| NotBeastRB a întrebat:

Vreau și eu niște informații despre coronavirus.Stiu câteva dar vreau mai multe descrieri

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

E un băiat de tot bântuie p-aici, îi zice Gugăl, l-ai intrebat?

| Alive99 a răspuns:

Pai Coronavirus este un virus ANR..mai exact, un virus imperfect, care nu are o constructie genetica stabilizata. Spre deosebire de tifos, care este un virus ADN, se poate combina cu alt virus.
Presupunem scenariul :Un om si o gaina stau la aceeasi masa undeva in desert.Deodata apare un porc si bam,a iesit Coronavirus.
Cea mai interesanta parte la Coronavirus,este ca in lupta lui de inmultire,produce multe copii proaste si astfel devine fatal(gandeste-te la inceputul pandemiei cand mortalitatea era mare),dar daca el isi extermina victima, isi extermina si sansele la inmultire, astfel s-a retras si pregateste un nou mod de atac(gandeste-te la perioada in care cazurile au scazut, dar au aparut mai multi asimptomatici si totodata, decesele scazute)... Dupa ce a gasit acel 777 de care avea nevoie,astfel incat sa nu mai omoare gazda pentru a se raspandi isi continua procesul pe perioada nedeterminata.
Care este problema cu virusii ARN? Problema este ca isi schimba mereu formula sau pot evolua rapid, exact ca gripa. Gripa este tot un virus ARN si de aceea OMS(Organizatia Mondiala a Sanatatii) urmareste mereu progresul acestui virus pentru a tine vaccinul la actualitate.
Asa si coronavirus, este greu pana-i dam de capat, pentru ca isi schimba mereu acel 777, poate deveni 776 si munca de 2 saptakani a medicilor este in zadar.
Ai inteles ce fel de virus e?