| Furnicuta000 a întrebat:

Si in alte tari sunt restrictii ca la noi? Adica sa nu mai intri in magazine, diferite institutii daca nu esti vacc? Doar intreb

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Https://ec.europa.eu/......ificate_en

Recunoașterea certificatelor COVID din țări terțe (non-UE).
Până acum, 18 țări (și teritorii) non-UE s-au alăturat sistemului UE de certificat digital COVID. Aceasta include:
• Albania
• Andorra
• Armenia
• Elveţia
• Insulele Feroe
• Israel
• Islanda
• Liechtenstein
• Maroc
• Monaco
• Macedonia de Nord
• Norvegia
• Panama
• San Marino
• Turcia
• Ucraina
• Regatul Unit
• Vatican

Certificatele COVID emise în acele 18 țări (și teritorii) sunt acceptate în UE în aceleași condiții ca și certificatul digital COVID al UE. De asemenea, certificatul digital UE COVID este acceptat de acele 18 țări.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sunt. Doar ca tarile din vest au început sa renunțe ca s au vaccinat

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, sunt restrictii si in alte tari, mai putine sau mai multe decat la noi, in functie de evolutia pandemiei.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Chiar de mai mult timp.
Nici soferii de camion nu puteau intra la unele depozite din Europa, fara vaccin.

| Fatamuntilor a răspuns:

Cu suguranta!

| Lukasssz a răspuns:

Nu chiar la fel de dure ca la noi, deoarece cei din vest s-au vaccinat, noi si bulgarii fiind ultimii din Europa ca de obicei laughing

| meli120 a răspuns:

In Italia e oarecum obligatoriu sa ai vaccinul ca sa lucrezi. Nu stiu de ce e asa revoltata lumea la noi in Romania ca nu poate intra in locuri neesentiale. De fapt la noi s-au gasit destui oameni care sa se plimbe cu certificate luate de la prieteni sau reusesc intr-un fel sau altul sa nu respecte, spiritul romanesc.