| anonim_4396 a întrebat:

1.De la ce varsta începe ovulatia? Din moment ce ai inceput sa ai menstruatie sau mai încolo? Ca unii spun ca da, alții ca nu si nu stiu ce sa mai cred!
2. Dacă nu ai ovulatie (adica nu ai avut niciodata) poti ramane gravida?
3. Este normal sa ai mucus cervical abundent? Asta înseamnă că ești la ovulatie?
4. Este normal sa ai o dunga (linie) verticala mai jos de buric? Nu se simte la atingere si nici nu prea iese in evidenta!
5. Poti ramane gravida din moment ce ti-a venit menstruatia prima dată?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

1.De la ce varsta începe ovulatia? Din moment ce ai inceput sa ai menstruatie sau mai încolo? Ca unii spun ca da, alții ca nu si nu stiu ce sa mai cred!
Raspuns : primul OVUL este dezvoltat, maturizat si eliberat din OVAR cu fix 2 saptamani inainte de PRIMA MENSTRUATIE si in continuare este produs in fiecare ciclu menstrual de fiecare data cu 14 zile inainte de a porni urmatoarea sangerare menstruala.
2. Dacă nu ai ovulatie(adica nu ai avut niciodata) poti ramane gravida?
Raspuns : Sarcina poate sa ia nastere/sa se formeze numai in cazul in care OVARUL produce un OVUL maturizat si aceste este fecundat de un SPERMATOZOID provenit din sperma autentica.
https://www.suntmamica.ro/preconceptie/cum-arata-in-realitate-un-ovul-6029
3.Este normal sa ai mucus cervical abundent? Asta înseamnă că ești la ovulatie?
Raspuns : Existenta mucusului cervical FERTIL este esentiala fiindca are in compozitia sa anumite substante fara de care spermatozoizii NU reusesc sa treaca din vagin in uter, si din acest motiv niste glande specializate existente in cervix produc cantitatea maxima de mucus cervical FERTIL cu putin timp inainte dar si exact in momentul in care se produce ovulatia.
4.Este normal sa ai o dunga(linie) verticala mai jos de buric? Nu se simte la atingere si nici nu prea iese in evidenta!
Raspuns : acea dunga numita ''linea nigra'' poate sa existe si in cazul in care fetele sunt adolescente, deci nu doar in cazul in care exisista o sarcina instalata in uterul femeii.
5. Poti ramane gravida din moment ce ti-a venit menstruatia prima dată?
Raspuns : Probabilitatea ca PRIMUL ovul eliberat din ovar, adica ovulul care apare inaintea primei menstruatii sa fie VIABIL adica MATURIZAT si cu NUCLEUL dezvoltat incat sa poata fi fecundat si sa se formeze prima sarcina este foarte mica de doar 2-3%. Dar nu este cu totul imposibil sa se poata forma o sarcina intr-o asemenea situatie.
Multa sanatate!

| anonim_4396 explică (pentru corbulalbrosu):

Eu cred ca pana acum nu am msi avut ovulatie! Ca de cam 6 zile imi curge mucus cervical

1 răspuns: