| Februar30 a întrebat:

Testele de corona pe care le avem in Ro pot sa detecteze si pe cei infectati cu tulpina Uk (Kent)? E nevoie de kituri de test speciale pentru asta, sau se folosesc tot cele vechi?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
7 răspunsuri:
| Sofer a răspuns:

Kituri speciale.

| romeo78 a răspuns:

Se folosesc kituri speciale.

| Februar30 explică (pentru romeo78):

Deci daca folosesc testele vechi pe o persoana cu tulpina noua, rezulta ca e negativ?

| romeo78 a răspuns (pentru Februar30):

Nu, testele le folosesc pentru depistarea COVID-19, dar dacă persoana pozitivă spune că a venit din Anglia, în principal, i se va face un test separat pentru a vedea dacă are și noua tulpină de COVID 19.

| Februar30 explică (pentru romeo78):

Mersi. Ai cumva la indemana sursa de unde stii chestiile astea?

| romeo78 a răspuns (pentru Februar30):

Scrie pe Google despre noile tulpini și despre testele care le indentifică.

| badpanda a răspuns:

Sa speram ca totul va fi bine.