| UltraX a întrebat:

Trebuie sa port masca în mașina personala dacă sunt cu mai multe persoane?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca esti in masina cu cei din casa (nu cu neamuri cum spun altii) nu trebuie sa porti masca. Daca esti cu neamuri din alte case, sau cu straini, trebuie sa porti masca. Legea nu prevede asta. Legea spune doar de spatiul public si masina nu-i spatiu public. In masina ta tu faci legea.

| Nilsson a răspuns:

Dacă porți ochelari și conduci, 100% NU trebuie să porți mască.

| nukeyly a răspuns:

Depinde de tine_daca iti place viata sau, cat vrei sa pui la ruleta ruseasca 6%?
1. Orice persoana in plus in masina ta poate avea covid, covrig in coada, fara sa stii in timp real, cand o sa stii poate fi tarziu.
2. Daca crezi ca pasageru din stanga sus nu poate avea covrig, sau cel din dreapta e protejat de prea-fericitul-jupiter, gresesti, fi doar precaut, nu paranoic.
3.Dr. Joshua Lederberg. Molecular Biologist and Nobel Laureate.
citat:
The single biggest threat to man's continued dominance on the planet is the virus

| MingDynasty a răspuns:

Dacă nu sunt neamuri cu tine da trebuie, daca sunt neamuri si sunteti 3 persoane in masina nu cred ca are nimic

| Numelenueimportant55 a răspuns:

Nu
Mașină e proprietate personală
Este exact ca daca ai intrebat că dacă cineva vine la tine acasa trebuie să poarte masca
Nu, în casa și în mașina tu faci regulile