la modul in care se fura si ultima chestie din care se poate face bani.

Sunt curios de cand discursul autoritatilor include acceptarea realitatii, poate mi-a scapat mie vreo stire de genu din ultimii 20 de ani. Iar daca tu ai impresia ca sistemul e in starea asta din cauza unui factor mistic accesibil doar tie si n-are nici o legatura cu politicul atunci poate ne meritam soarta si n-are rost sa ne mai plangem.

Răspuns utilizator avertizat
| Panamax a răspuns (pentru Flavianadx):

Vaccinat si gasit pozitiv
=))
Cred ca avea limbrici, ce cauta in Siri Lanka?

https://www.digi24.ro/......na-1513353

| Furnicuta000 a răspuns:

Pai se spune ca dupa vaccinare mai poti face covid dar o forma mai usoara. De ex Arsinel dupa ce s-a vaccinat a facut boala si a fost internat impreuna cu sotia lui.
Dar oricum nu se stie ce se intampla dupa vaccin pentru ca nu a fost testat ani intregi asa cum se testeaza in mod normal orice vaccin