| anonim_4396 a întrebat:

Voi ce spuneți, o sa se modifice din nou tulpina și o sa ne trezim în viitor cu o forma a coronavirusului mai agresiva decât actuala? Acum ne confruntam cu varianta Delta, credeți ca ne vom confrunta și cu varianta Gamma? Este varianta Gamma mai "agresiva" decât cea actuala,, Delta "?

Când credeți ca o sa revenim la normalitate?

Voi ce sfat îmi dați sa ma vaccinez sau nu?

Și daca contactez virusul ce medicamente sa am lângă mine?

Voi ați avut covid? V-ați vindecat complet sau a lăsat urmări? (sechele)

Chiar este adevărat ca vaccinul previne o forma grava a acestei infecții? Chiar decesul?

Soră-mea s-a îmbolnăvit recent de covid, ce sfaturi ii pot da?
Si ea și iubitul ei. Iubitul ei se simte mai rău!

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Nu putem sti ce modificari vor mai avea. Eu una stiu ca aceste modificari sunt facute de mana omului.
Eu cred in vaccin si de aceea te sfatuiesc sa te vaccinezi, mai ales ca o sa se introduca cat de curand si la noi doza 3 de vaccinare iar tu nu esti nici la prima!
Si cine suntem noi cei de pe TPU sa contrazicem specialistii si oamenii de stiinta ca vaccinurile nu-s ce trebuie? vezi tu prea multi cunoscatori isi dau cu pararea aiurea, dar cand eram copiii ni se faceau vaccinuri contra bolilor "copilariei" si nimeni nu punea la indoiala acest lucru, acum exista atatea si atatea teorii ale conspiratiei probabil alimentate tot de catre cei care ne vor bolnavi. Un fel de teorie a semnelor din lanurile de grau unii ziceau ca extraterestrii le fac, altii se duceau si faceau ei seara ca lumea sa numai stie ori laie ori balaie, exact asta se intampla si acum cu covid-19.
Pe de alta parte daca sora ta si iubitul ei se simt rau, sa numai stea sa sune de urgenta la 112 si sa roage cand vina ambulanta sa fie transportati la spitalul de boli ale plamanilor pentru ca doar acolo vor primi un tratament adecvat pe aceasta boala, restul spitalelor cum sunt cele Judetene nu-s sufiecient de bine pregatite pe acest virus! Eu vorbesc din pataniile cunoscutilor mei nu din carti sau de prin auzite.

| anonim_4396 explică (pentru Simpatic):

Mersi boss pentru răspuns. Interesant punct de vedere.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Foarte probabil sa apara mutatii.

Cred ca o mai ducem macar 1 an asa, pana va aparea o forma de vaccin care sa acopera cat mai multe tulpini.

Daca ai dubii legate de vaccin nu intreba pe net. Aici vei da peste toti analfabetii. Discuta cu medicul tau si el te va lamuri care e teraba. la fel si cu medicamentele. Ar fi culmea sa ti le prescrie copii de 14 ani de pe TPU.

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Asa e