| Mihaela2023 a întrebat:

Tratamentul pentru covid afectează menstruatia? Sunt internată la spital unde mi se pun perfuzii cu fel și fel de soluții injectabile.
Pe 2 aprilie mi-a venit menstruatia putin și s-a oprit.
Este din cauza tratamentului? Sau din cauza covidului? Ati mai citit astfel de cazuri?
luna viitoare menstruatia se va regla?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Covisul din cate stiu si asta o stiu sigur da peste cap multe procese printre care si sistemul imunitar, dar nu le da pe viata ci pentru o perioada limitata de tim, deci si menstruatia poate fi afectata de covid. Tratamentul este si el "tare" pentru organism si la randul sau va da si el niste simptome dar la iesirea din spital, unii s-au umplut de cosuri, la altii a crescut glicemia si transaminazele, deci tratamentul anti-covid creste anumite valori ale analizelor, dar nimic de speriat pentru ca este ceva reversibil.

| MihaelaDart a răspuns:

Nu-i musai sa ai Covid, in general cand esti racita, menstruatia este dereglata din cauza medicamentelor. Cand te vei pune pe picioare, ea isi va reveni la normal.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am vazut cam ce medicamente primesc astia din sectiile covid. Ce sa iti zic, e un cocktail de foarte multe chestii serioase, nu e paracetamol sau ceva. Sigur te afecteaza dar nu stiu cum. Prednistonul si fentanilul pot opri menstruatia

| Mihaela2023 explică (pentru anonim_4396):

Pai nu stii medicamentele astea cât timp rămân in corp? Adica peste 2 3 luni o sa mi se regleze menstruatia?