| Littledoctor26 a întrebat:

Voi vă vaccinați anti-covid? De ce "da" sau de ce "nu"?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
25 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Virusul se modifica in fiecare an, faci vaccin acum, anul viitor nu e bun. Vaccinul e alt virus care neutralizeaza C19 deci tot nu e util. Sant pacienti in stare grava internati la spital dupa ce au primit dozele. 5 cazuri momentan

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da. Am încredere în medicină.
Îmi apăr viața, căci îm apăr idealurile pentru care lupt.
Vaccinul este o armă de apărare, un scut în lupta mea.

| Drimmero a răspuns:

Daca e asa eficient cum se zice si te imunizeaza macar pe o perioada tot mai mare ma vaccinez, asa o sa ma doara la banana atunci cand iau contact cu infectati, doar in cazul in care eficienta e mare si imunizarea la fel.

| Frank51 a răspuns:

Nu exista nici-un motiv logic si rational ca sa nu faci.

| Numelenueimportant55 a răspuns (pentru Frank51):

Nu?
Simpla faza cu "Nu a fost testat suficient" nu e de ajuns?
Vacciati-vă daca imunitate voastră e praf

| Frank51 a răspuns (pentru Numelenueimportant55):

Noi proști laughing

| doctorandus a răspuns (pentru sabin89):

Sa zicem ca un milion de romani vor refuza vaccinarea. Ei bine, alt milion de romani care d-abia asteapta le vor lua locul la coada. Si-asa statul roman nu va avea prea curand suficiente doze de vaccin pentru toti cei care doresc vaccinarea.

Statul nu poate sili lumea sa se vaccineze. Pentru asta ar trebui sa aiba 40 milioane doze de vaccin, ceea ce cred ca nu va avea. Vaccinarea e un privilegiu, nu o obligatie.

| sabin89 a răspuns (pentru doctorandus):

Poate deveni şi o obligaţie, dacă se interpretează ca "siguranţă naţională".

| doctorandus a răspuns (pentru sabin89):

Obligatie ar fi daca poate fi indeplinita in 2021, nu lasata pe 2025. Asta e, tarile bogate cumpara prioritar vaccinurile, tarile sarace se multumesc cu ce apuca.

| LPCTSTR a răspuns:

Prefer sa am macar o certitudine ca daca iau minunatia de virus, sa n-ajung in cosciug asa de repede.
Mai bine vaccinat decât intubat!

| gabicoo a răspuns:

Mai bine vaccinat decât intubat!

| siriusblack98 a răspuns:

Da. Pentru ca am avut covid, stiu ce inseamna si nu mai vreau sa repet experienta avuta.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Nu. Deoarece îmi e mai frica de vaccin decât ca o sa ma îmbolnăvesc de covid.

| Ofiintă a răspuns:

De ce, da?
Pentru că nu îmi doresc să îmi trăiesc viața în ritmul acesta.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Evident ca da, asa cum am facut orice alt vaccin din lista de vaccinuri.

| Lucian4 a răspuns:

Da - pentru ca vreau ca sistemul imunitar sa memoreze amprenta virusului covid si sa lupte cu el daca intra in organism prin respiratie
nu- nu exista. Ne nastem cu imunitate innasuta sau dobandita (prin vaccin), vreau sa o am prin vaccin

| IoanaRoman09 a răspuns:

Da,ca sa i fac in ciuda comunistei de bunica-mea

| artemidak a răspuns:

Nu ma vaccineze ca nu suport înțepăturile(((

plus ca nu am 18

| Anonimmaaa888890 a răspuns:

Nu ma vaccinez, caci am auzit ca persoanele care au reactii alergice la orice, nu ar fi bine sa o faca. eu una percep covid-ul ca pe o simpla gripa, pe care trebuie sa o cunoastem cu totii..cine e sanatos si are un sistem imunitar bun traieste, cine nu aia e.

| Mihaita2002 a răspuns:

Vaccinati-va toti frațiilor, fiindcă aveti imunitatea la pamant...

| Mihaita2002 a răspuns (pentru Mihaita2002):

Eu am fost asimptomatic

| Numelenueimportant55 a răspuns:

Nu
Acest vaccin nu a fost testat corespunzător
Poate a trecut prin toate fazele de testare dar nu a trecut timpul suficient sa se vada efectele adverse
La alte vaccinuri trebuie sa treaca 5 ani-10 ani sa se vada efectele lor

| doctorandus a răspuns (pentru Numelenueimportant55):

Https://edition.cnn.com/......index.html

Unii sunt dispusi sa plateasca averi ca sa se vaccineze cat mai repede. Cine refuza vaccinul oferit gratuit de catre stat: prostia se plateste.