| AlexDorinel a întrebat:

Unde face mai multe ravagii covidul,la oras sau la sat?

Eu cred ca la oras pentru ca la sat se respecta masurile, la oras nu prea

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu are importanta ca stai la sat sau la oras, fiindca contaminarea se produce cand iesi din casa ta si intalnesti alti oameni, purtatori de virus.
Evident nu poti compara un sat de 1000 de oameni, cu un oras de 100.000.

| Zuzu1991 a răspuns:

?!?
ce masuri mama?!?
cand la ora de varf e plin metroul si toate autobuzele de parca nu ar fi covid, si e IMPOSIBIL sa nu te infectezi daca e unul infectat, cu toata masca, ca esti la 20-30cm de 4-5 alti calatori

macar la sate masca e degeaba, ca oamenii nu prea au unde sa se apropie unii de altii, plus ca nu vin cinestiece oameni din afara satului care sa aduca, covid

| aumih16 a răspuns:

La oras evident asta datorita si numarului de populatie!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La oraș, în special în orașele cu populație mare, deoarece există mai multă populație și riscurile sunt mai ridicate, deoarece nu se poate păstra atât de mult distanța așa cum se păstrează la sate.

| rapandula a răspuns:

La oras pentru ca densitatea populatiei este mai mare.

| GiuliaMariaaa a răspuns:

La oraș. Populația e mult mai mare

| akvez00 a răspuns:

Salut!
Aici depinde strict de educația oamenilor.
Reguli sunt atât la sat, cât și la oraș, că nu sunt respectate este partea a doua. Desigur, sunt magazine mari la oraș, mai multe persoane, însă există acele reguli de distanțare, purtare a măștii și dezinfectare. Dacă persoanele nu le respectă... normal că se ajunge la infectare.
Însă, dacă facem o comparație între mediul urban și mediul rural o să observăm că în mediul rural există mai puține infectări, asta din cauză că oamenii respectă cu mult mai multă strictețe regulile sanitare, cel puțin așa văd situația în județul în care stau eu.