| blairelovesmusic a întrebat:

Sunt racita de 6 zile si acum raceala s-a agravat. Cred ca e covid-19. Pot sa fac testul de coronavirus daca sunt racita? Mentionez ca am 17 ani.

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
Răspuns Câştigător
| VoidEternal a răspuns:

Da, normal că poți face testul covid. Dacă e altceva nu însemna că rezultatele testului vor fi date peste cap.

38 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, poți. Bea ceaiuri calde cu lămâie, supe cu multe legume, parasinus sau paracetamol. Cred ca ai gripa, de obicei simptomele covid se agravează după a doua - a treia zi, nu te mai poți tine în picioare, nu mai ai echilibru, îți pierzi gustul și mirosul ( nu e o regula) vomiți de nu mai ști de tine, dureri severe de cap, vedere încețoșata, frisoane, febra mare. Ar putea fi chiar și răceală dar stai tu prost din cauza sistemului imunitar, se știe ca în depresie, anxietate scade sistemul imunitar, când gândești mereu negativ.

Îți doresc însănătoșire grabnică scumpica mea mica kiss ai grija de tine!

| blairelovesmusic explică (pentru anonim_4396):

Multumesc de raspuns, da, beau ceai de cand a inceput raceala si am mancat o supa azi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru blairelovesmusic):

Sa îți fie de bine happy Take care of you.

| timidu89 a răspuns (pentru blairelovesmusic):

Nu iti vine sa vomiti cand mananci?

| blairelovesmusic explică (pentru timidu89):

Nu imi vine sa vomit. Ma simt putin ametita. La farmacii nu se pot face teste, a spus ca se pot face acasa (locuiesc intr-un oras mic) Dar cum mama mea sta in pat toata ziua, cred ca o sa ma duc la un spital sa imi fac testul. De fapt, nici nu stiu daca sa ma mai chinui sau sa ma sinucid. Viata mea e un dezastru.

| goguPatent a răspuns (pentru blairelovesmusic):

Suni la salvare si vine si iti face testul acasa gratis

| blairelovesmusic explică (pentru goguPatent):

Am sunat-o pe mama unui prieten dar s-a bagat maica-mea aiurea si a spus ca ma panichez degeaba si cica sa fac testul luni.

| blairelovesmusic explică (pentru goguPatent):

Acum mananc un mar, tot cu geaca de puf sunt pe mine si ma simt putin ametita. Stau in pat acum.

| timidu89 a răspuns (pentru blairelovesmusic):

Pai ce e asa grav la 17 ani? Nu esti nici majora, cum sa te sinucizi? Si eu am 3 probleme sau 4 dar nu ma gandesc la sinucidere. Poate chiar 5... poti spera la iubit, o familie happy Orice probleme ai avea.

| timidu89 a răspuns (pentru blairelovesmusic):

Daca ea sta tot in pat se joaca cu viata ei. Imi pare rau sa o spun sad Sunt cazuti usoare si care e nevoie de spitalizare. Pentru febra iei ceva? Mie nu imi scadea de tot febra, dupa o saptamana a sunat salvarea mama si ne-a dus la urgenta. E posibil sa refuze, sa te trimita la medicul de familie. Ori nu e disponibila nici o ambulanta pana seara tarziu.

| blairelovesmusic explică (pentru timidu89):

Ştiu ca se joaca cu viata ei, cunosc bine creierul ei. Iau solfadeină sau cum se scrie. Clinica unde e doctorul de familie si asistenta medicala e inchisa. Acum tusesc mai mult decat inainte. Deja imi imaginez cum o sa planga mama mea dupa vestea proasta. Ea zice ca avem viroza respiratorie cum are si unchiul meu (nu am interactionat fizic cu el niciuna dintre noi, dar eu am interactionat cu matusa mea joi).

| anonim_4396 a răspuns (pentru blairelovesmusic):

Nu te sinucide. Noi te iubim. Și eu am rămas fără părinți, chiar anul trecut mi-o murit unul din ei de covid. Mie sa ști ca îmi ești tare draga. Lupta, ca o sa treacă. Asta nu e mama ta biologica, știu ca mama ta biologica sa sinucis. Asta mama ta ar trebui sa își facă un control Psihiatric. Bea mai multe ceaiuri calde, stai liniștită ca nu o sa ți se întâmple nimic, ai imunitatea la 17 ani sănătoasă, dacă nu aveai depresie, și nu gândeai mereu negativ, simptomele erau mult mai ușoare. Nu treci nu mai tu prin greutăți mari. Eu am rămas fără părinți, și toți din neamul meu cam e impotriva mea ca nu lucrez, dar sunt idioți nu înțeleg cât e de grava depresia și fobia sociala, sunt ignoranți și inculți ca tot romanul de rand care nu mai sa judece știu, dar sunt analfabeți grupa mare.
Noi te iubim, suntem alături de tine, ne ai pe noi, ma ai pe mine suflet mic kiss.

| blairelovesmusic explică (pentru anonim_4396):

Te inteleg. Iti multumesc mult ca imi esti alaturi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru blairelovesmusic):

Sa fi iubita. Da, te înțeleg perfect și de aia.

| blairelovesmusic explică (pentru anonim_4396):

Am dormit o ora. M-am trezit, m-am dus in bucatarie si am luat icrele din frigider si 3 felii de paine. Mi-a venit greata cand am vazut painea. Am alergat spre baie şi (atentie: urmeaza sa vorbesc despre ceva scarbos) am vomat un lichid transparent (cred ca era saliva fiindca nu am vomat alte chestii dezgustatoare.) Apoi am vomat un lichid roşu (nu era inchis, era opusul) şi cred ca era sânge. I-am spus ca sunt 80% sigura ca avem covid dar ea a zis "M-ai lasa-ma cu covidul tau". Deci mai am un simptom: greata cand vad mancare. In timp ce faceam ce faceam in baie am strigat "vreau la spital" ca sa aflu odata daca am coronavirus sau nu. Si ea a fost de genul "Mai lasa-ma cu prostiile tale". Nu mai am cuvinte pentru femeia asta. Si in plus, ea e bunica mea si are 67 de ani, ceea ce imi da stres.

| anonim_4396 a răspuns (pentru blairelovesmusic):

Asa sunt unii la bătrânețe devin senili. Nu mai mânca icre, pateu, cartofi prăjiți, margarina sau chestii grase fiindcă nu îți pica bine.
Consuma doar ciobe, supe, ceaiuri, legume, carne de pui fiarta, ciorba de legume, sa îți facă supa cu mai multe legume dar în general e bine sa mănânci zeama mai mult și sa fie aproape fierbinte ca să transpiri, sa nu uiți sa iei paracetamol, parasinus, eu am luat 4 pastile de parasinus și m-au pus în picioare. Nu te spala des, stai în pat și pune plapoma ceva pe tine. Poate cantitatea pâinii nu ți-o picat bine.
Consuma multe ceaiuri fierbinți. Nu îmi pot da cu părerea ca nu știu 100% ce ai, la mine se manifesta nașpa când aveam covid dar culmea nu mi-am pierdut gustul și mirosul de loc. Știu, pe când aveam gripa ca nici mie nu îmi pria pâinea, aveam stomacul sensibil la multă pâine. Nu mai mânca multă pâine, mănâncă mai mult zeama, ți am spus ciorbe fierbinți, supe, ceaiuri cu putina lămâie.
Nu cred ca ai covid, e o răceală mai puternica, ești tu mai sensibila. E posibil sa fi vomitat ce ai consumat, nu e altceva.
Dacă aveai covid avea și bunicata, nu are cum sa nu i-l transmiți bunicii tale, e imposibil la vârsta ei sa fie asimptomatica la vârsta ei, virusul asta e foarte agresiv, deja era pe moarte bunicata dacă tu aveai covid, o infectai de mult! Nu are cum sa aibă ea sistemul imunitar mai sănătos decât al tău, mai ales dacă are și unele comorbidati preexistente, hai sa gândim logic! Acest viros o creeat multă isterie /panica /frica /anxietate lumii, tu ești anxioasa în momentul asta, stai liniștită ca nu ai covid, dacă aveai o atintea pe bunicata, nu se mai putea scula din pat. De la anxietate ai frica asta, anxietatea face sa o para o chestie minora ceva major, o amplifica de n ori mai rău când de fapt lucrurile nu stau asa.
Dacă îți pui o cârpă ceva cu otet înfășurata noaptea de picioare deja a doua zi ești mult mai bine, cu toate ca o sa miroase nasol te va pune în picioare. Stai liniștită ca nu o sa pățești nimic nici dacă ai covid, dar nu ai ca dacă aveai bunicata erai,, tai tai ".

| timidu89 a răspuns (pentru blairelovesmusic):

Gripa sezoniera in cel mai fericit caz. Viroza parca nu cauzeaza mari probleme daca nu gresesc.

| blairelovesmusic explică (pentru anonim_4396):

Multumesc mult de tot, esti un înger, majoritatea oamenilor ma ignora, pana si tatal meu (cel biologic, nu am un tata vitreg) face la fel, o data la cateva saptamani ma suna sa vada ce mai fac. Nici nu stiu ce sa fac pentru tine, ma simt datoare. O sa fac ce ai zis tu. Am un caz la liceu si clasa aia este online acum. Credeam ca a trecut pe langa mine sau ceva, nici nu purtam masca de protectie cand eram in curtea scolii cu singurul meu prieten din viata reala (mai am unul online de care sunt indragostita). Chiar m-ai salvat, si pe mine si pe bunica care ma creste de la 12 ani. Totusi e bine ca am sunat-o pe mama prietenului meu (Ma mir ca nu s-a panicat avand in vedere ca petrec mult timp cu el). Ti-am trimis cererea de prietenie fiindca am incredere in tine (asa sunt eu, mai lipicioasa cand vine vorba de baieti, fiindca fetele de la scoala m-au traumatizat, au facut bullying. O alta trauma pe care o am este moartea iubitului meu online, cel mai probabil a murit de covid, el avea 113 kilograme). Nu am multa incredere in fete. Mai multa incredere am in femei. M-a traumatizat si spitalul de psihiatrie la care am fost (de 4 ori)?

| anonim_4396 a răspuns (pentru blairelovesmusic):

Nu ești datoare cu nimic stai liniștită. Contează tu sa fi ok. Nu știam ca e bunicata, ii doresc și ei multă sănătate, probabil ea știe mai bine cum e situația cu tine, de aia poate nu apelează încă la doctori, ai 17 ani, ești încă copil, ai imunitatea de fier. Dacă aveai covid deja aveai mici probleme cu respirația, febra mare, vomitai mai des decât îți imaginezi, nu puteai sta în picioare, aveai probleme serioase cu echilibrul, dureri severe de cap, scaune moi frecvente dar nu e o regula se poate întâmpla și la gripa. După relatarea ta bunica ta nu pare sa aibă absolut nimic, nici măcar scurgeri de nas. Întreab-o dacă și-o pierdut gustul și mirosul și dacă are febra! Dar sunt sigur ca bunica ta întâmpina multe probleme, era deja atintita la pat din cauza acestei infecții, fi atenta și la cum se simte ea, tu sigur o sa supraviețuiești ca ai 17 ani, dar ea va avea șanse mici sa supraviețuiască dacă nu ajunge la timp la doctor fiindcă face complicații. Țin minte ca maica-mea tot menționa ca vomita aiurea, fi atenta la simptomele ei ca e foarte agresiv și parsiv acest virus, poate fi ok câteva zile apoi brusc nu se mai ridica din pat și de multe ori survine moartea subita fiindcă afectează ireversibil plămânii, dar nu te gândi la asa ceva, nu toată lumea care se simte rău are covid. Și eu m-am simțit o zi rău, aveam frisoane serioase, de abia puteam merge la toaleta. Am luat doar 3 pastile parasinus și mi-am revenit, aveam scurgeri masive de nas și febra dar imediat mi-am revenit.
Calmează-te și vizionează o comedie, ceva haios sa razi. Nu știu ce s-a întâmplat. acolo unde crezi ca ți au făcut rău ție, dar nu e ok cum se comporta tatăl tău, dar nu sunt eu în măsura sa spun ceva.
Nu sunt înger laughing am de multe ori momente când nu sunt asa cum spui tu.
Nu trebuie sa te justifici nimănui.
Problemele astea nu trebuie sa le spui nimănui, nici unui străin, nici unui cunoscut fiindcă lumea e nepăsătoare, nu ii pasa, din contra,, te vor bârfi, îți vor face rău.
Nu mai spune problemele tale nimănui, eventual psihologului și bunicii tale. Da, persoanele obeze sunt vulnerabile acestei infecții.

| blairelovesmusic explică (pentru anonim_4396):

Bunica mea are febra, dar are gust si miros. O sa ma duc sa verific totusi. Cred ca sunt hipersensibila sau ceva (fac uneori ceea ce ai zis tu sa nu fac, sa vorbesc despre traumele mele dar o fac numai cu persoane in care simt ca am incredere sau in cate simt o conexiune de prietenie, totusi nu cred ca o sa-i zic vreodata celelalte traume prietenului meu din viata reala, i-am zis doar ca nu mai traieste mama mea biologica, simt ca baiatului asta nu-i pasa de mine prea mult fiindca de obicei nu mi trimite mesaje sau sa ma sune sa vada daca mai traiesc, adica el pur si simplu interactioneaza cu mine doar la liceu). M-am calmat, m-a sunat tatal meu (nu-mi vine sa cred nici acum chestia asta, el a fost printre primele persoane pe care am vrut sa il sun, ce coincidenta ciudata!) si am vorbit cu el 40 de minute. Ma duc sa mananc ceva (cel mai probabil supă). Am fost azi ca tipul ala care explica pe o tabla mica nu stiu ce chestii, din meme-ul ala numit "Slander". Nu e vorba de Slenderman laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru blairelovesmusic):

Puteti face un test la farmacie.
Nu e ok nici aici sa spui asa ceva, fiindcă o faci public. Tu nu pari deloc o persoana traumatizata, doar ca nu ai deloc încredere în tine. Cred ca dacă aveai o relație fica - tata apropiata, îți era emoțional alături constant cred ca te simțeai mult mai bine, dar e posibil și tatăl tău sa aibă problemele lui, e bine ca te-o sunat într-un astfel de moment, dacă nu ii pasa deloc de tine nu stătea la discuții cu tine 40 de minute, era mult mai rece și indiferent.

| blairelovesmusic explică (pentru anonim_4396):

Ai dreptate, zice mereu ca nu are timp de mine, ca munceste in fiecare zi. De la prima mea trauma am simtit ca e ceva greşit cu mine, ca am 2 personalitati: Una extroverta, mereu vesela si in stare de trasnai (un troublemaker, stereotipul acelui om pus mereu pe şotii) şi una tristă şi pesimistă, psihopată (stereotipul "quiet kid"). Mai aveam uneori stari de extrovert, ma bagam in seama cu colegi cu care ma intelegeam bine, dadeam rekturi la persoanele pe care le uram (doar colegii), dar in general ma simteam precum a doua parte. Cu persoanele in care am incredere ma deschid mult, ceea ce e o problema pe care o am de cand ma stiu, ceva genetic, probabil de la mama mea biologica, ea era aşa cu 5 ani inainte sa moara (am analizat eu de una singura trasatura aceasta). Cu 4 zile inainte sa moara s-a schimbat total, ceea ce e normal pentru oamenii cu depresie. S-a izolat de prietenii si colegii de birou, acceptand doar compania mea si a mamei ei. Iar spun prea multe, imi pare rau.

| anonim_4396 a răspuns (pentru blairelovesmusic):

Mno gata nu mai da din casa laughing îmi pare rău pentru pierderea ta sincer, dar nu e necesar sa scrii atât, și sa dai tot din casa. Nu e ok sa faci mișto de nimeni, nici ție nu ți ar conveni sa facă altul mișto de tine.
Da, stai liniștită, ca știu ce înseamnă să ai depresie foarte bine, acum fapta e consumata, nu te mai gândi la ce sa întâmplat, la trecut, mamei tale nu i-ar conveni sa te vadă mereu trista, fi cuminte și încearcă sa fi mai pozitiva, dar partea aia cu spitalul și trauma chiar nu trebuia sa o spui aici! Nu ești psihopata, "kuiet kid", "pesimista" are cu totul alta însemnătate în sfera psihologica, nu e ok sa vorbești prea mult de asta, încearcă sa te comporți cât normal, și sa nu îți mai spui problemele, Traumele, sa ai mai multa confidenta în tine, și nu mai scrie atât de mult ca traumatizezi pe toată lumea laughing
Uite, deodată te simți mai bine, ai uitat ca ești bolnava rolling on the floor
Dacă erai psihopata erai de mult la școala de corecție și apoi la închisoare, cu siguranță aveai măcar o victima pana acum indiferent ca vorbim de străini sau membri din familie. Ai alta problema, nu sunt eu în măsura sa spun ce ai, nici nu mai contează, ai doar grija de tine.

| timidu89 a răspuns:

Ce simptome ai? Vezi ca sunt farmacii ce fac teste gratuit. La spital la urgenta te tin astia 24 ore pana iti dau rezultatul. Eu asa am patit anul trecut.

| blairelovesmusic explică (pentru timidu89):

Am avut diaree 2 zile la rand, acum stau cu geaca de puf pe mine fiindca mi-e frig. Ma doare gatul, ma doare capul. I-am spus maica-mii ca vreau sa ma duc dar ea nu e de acord, si in plus, are aceleasi simptome ca mine. Am spus ca o sun pe diriginta dar nu a fost de acord nici cu asta. Unchiul meu e si el racit dar nu stiu ce simptome are. Am gust si miros, la fel si mama mea.

| timidu89 a răspuns (pentru blairelovesmusic):

Posibil sa nu ai covid, eu am pierdut gustul si mirosul in nici o saptamana. Dar cum zic ca pandemia e in "floare" la TV, m-as mira sa nu zica ca ai covid. Febra difera, aveam 39-40 dar nu imi era frig. In schimb mamei ii era foarte frig. In afara de lipsa gustului si a mirosului sunt simptome specifice covid19.

| timidu89 a răspuns:

Voiam sa iti las mesaj privat, vad ca nu accepti mesaje decat de la prieteni probabil. Stai linistita ca nu se pune problema sa mori in 6 zile chiar daca ai corona. A scapat bunicul la 86 ani ai lui. Cu toate ca a stat 2 saptamani in spital.

| blairelovesmusic explică (pentru timidu89):

Da, nu accept fiindca am primit jigniri si amenintari de la niste specimene (nu dau nume). M-am linistit inainte sa-mi dai acest raspuns dar multumesc ca m-ai ajutat. Stiam deja ca sunt putine sanse sa mori de la acest virus, dar se spune ca te poti astepta la orice pe lumea asta (nu sunt pesimista).

| timidu89 a răspuns (pentru blairelovesmusic):

Mi s-a spus ca te poti astepta la orice pe TPU. Amenintari si jigniri pentru ce? Ca nu cred ca te-ai luat de cineva sau ai vorbit de rau. Mie mi-a murit tatal dupa 3 saptamani de covid. Dar a fost afectat grav, plus ca avea leucemie. A ajuns la ATI joia si vinerea a murit. Anul trecut in noiembrie. O femeie de aici fara vreo boala din cate stiu a murit cu toate ca era la terapie intensiva. La doar 49 ani. Unii mai tineri, am citit pe net si fara probleme de sanatate. Depinde cum avanseaza zic eu, daca e sa se inrautateasca starea, pai in decurs de 2-3 de la primele simptome poate sa fie grav. Eu voiam doar sa discutam daca simti nevoia. Poate Chester stie sa te motive mai bine happy In afara de a vorbi si a oferi un sfat nu as avea ce face mai mult. Esti foarte isteata la varsta ta, am impresia ca sunt femei in toata firea cu facultati care se fac de rusine. Cum a zis el nu spune ca ai depresie si alte probleme nimanui. Doar bunicii si cam atat, daca nu ai alte persoane intelegatoare cu care comunici. Lumea e tare neintelegatoare si rea in ziua de azi.

| blairelovesmusic explică (pentru timidu89):

Condoleante. Da, stiu ca lumea e rea si chestii de genul asta, ceea ce poate fi foarte enervant. Din pacate, uneori nu mai poti avea incredere nici in cele mai apropriate persoane. Te inteleg ca vrei sa ma ajuti. O sa umblu in setari, daca vrei. Oricum am insomnie de la raceala asta.
"Esti foarte isteata pentru varsta ta" Multumesc.

| timidu89 a răspuns (pentru blairelovesmusic):

Insomnii si eu am avut inca de la inceput. Si dupa ce am revenit din spital tot nu am putut sa dorm. Eu am mai luat pastile pentru somn si inainte, iau si in prezent. Nici ziua nu dormi deloc?

| blairelovesmusic explică (pentru timidu89):

Eu de mica nu pot sa dorm ziua, cred ca e ceva genetic. Am luat o data un somnifer si am adormit deeabia dupa 2 ore.

| timidu89 a răspuns (pentru blairelovesmusic):

Pe termen lung lipsa somnului poate aduce si alte probleme sad Dar ai psihiatru? sau inca nu iei tratament pentru depresie?

| blairelovesmusic explică (pentru timidu89):

Am psihiatru. Iau tratament pentru depresie de 5 ani (s-a schimbat mult tratamentul fiindca nu-si mai faceau efectul pastilele). De obicei dorm bine noaptea, cam 9-10 ore cand sunt in vacante si 7-8 ore cand sunt la liceu.

| timidu89 a răspuns (pentru blairelovesmusic):

Inseamna ca e mai grava depresia decat mi-am inchipuit eu. Iti lasam insta meu, aici nu prea doresc sa ma mai expun. Degeaba pot primi eu mesaj, daca tu nu accepti sa primesti. Ori doar de la prieteni ai setat?

| blairelovesmusic explică (pentru timidu89):

Setez acum. Am din nou insomnie, am incercat o ora sa adorm (de la 8 la 9). Nu am insta din pacate.

| blairelovesmusic explică (pentru timidu89):

Nu cred ca este somnul o problema mare deoarece ziua nu ma simt deloc obosita.