| RAY a întrebat:

Sunt in mall, ce am observat timp de 40 de minute, peste 90% poarta masca albastra restul n95, nu se păstrează distanta, sus la mese pe terasa nu exista nici o distantare, sunt si fara masca, de spalat pe maini putini, unii au acoperita doar gura, chiar si pe fotolii stau la fel unul langa altul, cand vb la tel isi dau masca jos, merg in grup si nu pastreaza nici o distantare, pers mai in varsta respecta mai bine masca si spalatul pe maini, chiar si unul de paza purta masca doar pe gura

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
6 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Nu ai ce cuta la mall in acest caz, ce ai observat tu este comun cam peste tot, nu ma mira pe mine, deci fereste-te, tu trebuia sa fi acasa, nu acolo in focar de infectie.

| RAY explică (pentru Mosotti):

Am fost la shopping

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Foarte bine, dar mare atentie!

| Freya1 a răspuns:

Nu stiu cat de pe bune e faza cu covid, dar cred si consider ca decat sa ajungi sa iti închidă orașul si tara mai bine porti rahatul ala de masca pentru câteva minute cat stai într-un loc închis ca nu mori.Sau sa nu stai lipit de alti oameni daca nu e necesar si nu iti sunt cunoscuți. Daca tineau toti cont de lucrurile astea si tot se anunțau un număr asa mare de îmbolnăvirii puteai sa acuzi autoritățile ca te acuza pe nedrept, dar asa, eu au toate dovezile ca merita sa te tina in casa.
Într-adevăr, nu e plăcut și nu îmi convine nici mie sa se ia din nou măsuri asa stricte din nou pentru ca nu mai vreau sa stau închisă și cu frica.Dar si romani noastri ar trebui să nu se mai c.ace atat pe ei pentru o mască.

| Wr3nch a răspuns:

Bine ai venit la o parte din raspunsul la intrebearea de ce suntem pe 15 in lume la nr de cazurilaughing

| morfeo a răspuns:

Asa si in Megamall si oriunde in Romania