| Sara2 a întrebat:

Sunteți pro sau contra vaccin? Argumentați. Ms

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
57 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Eu mereu pun sanatatea pe primul loc, desi o sa fac orice vaccin care ma va proteja pe mine si pe cei din jurul meu, eu unu am facut un vaccin anul asta nu am simtit nimic, sunt povestii, romani nu stiu diferenta intre a crede si a stii, sunt usor de manipulat si credili avand o gandire magica nu rationala

| relian a răspuns (pentru RAY):

Tu esti protejat oricum, nu se leaga nimic de tine laughing

| badpanda a răspuns (pentru relian):

Au si virusii mandria lor.

| relian a răspuns (pentru badpanda):

Aia da.Am citit mai devreme o alta stire,bine pe websiteuri din astea "destepte"unde se spune ca cercetatori,care or fi aia laughing au gasit nu stiu ce alga,organism care maninca numa virusuri laughing pentru ca au mult azot si nu mai stiu eu ce,iar la organismul asta ii plac la nebunie virusii astia.

Chestia la care nimeni nu pune intrebari,ar fi de unde stiu aia ca maninca virusuri,intreb pentru ca din cate se pare virusurile astea se ascund de nimeni nu le pot vedea,ma gandeam cum de au vazut aia ce maninca organismul ala laughing
Cred ca virusii astia sau virusuri cum leo mai zice is vedete, se pare a venit si vremea lor, noi o sa fim eliminati, gata ne ducem in prapastie ca si dinozaurii, de anul ce vine incepe o noua era, era virus laughing astia or sa stapaneasca planeta.

| RAY a răspuns (pentru relian):

Port masca, ma spal des pe maini, iau zinc, vitamina d, complex de vitamine b si sport păstrez distanta

| relian a răspuns (pentru RAY):

Nu port masca nici prin magazine,o port asa pusa mai mult pe gura sa nu zica aia ceva,nu iau nici o vitamina,nu pastrez nici o distanta,ma spal normal pe maini asa cum o faceam mereu,is sanatos tun laughing ma bag in multime,unu linga altul,aici la mall e plin de lume,se manainca la mese,nu pastreaza nimeni distanta,nu am vazut nici unu sa moara,nici pe marginea drumului nici macar sa aud la cunoscuti.

Bine la tv e jale nu mai fac aia fata de cati morti sunt laughing spitale pline,am pe cineva asistenta medical a trimis-o acasa,aia zice e jale is balamuc bolnavi.
Eu intreb pai ce cauti tu acasa cand spitalu geme de oameni bolnavi? Pai zice aia is intr-o sectie anume pusi, aha zic deci nu-s spitalele pline, e bun.
Zic i-ai vazut tu pe aia acolo in sectia aia? A ca nu ca au venit si neau trimis acasa laughing aia da.
Deci dupa cum se observa si la angajati li se spun povesti, nu au voie sa vada nimic, iar aia in acele sectii stau la povesti, acolo e gol nu-i nimeni laughing

| goguPatent a răspuns (pentru relian):

In anul 2021 vad ca inca mai exista tembeli. Iti garantez eu ca nu sunt sectiile de ati goale. De 3 zile am un vecin cu tuburi in gat. Foarte posibil sa fi luat virusul de la un tâmpit care crede ca nu e cazul sa poarte masca.

| relian a răspuns (pentru goguPatent):

Probabil lo fi luat de la tine, mai stii laughing E bun ca are tuburi in gat ca doara no avea altundeva.
Exista sinca cati, cu cat polpulatia creste cu atat nr alora ce spui tu e si mai mare, nu-i de mirare ca ne ducem de rapa.
Dar stai linistit ca primii care vor dispare is astia dealde tine, asa ca nu imi fac probleme laughing

| RAY a răspuns (pentru relian):

Vaccineazate macar

| goguPatent a răspuns (pentru relian):

Ca sa rezum ce ai scris tu...
Un om se zbate intre viata si moarte si tu pui niste zambilici ca ti se pare amuzanta situatia. Mizerie de om ce sa mai...

| Violleta2022 a răspuns:

Sunt PRO!
Prefer un vaccin care sa ma protejeze in caz de infectare.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Normal ca pro vaccin. Exista alternativa? Medicina munceste de sute de ani sa evolueze. Avem toate argumentele sa credem in vaccin si nu in idiotii de pe net care stiu ei mai bine.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cred ca ti am mai zis odata tot tie. Nu am de ce sa vorbesc frumos cu imbecilii conspirationisti. Nu merita deloc respectul meu.

| IonutSiAtat92 a răspuns (pentru suntserios):

Nu am nevoie de respectul tau, sincer, dar tu ai nevoie de o corectie ca esti prea violent.Iti voi da un mare raport si o mare sesizare celor de la TPU. Daca imi bat putin capul, iti aflu si adresa de ip sa vad de unde imi scrii si te pot gasi usor.

| suntserios a răspuns (pentru IonutSiAtat92):

Te rog. O sesizare la TPU. Scrie asa.:

Draga TPU, eu propag idei antivaccin si conspirationiste si unu nu ma lasa in pace.

Ps. daca vrei iti dau eu IP sa nu te chinui sa incerci ca oricum nu ai cum sa il afli. Si daca l ai afla ce faci cu el? Ca oricum sunt pe 4g si nici macar locatia aproximativa nu o afli.

| Drimmero a răspuns:

Cam pro, avand in vedere ca pentru a scapa de pandemie e nevoie de vaccin pentru imunizare. Plus de asta, ca sa calatoresti undeva cel mai probabil fara vaccin nu se va putea, trebuie sa se stopeze efectul asta de ping-pong al virusului, transmiterea rapida. Daca vaccinul e solutia si e chiar atat de eficient fara dubii nu ma voi opune vaccinarii, o sa-i scriu lui Bill apoi ca m-am cipat si sunt pregatit sa imi controloze viata, il rog daca se poate sa mai adauge niste ani acolo in plus si sanatate multa.

| T0T a răspuns:

Eu sunt pro vaccinuri importante și suficient de mult studiate, aprobate de toate instituțiile medicale și aplicate pe o perioadă îndelungată de timp.

| Celcestietot a răspuns:

Ce faci omule aici, ai venit sa ne prezinti adevarul?!

| Frank51 a răspuns:

Nu exista motiv pentru care sa alegi contra. Daca ai de ales intre a avea o casa si a fi vagabond pe strazi nimeni nu ar alege sa doarma pe banca, eventual s-ar gasi unii sa zica "Ah nu ma bag, sigur e ceva necurat la mijloc in casa aia", de regula oamenii astia au o viata foarte grea, si-o fac ei grea.

| Emma30555 a răspuns:

Sunt pro vaccin, îmi doresc sa ajungem sa trăim ca înainte, fără masca fără teama sa ma duc la părinții mei. Cunosc atâția oameni care au făcut covid, unii forme ușoare, unii forme mai grave

| raMLesS a răspuns:

Esti contra vaccin in general sau doar contra covid?

| IonutSiAtat92 a răspuns (pentru raMLesS):

La toate sunt contra.Cum se face ca raceam imediat dupa ce faceam vacint antigripal?

| raMLesS a răspuns (pentru IonutSiAtat92):

Tu cand spui aberatiile astea, nu te uiti la statistici, cati mor si cati nu mor din cauza vaccinului.
Tu stii macar ce contine un vaccin? Ce crezi ca contine? Vitaminte, minerale? Contine virusul, doar ca e "dezactivat", cand raceai, corpul tau intra in procesul de aparare(care dureaza cateva zile), de aici si simptomele, data viitoare cand te intalnesti cu virusul in sine, esti imun.
DA, mor si de la vaccin, dar astea sunt cazuri extrem de rare. 0, 001% au o reactie alergica, dar daca sunt tratati, se recupereaza 100%.
Argumentele tale provin din lipsa de informare, n-ai studiat deloc treaba, nu stii cum functioneaza un vaccin, dar te apuci sa vorbesti... Cel mai probabil ai citit un comentariu anti-vaccin care ti s-a parut tie ca e adevarat, si acum crezi ca e bine sa fii anti-vaccin laughing
Specific Romanilor, merg la vot, la protest, dar habar n-au cu cine voteaza si pe cine protesteaza.

| IonutSiAtat92 a răspuns (pentru raMLesS):

Nu merg la vot, nici la proteste.Asa ca parerea ta este irelevanta pentru mine.Nu sunt curios de tine.

| raMLesS a răspuns (pentru IonutSiAtat92):

N-am spus ca mergi la vot sau la protest, si e foarte rau ca nu mergi la vot, se vede ca nu intelegi ce citesti.
Daca esti contra la ceea ce iti da omul, esti contra si pentru produsele alimentare din magazine, si bauturilor alcoolice/sucurilor de orice fel, etc... Sa inteleg ca iti cresti singur animale?
Deci esti si impotriva folosirii pastei de dinti, ca na, nu e natural laughing numai chimicale si substante amestecate laughing
Esti o pierdere de timp.

| goguPatent a răspuns (pentru IonutSiAtat92):

Si daca nu mergi la vot ti se pare ca ai dreptul sa comentezi?

| IonutSiAtat92 a răspuns (pentru goguPatent):

Da,de asta sunt om liber, sa fac ce vreau eu, nu ce vor altii.Asa ca de ce te-as asculta pe tine? laughing Stai calm dude, ca nu ascult de nimeni pe lumea asta.Nu ascult de parintii mei si vrei sa te ascult pe tine.De asta mi s-a dat viata? Sa fiu ghidat de catre altii? Nu frate, fac ce vreau atata timp cat nu deranjez pe nimeni.Hai salut omule care le stii pe toate.

| goguPatent a răspuns (pentru IonutSiAtat92):

"Nu frate, fac ce vreau atata timp cat nu deranjez pe nimeni"

Si zici ca atitudinea ta de rahat versus vaccin nu deranjeaza pe nimeni?
Ai idee macar unde se opreste libertatea aia citez "sunt om liber, sa fac ce vreau eu, nu ce vor altii"?

Se opreste atunci cand deranjezi pe altii, si facand ce vrei tu cu o boala infectioasa deranjezi pe multi, pa chiar iti poti omori pe unii. Dar astea sunt detalii greu de gandit. E mai simplu sa mancam putina specialitatea turceasca e net in care ne dam mari dinozauri.

| Eireann a răspuns:

Eu ma vaccinez fiindca sunt medic si vreau sa ma intorc la consultatii fata in fata cu pacienti, acum mai mult stam la telefon si prin mail. Si sufar de o boala cronica care at face infectia cu covid 19 foarte periculoasa.

| relian a răspuns (pentru Eireann):

Esti medic si stai pe TPU,frumos laughing probabil esti prea bun si nu au aia nevoie de tinelaughing
Deci sa inteleg,voi bateti tobele ca e mare pandemie,paraghelie laughing dar voi aia care vorba aia ar fi trebuie sa fiti linga oamenii aia bolnavi care mr pe capete, voi stai online auziti si voi laughing
E bun si asa rau, doar de aia v-ati facut doctori, sa fiti acolo cand nu sunt bolnavi laughing cand sunt stati acasa, asta da job.
Suferi de boala cronica? Si mai esti si medic laughing trebuie sa iti dea astia un premiu ceva, ca stai pe TPU laughing

| PainTech a răspuns (pentru relian):

Medicii nu au voie să aibă viață personală, sau cum?
Trebuie sa stea 24/24 la spital cu bolnavii?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru relian):

Iti dai seama cit de pe linga ai fost, nu? Poate omul e oftalmolog, ginecolog, sau puii mei ce medic care nu are nici o treaba cu covidul!

| relian a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Esti pe linga subiect nepoate laughing am vorbit de medici in general.Si oftalmolog deai fi te bagi in fata, te duci voluntar la cat rahat se vehiculeaza ca is nevoie de doctori, ca nu mai fac aia fata la cati mor pe capete.Cred ca esti indoctrinat fara prea mult efort, asa ca stai usor in banca ta

| relian a răspuns (pentru PainTech):

Pe timp de pandemie asa cum spun ei car fi medicii ar trebui sa isi mute locuita la spital laughing pai tu nu citiesti nu vezi la tv ce se spune,e jale moti pe capete,nu mai e loc nicaeri, nu vezi in santuri is morti peste tot, te impiedici de morti pe strada, e pandemie, pe ce lume esti? laughing

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru relian):

Vad ca suferi grav. Oftalmolog de-ai fi te duci sa... ce? Se stie ca oftalmologii sunt super-calificati sa trateze pacientii de la TI!

| suntserios a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

E prea complicat sa ii explici unui asemenea specimen ca medicii au si ei specialitati, ca doar anumite zone don spitale sunt potrivite si pregatite sa trateze cazuri de infectii contagioase samd. El daca nu vedem un mort langa el il apuca rasul si se crede inteligentul planetei ca a dejucat planul oculetei mondiale. El Costel de la Baicoi a invins oculta.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru suntserios):

Eh, ce sa ii faci, ii explicam noi lui chestii. Pai abia ce mi-am cumparat telefon 5G ca sa pot accesa direct cipul! El comunica prin porumbei calatori ca sa fie protejat de NOM (NWO, pentru anglofoni).

| Eireann a răspuns (pentru relian):

Din intamplare multe consultatii, programari si interventii non-urgente au fost contranandate sau se fac la telefon acum. Oamenii care mor de covid au nevoie de personal specializat, nu de medici de diabet si boli metabolice. Si pacientii cu diabet si boli metabolice sunt grup de risc deci trebuie pe cat posibil sa fie departe de pacientii cu covid. Deci acum am timp sa citesc ce debiteaza oamenii pe TPU.

| SingleForOne a răspuns:

Dacă administratorii și-ar face treabă pe acest site, oamenii ca tine nu ar mai îndrăzni să spună un cuvânt. Învață despre bunul simț înainte să vorbești.

| Salontanul a răspuns (pentru SingleForOne):

Adminii nu pot sa stea toata ziua sa vada fiecare raspuns. Dar cand le gasesc sau se da "raport", le sterg. Drept dovada au fost sterse raspunsurile jignitoare de mai sus si ale Jassminei si ale lui Celcestietot (Dupa parea mea un pseudonim prost ales).

| Celcestietot a răspuns (pentru Salontanul):

Esti frustrat de la sarmalele de Noul An de te iei de mine, mosule.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ia uite ma unde lucra Ionut a nostru
E la firma aia de face vaccine pentru orice
Dai comanda la ei si aduc ei ce trebuie le face Ionut la strung ies parfum da dureaza intre 4 si 8 ani
Bravo ionute esti la subiect aici noroc ca ne ai luminat
Trebuie bacu la atelierul asta de vaccine sau te pune necalificat?
Ma reprofilez si eu daca e
Am zis ca lucrezi acolo ca ai informatia la tine sigur nu spui din auzite doar esti baiat serios nu

| blairelovesmusic a răspuns:

Pro. Daca vrei sa traiesti, fa-ti si tu.

| badpanda a răspuns:

Am avut Covid si a fost ca o raceala usoara.Nu o sa ma vaccinez deoarece este mai probabil ca imunitatea oferita de boala sa fie mai durabila decat cea a vaccinului, lucru care s-a verificat cu alte vaccinuri.
De exemplu la rujeola imunitatea vaccinului este de 3 ani maxim 5. Au fost verificate cazuri de infectare si abia vaccinati.in schimb daca treci prin boala esti imun pe viata.
Asa ca nu am prea mare incredere.

| goguPatent a răspuns (pentru badpanda):

Tu pe ce baza medicala ai făcut acest studiu referitor la anticorpi? Ai avut acces la starea de sănătate a celor vindecati de covid si la studiile referitoare la vaccin? Intreb pentru ca ceva multi oameni de stiinta au scris deja lucrari conform carora anticorpii naturali dati de covid tin de vreo 3 ori mai putin decat cei ai vaccinului.

| badpanda a răspuns (pentru goguPatent):

Gogu invata mai intai sa intelegi ce citesti si apoi sa vii sa comentezi.
Am scris probabil, cauta in Dex sa vezi ce inseamna.
Dexul nu se deschide cu patentul.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru goguPatent):

A studiat pe FB si a decis ca asa e. Ca sa raspund la subiect, cercetarile de pana acum au relevat faptul ca grupa mea sanguina sufera simptome usoare si are rata de infectare mult sub celelalte cand e expusa la virus, asa ca ma abtin momentan de la vaccinare. Am si ceva alergii si nu vreau sa constat pe pielea mea ca sunt alergic si la vreun compus din vaccinul asta. Daca e sa aleg intre pro si contra, desigur ca raspunsul e pro. Nu am de ce sa fiu IMPOTRIVA unui vaccin. La fel cum nu sunt IMPOTRIVA pastei de dinti cu fluor, doar ca in cazul meu ma poate scoate din ecuatie in vreo saptamana doua (pasta de dinti cu fluor > inflamatie si infectie bucala > septicemie > deces).

| IonutSiAtat92 a răspuns:

Sunt PRO ce imi da natura.Nu sunt pro marilor corporatii care creeazi virusi.Raman la ce imi da natura.Corpul uman are nevoie de creatiile naturii nu de facatura omului.Sistemul imunitar are nevoie se se contopeasca cu natura.Cu asta am spus tot.

| suntserios a răspuns (pentru IonutSiAtat92):

Cand ti o umfla plamnii un virus natural si nu ai sa poti sa respiri sa vezi ce ai sa plangi după marile corporatii. Poti ramane tembel pana atunci.

| al0o0o0 a răspuns:

Pro.Am auzit sute de teorii absurde cu privire la vaccin si niciuna nu mi se pare logica si plauzibila.Cred ca este un simplu vaccin pentru care s-a muncit enorm de mult, de asta a si aparut asa de repede.

| InOrOut a răspuns:

Pro, ca daca suntem contra devenim inamici publici, deci pro.

| Katona_Claudiu_1999 a răspuns:

Nu sunt de acord nu știu cât e de sigur

| FlorentinaM20 a răspuns:

Pai in primul rând, este prima data când am auzit ca poți fi diagnosticat de către un medic ca fiind bolnav dar asimptomatic. Ești nebun dar asimptomatic cam așa suna pentru mine personal.In al doilea rând ultimul vaccin administrat a fost tot forțat când o doamna a intrat in clasa și ne-a luat la ac de atunci nimic și sunt bine nu ma răcesc repede și nu sunt nici ușor de prostit.Cât despre vaccin sa iau de exemplu pastile de nebun pentru ca un alt tembel ma diagnosticat asimptomatic asta e chiar amuzant.Iar cei care apar pe la tv cu ideea ca protejeaza restul și ii pasa dacă sta la vaccin îi rog sa se mai gândească ca avem și noi dreptul și libertatea la propria opinie.

| suntserios a răspuns (pentru FlorentinaM20):

Nu ti se pare ironic ca tu comentezi despre diagnosticare si asimptomatic cand nici nu stii cum funcționează virusul si cum se fave diagnosticarea?

| Claudiu_Dinu_1994 a răspuns:

Nu pentru că acel vaccin va conține un al doile virus mult mai mortal se va muri din cauza virusului 25:/: din populația planetei.

| suntserios a răspuns (pentru Claudiu_Dinu_1994):

Sa ne spui si noua baza stiintifica si lucrarea de cercetare pe care ai facut o pentru a trage aceste concluzii si de asemenea studiile care te califica sa faci afirmatia de mai sus.

| Claudiu_Dinu_1994 a răspuns:

Contra