| Mihaela2023 a întrebat:

Sunt internată la spital de covid si analizele mi-au iesit bune însă testul e pozitiv.
Vreau sa merg să fac tratamentul acasă si domnul doctor nu ma lasă. A spus ca nu am voie sa plec până nu mă vindec.
In spital e mizerie totală și mancarea stricată.
Va rog sa-mi spuneti ce sa fac? Vreau sa merg acasă!

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
13 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu puterm noi decide in locul medicului.

Bula
| Bula a răspuns:

Ai identificat majoritatea cauzei comorbiditatilor!
Daca rezisti pana ce iti ies testele negative, atunci inseamna ca, chiar esti sanatoasa!

| Mihaela2023 explică (pentru Bula):

Si nu pot nici măcar sa fac o cerere ca vreau acasă? Mai bine stau in izolare 14 zile, decat sa ma chinui aici

| Bula a răspuns (pentru Mihaela2023):

Incearca!
Vorbeste cu medicul tau, spune-i ca vrei sa stai acasa, in carantina (daca ai conditii).
Pe uii le lasa dupa cateva zile, daca nu au simptome.
Oricum, dupa 2 saptamani vei face o noua testare, iar daca iese negativ, atunci te externeaza.

| Mihaela2023 explică (pentru Bula):

Imi poti scrie un mesaj de incurajare te rog. Sa nu îmi spui ca o sa stau 2 săptămâni aici.
Dacă am luat virusul in ziua de 22 martie, nu ar trebui sa-mi treacă?

| Bula a răspuns (pentru Mihaela2023):

Gandeste-te:
1. Oricat de proasta e mancarea, e mai buna decat in multe locuri din lume, unde n-au asigurata nici atata mancare pentru o saptamana, cat primesti tu pentru o zi!
2. In foarte multe locuri din lume, nici nu exista spitalizare, chiar daca ai boala mortala!

Tu esti in mare avantaj ca esti intr-un spital si ti-i asigurata mancarea si tratamentul!

| Mihaela2023 explică (pentru Bula):

Multumesc,o sa raman decât sa ajung acasă si sa mor de la virus pentru că nu ma simt bine deloc

| Simpatic a răspuns:

Nu pleca din spital pentru ca ti se va face dosar penal! Nu ai voie sa mergi acasa pana nu te faci bine asta este procedura, mai bine asa crede-ma decat sa fii unul dintre cele peste 20.000 de cazuri de decese.
Ai tot pus intrebari de dimineata despre chestia asta las-o mai moale, mergi pe mana medicului ca nu iti vrea raul, vrea sa te faca bine.

| Mihaela2023 explică (pentru Simpatic):

Verișoara mea care a fost internată la alt spital mi-a zis ca a lasat-o acasă a venit prietenul ei si a luat-o da a stat in izolare 14 zile.
Pe mine de ce nu vor sa ma lase? Depinde de doctor? Sau așa e procedura?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Mihaela2023):

Tu ai plamanii afectati, de aceea nu te lasa acasa.
verisoara ta nu a fost atat de grav ca tine, de aceea au lasat-o acasa.
Stai cumintica la spital, ca esti sub observatie medicala non stop si in caz de colaps, ei pot actiona rapid, sa te puna pe aparate.
Nu depinde de doctor, depinde de gravitatea cazului tau, unde protocolul spitalui cere ca sa fii supravegheata non stop!

| Simpatic a răspuns:

@benny09 am zis sa nu te mai bagi cu mine in seama ca esti un looser, m-am referit ca daca pleaca din spital fara acordul medicilor o sa i se faca dosar penal, dar nu e cazul ei.Eu sunt cu mult mai inteligent si trecut prin viata ca tine asa ca nu-ti mai da cu parerea la adresa mea mai om fara bun simt.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

După câte știu eu există o declarație pe care o poți da pe propria răspundere. Însă este pentru momentul în care refuzi internarea. În cazul tău ești deja în spital, iar dacă medicul nu vrea sa îți semneze fisa de externare nu prea ai ce face.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Și nu îți face nimeni dosar penal, cum spune "inteligentul" mai sus, dacă externarea se va face cu acordul medicului de la spital. De asemena, cu condiția să îți continui izolarea la domiciliu și să ți legătură cu medicul tău de familie în toată perioada de 14 zile. Dosar penal îți face doar în momentul în care fugi din spital.