| anonim_4396 a întrebat:

Si-a facut cineva test covid?
Incerc sa aflu daca la testul antigen rapid baga tamponul in nas mai putin, adica nazal, nu nazofaringian.
Si a doua chestie e ca pentru calatorii se cere >= 97% specificitate si >=80% senzitivitate.
Aveti idee?
Am intrebat pe la clinici, dar alea din call center habar n-au.

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Am facut si test PCR si rapid. Diferenta a fost ca la cel rapid mi-a bagat doar in nas nu si in gura. Vai si amar! 5 minute nu mi-a trecut senzatia aia din nas.

| Flavianadx a răspuns (pentru Salontanul):

Iti mai amintesti cat de adanc l-a bagat? 2cm sau vreo 8?
https://els-jbs-prod-cdn.jbs.elsevierhealth.com/......9c/gr1.jpg

| Salontanul a răspuns (pentru Flavianadx):

Destul de adanc cat sa-mi irite mucoasa pana in spatele nasului. Nu am vazut cat ca-mi lacrimau si ochii. Batul ala cu vata era destul de lung, mai lung decat cele folosite la urechi.

| Simpatic a răspuns:

Test rapid antigen pff
fa test PCR, nici nu ar trebui sa fie luate in calcul teste de astea noname care se pot cumpara din supermarket
testele PCR costau pana acum 300 de lei, acum sunt in jur de 200 de lei!

| Flavianadx a răspuns (pentru Simpatic):

Exista teste antigen bune, in clinici private

| Simpatic a răspuns (pentru Flavianadx):

Asa e eu m-am referit la testele astea care au aparut ca ciupercile dupa ploaie.
cele de care vorbesti facute in clinici chiar daca primit o rata mare de corectitudine e 50-50 in viziunea mea
Iar la pretul de genul 100 de lei cat e asta antigen cu interpretare si 200 de lei cat e cel PCR eu zic sa mergi pe PCR mai ales ca cel de-al doilea e recunoscut si international in anumite tari ce stiu eu, astea rapide nu-s peste tot si nu au aceeasi acuratete.