| dragosh a întrebat:

Un nevaccinat asimptomatic, dă boala cuiva care face o formă gravă, poate și moare(numai contează că are și altele pe cap). Acestui om i se pun in cârcă toate, ba că e criminal ba că e babuin needucat, conspiraționist numai zic, dar unul care s-a vaccinat cu 3-4 doze și transmite mai departe, acela este "felicitat" ca s-a vaccinat. Care e logica?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
Răspuns Câştigător
| ShinigamiX a răspuns:

Din ce am observat, lucrurile stau asa.
Cei nevax si asimptomatici transmit boala, insa destul se rar.

Cei vaccinati ei au pasiv virusul mereu. Astia transmit boala in mod fatal. Cu alte cuvinte cei care au vaccinul, devin un fel de fabrica de covid, dau forme mai grave, dau virusul in forma mutanta. Cei ca devin infectati de la cei vaccinati sunt ca si morti. Adica daca stii ca x si y sa vaccinat si tu nu, sa stai departe de ei, pentru o luna macar, poate si mai mult. Sunt atatea chestii noi. De fapt nu stim nimic despre virusi si boli. S-a descoperit dupa 3 luni in persoane izolate inca virusul. Ca si hepatita, o ai pasiv. La un efort mai mare, mai ales emotional, esti mort. Iar psihopatii din jur au ei grija sa te exploateze emotional.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai aparut putin cam tarziu la spectacolul conspirationistilor... nu mai prezinti asa mare importanta sa stii

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Unul care s-a vaccinat cu 3-4 doze și transmite mai departe.
Ce transmite, cum transmite? Care este fapta pe care o incriminezi?

| doctorandus a răspuns:

Problema este ca unul a facut ce i-a stat in putinta sa nu ia virusul, celalalt nu.

| valentingb a răspuns:

Unul a facut tot ce a putut sa evite aceasta tragedie, in timp ce celalalt a ignorat complet siguranta celor din jurul lui.
In mod similar, hai sa luam exemplul unui incendiu. Doi oameni observa incendiul, unul beleste ochii si se amuza, in timp ce altul incearca sa salveze pe careva prins in incendiu. Acea persoana moare. Cu ce ochi te uiti la cel care a incercat, s-a fript pe palme, si cu ce ochi te uiti la cel care a stat ca boul si s-a uitat?

| EliLeli a răspuns:

Cand se transmite un virus este un moment nefericit in ambele cazuri. Ce vrei sa stii mai exact?