| Goddessss a întrebat:

V-a schimbat într-un fel acest virus?
Rutină stare, fizic etc?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
Răspuns Câştigător
| FlorentinaM20 a răspuns:

Da. Atat fizic, psihic cat si mental. Fizic sunt mai obosit. Psihic cred ca cu totii suntem mai depresivi in mementele astea iar ca mentalitate, owo yeaa baby aici e de povestit. Pai eu unul sunt in clasa a 12-a si cand a început toata treaba cu corona eram in sem 2 al casei a 11-a. Stand acasa am avut mult mai mult timp pentru mine respectiv sa ma cunosc mai bine, sa invat multe lucruri noi, pasiuni noi si asta pentru ca scoala era prea incarcata si fara rost. Am început sa ascult foarte multa muzica, sa interactionez cu persoanele in online gen discord, mi.am creat o noua pasiune din care as vrea sa fac o meserie si anume programator si am invatat despre autoeducarea citind carti de dezvoltare personala. Pandemia m.a facut sa invat multe despre aceasta pata neagra a istoriei care s-a intamplat, se întâmplă si cu siguranta se va mai intampla. Orice pandemie este benefica. Ea are o haina neagra, urata insa ea este necesara in progresul si evolutia planetei. Oamenii au multe de invatat dupa aceste pandemii si azi suntem unde suntem datorita pandemiilor si perceptiile si mentalitatii oamenilor care s.au schimbat radical dupa aceste pandemii. Daca nu ar fi existat nicio pandemie crede.ma ca acum eram o societate agrara si inculta care nu era interesată de arta si tehnologie. Covidul ne.a aratat cat de usor am putea combate efectele negative pe care omul le face asupra planetei. Fiind toata planeta aprox. in caractina asta i.a permis planetei sa isi regenereze stratul de ozon care ne apara de radiatiile solare. In India se pot vedea multi Himalaya care acum ceva timp erau absolut greu se vazut din cauza fumului si multe altele. Tot corona ne.a arătat cat de slab pregătiți suntem in combaterea si cel putin în mentinerea sub control al pandemiilor. Tot corona m-a facut sa conștientizez cat de prosti si imbecili sunt romanii blamand si injurand PNL.ul ca a decretat stare de urgenta respectiv sa-i inchida in case, mai pe romaneste. Cu ce e de vina un partid ca ia masuri de siguranta? Masurile astea de siguranta sunt doar in Romania? Nu la nivel mondial? Sau pensionarii, analfabeții si carciumarii vor sa spuna ca PNL.ul guverneaza planeta de e asa peste tot? Si astfel multe javre s.au razgandit tocmai din aceasta cauza si s.au dus la votare in favoarea PSD. ului care a distrus tara asta stand 20-30 de ani la guvernare. Dar stii cum e. Romanii sa.si bage pl in PNL ca i.au masuri de siguranta impuse la nivel modial stand doar un 1 an la guvernare in schimb sa voteze PSD.ul care a distrus tara dar cel putin ii lasa liberi sa poata sa se duca la carciumi.

| Goddessss explică (pentru FlorentinaM20):

Se vede ca ai bacul, parca ai făcut o opinie la română, dar fain răspuns

| Anuket a răspuns (pentru FlorentinaM20):

O pandemie nu poate schimba așa rapid gândirea oamenilor. Ca să poți schimba percepțiile persoanelor de multe ori durează și o viață întreagă. Să le dai tehnologie oamenilor nu înseamnă că o vor folosi, mulți spun că nu se descurcă sau nici nu iau cât li se oferă tot din comoditate. De mediu agricol este nevoie și va fi nevoie în permanență.
Mie pandemia nu mi-a adus nimic bun, m-a forțat să plec de acasă din cauza oamenilor care spuneau calomnii, ajunsesem la depresie, am avut gânduri negre, dar noroc că am vorbit cu doi prieteni pe care mi i-am făcut mai de mult.

| NotNamed a răspuns (pentru Goddessss):

Is 0 la romana. Din păcate nu am vointa necesara si ma frustrez foarte tare daca incep sa invat comentarii de cateva pagini care nu isi au rostul in viața mea. La fel si cu matematica. La 17-18 ani consider ca e necesar sa invatam ceva util care ne va folosi mai mult ca sigur in viata luata pe cont propiu. Multe comentarii doar pentru a lua bacul in rest nefolositor nu imi provoacă o vointa pe moment de a invata. Poate peste câțiva ani deoarece e necesar Bacul. Asa si cu matematica. Foarte multe formule si teoreme care sunt nefolositoare pentru o viata simpla. Sa invete cei care sunt la profile in care copetenta matematica este necesara la un nivel ridicat. Pt un tehnician desenator cum sunt eu ar trebui teoreme si ecuatii de baza insa cel mai mult mi.ar placea sa fim invatati cum sa aplicăm si ce teoreme sa aplicam, nu sa le si memoram pe cele mai multe dintre ele deoarece traim intr-o era a tehnologiei unde orice curiozitate si necesitate de.a noastra poate fi satisfacuta prin doua click.uri.

| raMLesS a răspuns (pentru FlorentinaM20):

Legat de ce ai spus despre PSD si PNL, orice partid ar veni la conducere, absolut orice partid, nimic nu o sa se schimbe in momentul de fata. Nu am votat cu PSD, dar chiar cred ca e mai bine pentru moment, pentru ca le mareste pensia si alocatiile copiilor si batranilor. Spun asta deoarece Romania nu mai are aproape nici o sansa cu mentalitatile actuale si cu persoanele actuale, si ca viitorul e in afara din pacate. Singura chestie care poate schimba Romania in momentul de fata, e reformarea sistemului de invatamant, daca se face chestia asta, o sa fie greu si o sa fie un proces de durata, dar in urmatorii 20-25 de ani o sa incepem sa vedem schimbari reale, schimbari cu adevarat importante si o sa avem un boost imens din toate punctele de vedere.
Dar atat timp cat se continua cu prostirea sistematica a copiilor si cu prostirea si manipularea societatii, nu o sa ajungem nicaieri, nu o sa se schimbe absolut nimic, o sa stagnam. O sa avem mereu oameni incompetenti, mereu o sa fie oameni carora locul lor nu este acolo unde sunt, un om care e pasionat de ceva si are chemare pentru acel lucru, o sa fie mult mai bun decat o alta persoana care face acelasi lucru, dar nu e pasionat si nu are vocatie, asta datorita calitatii sale si a aptitudinilor care-i permit sa treaca de orice bariera care apare in zona sa de activitate fara prea mult stres. Mereu o sa fie oameni individualisti si o sa existe competitivitatea asta iluzorie intre persoane, scopul fiind care? Rezultatul fiind care?
"Mergem cu viteza legala
Ducem copiii la scoala
Avem ceata pe ochii si mintea goala
Suntem ademeniti perfid intr-o capcana letala
Ne cataram turbati pe scara sociala ireala
Timpu-inseamna bani si doar cu bani o sa te-astepte
Cand o iei in jos descoperi socat ca lipsesc trepte
Cu spatele-n perete si-un credit insuficient
Prinzi aripi de ceara doar cat sa zbori din apartament" Munca de echipa nici nu se ia in calcul, doamne fereste, cu toate ca munca in echipa poate avea rezultate care nu pot fi atinse individual.
Vrei sa faci parte dintr-o societate, lipsita de astfel de mentalitati, dintr-o societate care nu traieste cu grija zilei de maine, care nu merg incruntati pe strada, unde hobby-urile si pasiunile sunt puse pe primul loc? Atunci pleaca, aici nu exista asa ceva, aici daca nu ai note bune, esti prost.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru raMLesS):

Amice, ESTI IDIOT! Nu am nimic personal cu tine, doar ca ESTI IDIOT. Pesedeii sunt nemernicii care baga bugetul in corzi si lasa capcane peste tot, apoi guvernarea urmatoare trebuie' sa scoata castanele din foc. Daca ai fi avut macar putin bun-simt si interes ca sa studiezi cu adevarat ce se intampla, ai fi vazut ca USR timp de vreo 3 ani a tot propus marirea alocatiilor si pesedeii si peneleii le-au dat peste nas, ca apoi sa le mareasca inainte de alegeri si sa se bata cu pumnul in piept ca ei au marit. USR a propus ELIMINAREA TAXELOR PE SALARIUL MINIM. Asta cu studii de impact si solutii ca sa nu duca bugetul in gaura, nu asa la hei-rup. Masura asta ar fi permis marirea veniturilor celor cu salarii mici FARA A CRESTE COSTURILE. Cind vin imbecilii de la pesede si maresc salariul minim din pix, implicit cresc si costurile angajatorilor, ceea ce antreneaza scumpiri in lant peste tot. Treburi de bun-simt la care nu iti trebuie diploma de economist ca sa le intelegi, trebuie doar SA VREI sa gindesti un pic...

| raMLesS a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Ce-mi pasa mie? Am spus ca nu am votat cu psd. Dar decat sa iasa aur sau pnl, mai bine psd, usr nu iesea in nici un caz din pacate. Eu am salariu mare. Urmeaza sa plec in curand. Nu am votat eu cu psd, voi ati votat, va meritati soarta, in 30 de ani nu v-ati invatat minte. Problemele sunt multiple, crezi ca guvernul poate sa rezolve singur tot? Pana nu se reformeaza educatia, o sa tot fie astfel de persoane la putere. E greu cand nu gandesti, este?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru raMLesS):

Nu am votat NICIODATA cu pesedeii, nici macar cand a fost Vadim vs. Iliescu. Iar pentru atitudinea cu "USR nu iesea in nici un caz" permite-mi sa iti spun din nou ca esti idiot. Daca esti cu una pe strada si unul mai mare decat tine pe care aparent nu ai cum sa il bati/imobilizezi va opreste si te intreaba daca poate sa iti f*&a partenera, tu ii zici "Baga boss, ca oricum nu pot sa te bat, din pacate" sau ceva de genul, nu? Du-te invirtindu-te atunci si cu asta-basta.

| raMLesS a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

"Daca esti cu una pe strada si unul mai mare decat tine pe care aparent nu ai cum sa il bati/imobilizezi va opreste si te intreaba daca poate sa iti f*&a partenera, tu ii zici "Baga boss, ca oricum nu pot sa te bat, din pacate" sau ceva de genul, nu?" Ce exemple imi da terminatul laughing laughing Ce treaba are asta cu USR-ul? Normal ca nu iesea prostovanule, tinand cont ca tinerii nu au iesit la vot si ca cei care au votat au fost batranii, e greu cand nu te duce. Singurul idiot esti tu, nu ai 2 argumente sustenabile si vii si arunci cu rahat. Pot sa-ti spun ca vorbele si cuvintele jignitoare din vocabularul tau sunt acelea care te definesc pe tine, asa ca numai incadra alte persoane in aceiasi sfera cu a ta, inclusiv pe mine, pentru ca sunt peste tine din orice punct de vedere. Eu zic sa taci, mai ales cand esti intr-o inferioritate intelectuala si ai o educatie precara.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru raMLesS):

Tu ai plecat cu ideea ca nu votez cu aia ca nu au sanse. De aia ies penalii, ca sunt mult prea multi care gindesc ca tine. O lupta pe care nu o duci e cu siguranta pierduta. P.S. Ce frumos tragi concluzii. Trage-le si baga-ti-le undeva, daca tot au iesit asa de bine. Superiorule. Cred ca esti si mai inalt si mai gras fata de mine, pe linga membru MENSA, tatal a 2-3-50 de copii, absolvent de 4 facultati si membru de baza al comunitatii din care faci par... wait, nu faci parte din nici o comunitate, ca tie oricum ti se rupe ca esti prea bazat si o sa pleci. Sante, fraternite, liberte, ole-ole!

| raMLesS a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

" Ce frumos tragi concluzii" La fel si tu. Penalii nu ies din cauza celor care gandesc ca mine, ies din cauza prostiei si iresponsabilitatii oamenilor care ii voteaza si nu stiu pic de istorie.
Esti membru mensa, pe bune? rolling on the floor Si eu la fel. Facultatile nu ma intereseaza, si eu am terminat si lucrez in IT acum.
"nu faci parte din nici o comunitate, ca tie oricum ti se rupe ca esti prea bazat si o sa pleci." de ce sa stau aici sa-mi bat capul cu probleme banale? Suntem in urma cu ani din toate punctele de vedere. Suntem ceva gen, noi acum descoperim yahoo messengeru, in timp ce in afara instagramul deja e deja vechi. Acolo n-ai problemele astea penibile. Ideea e ca nu trebuie sa inventezi roata, trebuie sa te uiti doar putin la tarile din jur si sa aplici ce au facut ei, nu e deloc complicat, dar noi nu tati, noi aroganti, caposi "NU NE VINDEM TARA, SOCIALISMU HĂHĂ, SĂ FURĂM, SĂ DAM LEGI CA SĂ PUTEM FURA MAI MULT", asa ca de ce sa ma chinui sa schimb ceva? De ce? Asa ca ti-ai luat cu 100 de euro un bilet de avion si te-ai dus intr-o tara civilizata unde ai totul gata facut si nu stai sa te chinui absolut deloc, cu absolut nimic. Intelegi? Nu vad nici un rost, stai te chinui, te razboiesti, parlamentari, sa-i dam jos, sa schimbam tara... N-o sa prindem noi, eu, tu, infrastructura pe care o gasesti in America, Germania, Austria, Belgia, Olanda, etc. Si nu doar infrastructura ca pana la urma nu-i vorba doar de autostrazi, de-asta o sa se mute fratele vostru din Romania. Cand vreodata o sa avem noi poduri, ca sa nu stai la calea ferata, zgaraie-nori, si multe altele? De ce sa te chinui, spune-mi si tu, ce rost are sa stai sa-ti faci nervi, sa mori pentru nimic cand poti sa iei totul de-a gata? Respect, tehnologie, educatie, oameni si alte cele.
Daca se da o lege sa nu fumezi in bar, ghici ce, o sa gaseasca clientul, patronul o chichiță in lege prin care sa fumeze in bar. Cand o sa ne schimbam noi ca natie in modul asta? Niciodata, cel putin in urmatorii 100 de ani laughing In afara daca vrei sa-ti cumperi un autovehicul, o motocicleta de exemplu, te duci cu card, ai un card la motocicleta in loc de talon, te duci la orice magazin, platesti 11 euro, lasi cardul, dai buletinul tau, ai semnat o hartie(nu trebuie sa completezi nici o cerere sau alte porcarii) si te-ai dus acasa, in urmatoarele 3 zile maxim, iti vine acasa talonul pe numele tau. Nu ca aici la politie, nu dosar, nu 10 lei la cec, nu autentificare la rar, nimic. Cand o sa vedem si noi treaba asta? As vrea si eu sa ma duc la finante de exemplu sa scot o adeverinta si sa nu-mi ceara cerere, sa nu trebuiasca sa ma prezint cu buletinul, certificatul de nastere, cu mama cu tata de mana si cu pisica, si sa le pot face online ca traim in 2020. Cand o sa prind si eu vremea asta? Never. Nu e extraordinar nici in afara dar vreau sa traiesc decent, ca nu cer mult, vreau doar sa fiu respectat. Cand ma duc la ghiseu sa nu se uite aia cu scarba la mine, sa nu vina statul sa-mi ia jumate din venituri pentru ca e stat si are de cumparat vile, cand ma duc intr-un spital sa nu ies cu alte 5 boli, cer prea mult? Nu cer, uite ca in afara se poate, la noi aparent nu. Vrei sa-ti faci un business, a doua zi iti vin la usa si ANAF-u si ITM-u si toate controalele posibile si iti sunt ceva gen "Buna ziua, va spun ca noi nu putem sa plecam de aici in nici un caz fara sa va dam o amenda" (iti spun din experienta), si se uita "Aveti hartia de la pompieri cum ca puteti desfasura activitatea aici, - Da, Da dar nu este semnata aici in partea stanga de jos -Pai da dar asa mi-a dat-o... Amenda 300 de milioane laughing " Sa te duci la spital si sa stai la usa pentru ca nu are medicul chef sa te vada, sa te duci sa stai cu alti 10 pacienti vara la 40 de grade pe salon... las-o dracu ba nene, nu suntem caini, stii ce zic?
N-are rost, Romania e o speranta pierduta.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru raMLesS):

In principiu sunt de acord cu tine aici, DOAR CA speranta moare cand o lasam noi sa moara. Nu sunt masochist in mod deosebit, incerc sa vad chestiile pozitive - pentru ca exista si paradoxal sunt din ce in ce mai multe - desi de multe ori ma gindesc si eu de ce mama ma-si nu plec pe undeva... la fel cum ma gindesc de ce ma gindesc la unele chestii la care nu ar trebui sa ma gindesc.

34 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu, doar oboseala din cauza concediului. Nu fac mare lucru lenevesc de fel

| Drimmero a răspuns:

Mai deloc, doar ca inainte de pandemie ma tundeam mai des, la vreo 3 saptamani cel mult si faceam mai mult sport, fizic nu m-a schimbat deloc, pisihic nici atat, am aceleasi activitati ca si inainte, nu am vazut anumite persoane de luni bune, aici pot sa zic ca le simt lipsa.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

In afara de faptul ca... probabil m-am lenevit mai mult, nu prea.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Da. Ma indrept catre cel mai bun an din viata mea. Intr-un fel sau altul. Anul asta am avut cel mai jos punct vreodata, fizic si psihic, dar fara legatura cu guvidul. Chiar nici nu ma mai doare capul de ce zic idiotii astia, eu oricum nu eram genul care sa se impinga in altii si sa nu se spele pe miini cand vine de-afara sau cand pune mina pe chestii, umblam cu gel la mine de ani buni, deci...

| Sofer a răspuns:

Mi-a plăcut pe pandemie. Ma plimbam singur cu mașina prin oraș străzile fiind goale.
Nu m-a schimbat cu nimic. Doar nervi cu măștile astea ca trebuie sa le port la munca și în magazine. Am noroc ca în mașină scap de masca.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Da, înainte eram foarte activă sad acum nu mai am așa energie să ies din casă, m-am obișnuit să zac și să mă gândesc de 3 ori înainte să ies dacă chiar e nevoie.
Bine că nu mă îngraș, pfiu.

| Nemessys a răspuns:

Da. Mi-am dat seama ca nici macar job-urile nu sunt sigure si trebuie sa te orientezi spre mai bine, sa-ti faci o a2-a sursa de venit.

Banii nu sunt siguri, mai ales leul nostru romanesc.

Trebuie sa te pregatesti bine din timp pentru vremuri grele. Cand o sa mai fie o criza, eu o sa fiu pregatit.

| gemeni6226 a răspuns:

Nu m-a schimbat doar mi-a accentuat dorinta mea de libertate.A avut aceasta schimbare si parti pozitive.

| ROB3RT89 a răspuns:

Nu,deloc!
Asta ca nu m-am uitat la TV si nu am crezut toate prostiile.
Pe timpul starii de urgenta a fost putin mai nasol cu toate restrictile...

| StrongHeart a răspuns:

M-a făcut mai cinic si mai sceptic in legatura cu viitorul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acest virus mi-a aratat ca sa stai la bloc e un fel de sentință la moarte mai lentă. Toata lumea ar trebui sa migreze la case la țară. Orasele nu sunt bune in pandemii, sunt multi oameni si se raspandeste cel mai rău, satele sunt mult mai sigur. Pun pariu ca sunt sate mai izolate unde nici nu stiu ce e aia COVID.
Deci in concluzie datorita pandemiei mi-am facut un scop al meu ca in urmatorii 10-15 ani cel tarziu sa am un teren si o casa undeva unde nu-s atatia oameni.

| Anuket a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu pe pandemie am stat mult timp la casă. Sunt avantaje și dezavantaje în orice mediu ai sta, urban/rural.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Anuket):

Desigur, doar ca in opinia mea avantajele statului la casă înclina balanta. Depinde de fiecare aici. E posibil sa fiu si eu cam naiv big grin

| Goddessss explică (pentru anonim_4396):

Jur, eu stau la bloc si fără virus parca e o închisoare, dapoi cu virus chiar ii moarte.
gândește te ca eu stau și la nord si camera mea e super întunecată

| anonim_4396 a răspuns (pentru Goddessss):

Da... am avut la un moment dat probleme cu becul, era stricat. La Dedeman am intrebat de lampa cu ulei au crezut ca am venit cu masina timpului din 1850 laughing A trebuit sa iau niste lumanari care zici ca sunt de inmormantare... dar chiar si asa nu se vedea mai nimic. Și nici stele nu sunt pe cer la oraș. sad

| Anuket a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e naivitate. Cred că părerile sunt împărțite.

| Anuket a răspuns (pentru anonim_4396):

La mine sunt stele la oraș...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Anuket):

Bine de tine... eu nu prea mai văd.

| Anuket a răspuns (pentru anonim_4396):

Cred că nu mai este poluat că acum sunt multe animale. Văd zilnic 2-3 veverițe, au rezistat broaștele țestoase, am văzut câțiva arici și sunt extrem de multe păsări.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Anuket):

Ce tare! Macar animalelor le-a fost bine in pandemie happy

| Anuket a răspuns (pentru anonim_4396):

Poate doar au murit mai puține călcate de mașini, că de înmulțit au tot făcut-o de câțiva ani buni.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Ar ocupa mai mult teren, dar, da ar fi mai sanatos

| FlorentinaM20 a răspuns:

In afara de faptul ca pur și simplu ești obligat sa te supui fără sa se mai țină cont de tine ca cetățean cu drepturi într-o țara democrata ce sa mai fie cred ca e suficient asta.