| RAY a întrebat:

20% carbo pe zi, 30% fat, 50%, ce parere aveti? Fac cardio 3 ore pe zi =800 de calorii

7 răspunsuri:
| Apokales a răspuns:

Cate calorii consumi in total? 3 ore de cardio va interfera cu siguranta cu antrenamentul in sala de forta. Daca vrei sa slabesti, totul vine din alimentatie, nu din cardio. Asa ca, nu exagera.

| RAY explică (pentru Apokales):

1700 calori

| Apokales a răspuns (pentru RAY):

Si tu mai pierzi 800 prin cardio, deci ramai cu 900?

| RAY explică (pentru Apokales):

Nu,1000 de cal inseamna 720 cal, stai ca una e teoria, in practica abia am deficit de 300, 400

| Apokales a răspuns (pentru RAY):

Cum asa? Explica-mi.

| RAY explică (pentru Apokales):

Dulciurile,de asta vreau sa scad din carbo

| Apokales a răspuns (pentru RAY):

Ok, tot nu am inteles. Dar fa si tu schimbari mici, daca faci schimbari drastice nu o sa ajungi nicaieri pentru ca o sa renunti. Fa-ti un program si in privinta alimentatiei, nu doar in antrenamente. Eu am inceput dimineata pe langa cafea sa am si un fruct, doua sau ceva arahide. La serviciu am doua sandvisuri cu branza si ceva cafea si mai mananc seara cand ajung acasa. Dar pana aici mancam si eu toate rahaturile, am intrat si eu in mentalitatea aia ca trebuie sa bagi ca spartul ca sa ridici mai mult. Ei bine, nu trebuie. Axeaza-te pe un stil de viata sanatos, fa schimbari mici si rezultatele vor veni ca un efect secundar. Iti place zaharul? Atunci ia-l din fructe sub forma de fructoza, plus ca dulciurile tale sunt procesate, lipsite de nutrienti si pline de otrava (zahar). Plus ca daca este sa ne raportam la densitatea de nutrienti: valoarea nutritionala/ calorii, atunci fructele sunt o alternativa mai ieftina, desi dai mai multi bani decat pe dulciuri. De ce? Pentru ca ai mai multe beneficii si te fereste in viitor sa dai spaga la medic. Te-ai gandit la asta?