| existential a întrebat:

Va mai temeti de covid? Va mai luati masuri de protectie?

Eu zilele trecute m-am urcat in autobuz, dar cand a inceput sa se aglomereze, am coborat si am luat metroul.
Majoritatea aveau masca, dar cativa erau cu nasul pe afara... ma mai gandeam si ca poate ar fi bine sa nu ating barele, ca am tendinta sa duc mana la gura. In Bucuresti ar fi aproape de 2% incidenta. Ziceam eu ca 1 din 50 e infectat si mai bine sa nu risc.
Nu ma tem de simptomele pe termen scurt, ci mai degraba de cele pe termen lung, care nu prea se cunosc.

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
17 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Cat o mai trag ăștia cu vaccinile, medicamentele, o sa bagați kg de medicamente la o simplă răceala pentru ca sistemul imunitar nu va mai știi sa lupte, ca sa fim serioși, au murit categoriile sensibile, ăștia din occident fug de moarte de parca ar trai nemuritori

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nici o precauție nu te protejează total. Dar în cazul tău o să te îmbolnăvești de frică.

| Catrice a răspuns:

Nașpa sa stai cu teama de un virus.

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! E bine ca iti iei masuri. Incearca sa eviti autobuzele pentru ca sunt foarte aglomerate si pline de oameni care nu respecta purtarea mastii. Si eu am renuntat la autobuz si merg cu metroul si pe jos. Poti avea la tine o sticluta mica ca pentru spray, in care sa iti pui spirt si sa te dezinfectezi pe maini dupa ce pui mana pe bara. De asemenea ai putea sa folosesti o singura mana pentru a te tine de bara.

| existential explică (pentru Aasdfghj):

Nu e practic cu spirtul. Daca e sa fie ceva, nu e doar pe maini, e si pe sticla, si pe geanta... asa ca functioneaza doar in teorie.

| Aasdfghj a răspuns (pentru existential):

Daca pui mainile murdare pe lucruri, da.

| Nirvanaaa a răspuns:

Nu, nu ma tem. Fac ce faceam si inainte cu regulile elementare de igiena.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mam temut niciodată, mai ales acum ca nu mai am nimic de pierdut.

| existential explică (pentru anonim_4396):

Ce-ai patit de nu mai ai nimic de pierdut?

| anonim_4396 a răspuns (pentru existential):

Nu mai am părinți, maica-mea chiar de la covid o murit. happy

| existential explică (pentru anonim_4396):

Imi pare rau. Ai grija de tine

| anonim_4396 a răspuns (pentru existential):

Asta e, se mai întâmplă; rău este de cei care au rămas de mici fără părinți, oricum nu msi traia mult si dacă nu contracta acest virus. Mersi frumos, de asemenea happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sincer? Nu imi e teama de Covid, am avut deja forma usoara dar in continuare imi iau masurile de protectie necesare, nu ma culc pe o ureche, chiar daca sunt vaccinat cu ambele doze.

| existential explică:

Crezi ca au ei rabdare 10 ani? Eu cred ca efectele se vor vedea mult mai curand, din pacate.

| existential explică:

Eu as spune multe despre asta, despre modalitati (aproape) sigure de informare, dar nu e aici locul potrivit.

| UserNameLost a răspuns:

Bănuiesc că te-ai vaccinat, așa că nu prea înțeleg motivele de teamă.

| existential explică (pentru UserNameLost):

Nici la vaccinati nu se stiu efectele covid pe termen lung