| anonim_4396 a întrebat:

Voi purtati masca pe nas sau va acoperiti si nasul?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
22 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Peste nas. Fără asta nu are eficacitate.

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Pai si se mai oxigeneaza creierul?

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Crezi că masca reține oxigenul? Păi nu.

| Adry05 a răspuns:

Pe nas, cum e corect.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pe nas (ca ma dai la garda daca nu).

| Wr3nch a răspuns:

Pe nas. Pacat ca unii sunt prea speciali sa respecte reguli simple.

| Catrice a răspuns:

Sub masca.

| Sofer a răspuns:

Dacă ai probleme respiratorii nu prea poți sa o porți pe nas.

| halogen001 a răspuns:

Femeile musulmane poarta un val si li se vad doar ochii si nu au probleme, deci si cu masca ar fi cam acelasi lucru. Daca e pandemie, purtatul mastii e justificat, nu e de frumusete sau o traditie.

| Yuoia a răspuns:

Inclusiv PE nas. Daca o porti sub nas, degeaba o porti.

| Nilsson a răspuns:

Când intru într-un magazin, mijloc de transport în comun ori sunt pe un bulevard aglomerat o port cum trebuie. Pe străduțe de cartier o port sub nas sau chiar o dau jos de tot când ies în parc, doar nu o să renunț la dreptul meu de a respira aer proaspăt.

| xXVranceaXx a răspuns (pentru Nilsson):

Depinde, dacă stai lângă o persoană bolnavă încearcă să stai cu mască pusă pe tine. Și distanțarea este importantă.

| NotNamed a răspuns:

Pe nas

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Faptul ca a purta masca sub nas se considera ca fiind o variantă viabilă pentru tine este trist. Sport la împroșcat cu muci!

| Anuket a răspuns:

Pe nas.

| Anonimgirltpu a răspuns:

Pe nas.

| xXVranceaXx a răspuns:

Masca se poartă corect dacă fierul sau partea tare este îndoită după forma nasului. Dacă nu o faci așa și/sau nu porți deloc mască, poți spune că ești una dintre "primate". O dai jos când ajungi într-un parc cu aer curat, liber și o folosești până simți tu că masca pare să aibă un "aer nerespirabil". Atunci trebuie să îți schimbi masca.

| Anonim2682008 a răspuns:

Pe nas

| Alex08062018 a răspuns:

Da.

| Marcus99 a răspuns:

Pe nas

| Andrei226035 a răspuns:

Imi acopar si nasul

| xXxMargaritaruMortiixXx a răspuns:

Eu personal o port pe frunte ca femeia independenta ce sunt :*