| Hyacinth a întrebat:

V-ati vaccinat?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
52 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, motivat.
O pandemie se eradichează prin vaccinare.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Am facut rapelul in mai.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Parca nu.

| Celcestietot a răspuns (pentru DoarBogdan):

Parca as spune la felhee hee

| DoarBogdan a răspuns (pentru Celcestietot):

Da, cine stie thinking

floresdemayo
Userul Lunii
| floresdemayo a răspuns:

Da, uite ca traiesc si sunt Ok.

| Celcestietot a răspuns:

Ma voi vaccina atunci cand o vor face toti medicii, pentru ca am incredere in ei!

| LoveSleep a răspuns:

Da. La Pfizer a fost ok, dar la Moderna si Astra Zeneca m-am simtit putin rau.

| Frank51 a răspuns:

Aprilie prima doza
Mai a doua doza
Urmează în decembrie doza 3

| NLS a răspuns:

Facut doua doze.
A treia cu siguranta nu o s-o mai fac.

| Jus7t a răspuns (pentru NLS):

La fel, tot doua, am înțeles ca a treia e pentru cei vulnerabili.
Tu pe a treia din ce motive nu o mai faci?

| Hammurabi a răspuns:

Am avut Covid în martie 2021. Habar n-am avut. Când mi-au făcut testul la aeroport, a ieșit pozitiv.
Am stat două săptămâni în casă și m-am plictisit uitându-mă la filme și seriale. Nu am simțit chiar nimic. Nici o stare, nici pierderea gustului sau mirosului, nimic.
De atunci mi-am mai făcut vreo 4 teste de anticorpi (ultimul la jumătatea lui septembrie) și toate mi-au ieșit cu nivel mare de anticorpi.
Așa că nu mă vaccinez că n-am de ce.

| Emma30555 a răspuns:

Da.

| MihaelaDart a răspuns:

Am fost pro vaccin, apoi a intervenit o ruda cu "savanti despre medicina in "n" studii" nici nu am crezut cum iti poate spala creierii si a reusit cu mine. Apoi din cauza stresului si atacurile de panica zi si noapte pe care le-am avut am zis sa o elimin din viata mea.
Da, mi-am facut vaccinul cele doze cu Pfizer. Abia in decembrie ar fi a treia doza, dar imi voi face testul anticorpi sa vad daca necesita vaccinul. Daca mai am anticorpi activi, a treia doza o voi amana pe mai incolo.

| Lukasssz a răspuns:

Da

| FreddieM a răspuns:

De doua ori.
Cheers

| Digikey a răspuns:

Inca nu.Am trecut prin boala toata familia toti prietenii si toti vecinii.
Avem anticorpi bio, mai buni decat ai vaxerilor.

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns:

Nu si nici n-o s-o fac vreodata

| timidu89 a răspuns:

Nu. Eu astept sa discut cu un medic primar dintr-un oras mare intai. Daca imi spune ca e ok sa fac vaccinul cutare, ma voi vaccina.

| Ciprian09 a răspuns:

Facut 2 doze in ianuarie, Pfizer, urmeaza a 3 a doza saptamanile astea! fiecare decide ce e mai bine pentru el, am fost 400 de persoane la vaccin atunci, nici o problema la nimeni! nu are rost dezbaterile astea de 2 bani, cand a fost facut, bla bla bla.fiecare decide pentru organismul lui!

| Andrei007007 a răspuns:

Personal nu si nu o voi face nici in viitorul apropiat. Dupa parerea mea, un vaccin nu se face in 2-3 ani de zile, ce fac astia acum sunt experimente umane. Eu nu m-am vaccinat pana acum pentru ca nu am avut niciun simptom, nu am avut febra, nu am tusit etc. de cand a inceput pandemia pana acum si crede-ma ca am fost pe oriunde si prin magazine si prin parcuri etc. dar am avut masca tot timpul. Eu ma rog, sunt tanar, am 25 de ani dar nu incurajez pe nimeni sa se vaccineze daca nu a avut probleme de sanatate pana acum!

| suntserios a răspuns (pentru Andrei007007):

Dar te-a informat cineva macar care e rolul unui vaccin? Tu il ai pe nu in brate, dar pare ca nu prea stii care e rolul vaccinului. Poate daca te informezi isi schimbi parerea

Răspuns utilizator avertizat
| johnnny123 a răspuns (pentru Andrei007007):

Chiar crezi ca esti tu in masura sa estimezi de cat timp este necesar pentru a dezvolta un vaccin? Ma cam indoiesc, avand in vedere ca din restul raspunsului tau rezulta ca nici macar nu intelegi care este rolul unui vaccin.

Rolul unui vaccin este de a pregati corpul pentru lupta cu virusul inainte de expunerea la virus. Iar pentru asta are nevoie de timp.

Daca astepti pana cand te infectezi si ai ajuns deja intubat, vaccinul nu te mai ajuta cu nimic.
Este ca si cum te-ai gandi sa te apuci de antrenamente de box cand tu esti deja in ring cu Mike Tyson care-ti cara pumni in cap.

| Ukaya a răspuns (pentru suntserios):

Pe mine sincer nu m-a informat nimeni si daca rugam pe cineva sa imi explice imi trimitea linkuri cu cuvinte medicale si nu intelegeam nimic

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Andrei007007):

Dupa parerea ta, ce vaccinuri ai studiat pana acum, de nu ii dai sanse astuia?
Covid nu este o boala noua, se studiaza de sute de ani, iar vaccinurile se fac prin aceleasi proceduri.
Banuiesc ca esti la medicina, si nu-ti spun nimic nou.

| salieri84 a răspuns (pentru Andrei007007):

Exact ca si tine a gandit si sotul unei cunostinte: ba ca nu are inredere in vaccin, ca e facut pe brate, in timp scurt, ba ca el se simte super in forma, nu ar avea de ce sa se teama, ba ca vaccinul e facut pentru cei cu sistem imunitar precar... Acum, ii scrie sotiei sale, cat ii e de dor de familie si ca abia asteapta sa vina acasa. Fara tubul din gat.

| salieri84 a răspuns (pentru Ukaya):

Cum, nu te-a informat Simi&Șoșo? Ei trimit linkuri cu un continut clar, extrem de usor de inteles, sa priceapa tot prostul. Practic iti dau mura-n gura, tot ceea ce ai nevoie, pentru a fi cat mai informat.

| Digikey a răspuns (pentru Ukaya):

Vaccinul Covid de la ModeRNA, blocat în Suedia și Danemarca, promovat de Gheorghiță pentru tineri în România

| Andrei007007 a răspuns (pentru salieri84):

Eu sunt tanar, dumnealui probabil este mai in varsta, fiecare face ce vrea cu corpul lui, dar nu sa vina idiotii din guvern sa ne impuna sa ne vaccinam obligatoriu, ca asta nu mai inseamna democratie!

| salieri84 a răspuns (pentru Andrei007007):

Dar nu ti-a impus nimeni sa te vaccinezi. La tine acasa, poti sa faci ce doresti. Aaa, ca s-au impus restrictii pentru cei nevaccinati, scuza-ma, dar daca vrei in societate, iti trebuie si un minim de bun simt. PS- tipul intubat, este un moș de 38 de ani, fara comorbiditati. Sanatate!

| suntserios a răspuns (pentru Andrei007007):

Vezi ca nu prea mai tine asta cu sunt tanar.
Ieri au murit 5 copii.

Personal cunosc un tanar sanatos care citez "eu nu ma vaccinez ca sunt tanar si sanatos" care sta de vreo 2 saptamani pe oxigen in spital.

| Andrei007007 a răspuns (pentru salieri84):

O sa vezi pe viitor, acum n-am cu cine discuta, dar tine minte ce-ti spun, o data ce ii lasi sa faca anumite chestii, nu se vor opri pana cand nu te vor pune sa faci ce vor ei si atunci cand o sa-ti dai seama va fi prea tarziu!

| Andrei007007 a răspuns (pentru suntserios):

Asta este, fiecare are dreptul sa aleaga daca se vaccineaza sau nu, restul sunt povesti! Eu unul nu cunosc pe nimeni care sa fi murit sau sa fi fost la spital din cauza covid, de asta nici nu sunt pro vaccin ca altii.

| suntserios a răspuns (pentru Andrei007007):

Cand ai sa cunosti o sa fie prea tarziu pentru ala.

| salieri84 a răspuns (pentru Andrei007007):

''o data ce ii lasi sa faca anumite chestii, nu se vor opri pana cand nu te vor pune sa faci ce vor ei'''.

Nu mai crede toate balariile conspirationiste. Incearca sa fii echilibrat, sa te informezi din surse credibile si sa duci o viata linistita, din toate punctele de vedere. Temerile astea nejustificate, iti fac numai rau, trust me. Toate cele bune.

| Andrei007007 a răspuns (pentru salieri84):

Eu te cred, dar astea nu sunt temeri la mine si nu stau sa citesc balivernele alea de conspiratii de pe net, dar trebuie sa fi precaut tot timpul, altfel niciodata nu o sa fi in siguranta! Asa sunt si eu in cazul vaccinarii, cat timp nu am nimic si nimeni din familie, nici macar prieteni etc. nu au avut nimic de la virusul asta, de ce ar trebui sa facem vaccinul? Ca ne este dat un ordin de la guvern? Ca ne sunt ingradite drepturile? Pe mine asta ma deranjeaza, daca nu aplicau toate aceste nereguli si nu ne zapaceau cu astfel de metode de a ne vaccina obligatoriu, eu ma duceam bine mersi si ziceam "ba o fac pentru mine"!

| Andrei007007 a răspuns (pentru suntserios):

Astept pana atunci, n-am ce sa mai zic? Cat timp nu cunosc pe nimeni care sa fi trecut pe la spital din cauza covid, eu nu ma vaccinez? Chiar il astept cu bratele deschise pe "Covidescu"

| doctorandus a răspuns (pentru Andrei007007):

Guvernul nu ti-a dat niciun ordin, doar ti-a propus vaccin pe gratis. Si da, faptele tale decise in mod liber au consecinte in viata reala. D-aia se cheama ca esti responsabil pentru propriile fapte.

| Andrei007007 a răspuns (pentru doctorandus):

Cum? Nu a dat ordine? Cred ca glumesti, dar de ce angajatii sunt amenintati ca daca nu se vaccineaza ii dau afara? Sau ca nu ai voie sa mergi nu stiu unde ca nu ai vaccin, pentru tine asta inseamna libertate? Cred ca te inseli amice, ar trebui sa mai citesti despre democratie ca probabil ai ramas in comunism.

| SkateFunk a răspuns:

Nurmal

| Ukaya a răspuns:

Nu inca dar ma mai gandesc

| johnnny123 a răspuns (pentru Ukaya):

Pana la cati morti pe zi te mai gandesti?

Astazi au fost 331, dintre care 91.5% nevaccinati. Iar cei 8.5% care erau vaccinati aveau comorbiditati si/sau varste inaintate.

Te mai gandesti pana cand ajungem la 1000/zi?

| Ukaya a răspuns (pentru johnnny123):

Dupa ce trece valul asta poate acum oricum e frig si eu lucrez de acasa deci nu am contact cu nimeni

| johnnny123 a răspuns (pentru Ukaya):

Ah, deci astepti sa treaca valul de covid ca sa te vaccinezi impotriva covid... Am inteles, ai o logica de fier.

Este ca si cum ai spune "o sa fac focul in soba, dar astept mai intai sa treaca frigul asta."

| Ukaya a răspuns (pentru johnnny123):

Pai de ce l-as face daca nu ies din casa? tu iti cumperi bocanci de munte daca nu mergi la munte? uite cei ca tine ma conving sa nu il fac deloc

| johnnny123 a răspuns (pentru Ukaya):

Vrei sa spui ca in urmatoarele luni nu vei iesi deloc din casa si nu vei intra in contact cu nici o persoana din exterior? Locuiesti cumva intr-un buncar subteran din desertul Mojave?

| Ukaya a răspuns (pentru johnnny123):

Treaba mea

| salieri84 a răspuns (pentru Ukaya):

Bocancii de munte merg de minune si la blugi. Asadar, eu mi-as lua bocanci de munte, chiar daca i-as purta doar in oras.

| anonimg a răspuns (pentru johnnny123):

"Pana la cati morti pe zi te mai gandesti?
Astazi au fost 331, dintre care 91.5% nevaccinati."

Nici unii si nici altii nu trebuiesc plansi. Mai degraba trebuiesc plansi copii care se vor naste in aceste zile, pentru ca vor avea parte de nenorciri mai mari decat am trecut noi.

Este scris despre oamenii din timpul lui Noe de dinainte de potop:
"Domnul a vazut ca rautatea omului era mare pe pamant si ca toate intocmirile gandurilor din inima lui erau indreptate in fiecare zi numai spre rau." (Geneza. 6:5)
Astazi oamenii sunt mai rai decat atunci.

| Fashionista10 a răspuns:

Nu

| MAIA18 a răspuns:

Da.Am facut pfizer primele doua doze. Urmeaza a treia!