| Mellyssa999 a întrebat:

3. Într-o urnă sunt 11 bile negre şi 18 bile albe. Se extrage o bilă. Probabilitatea ca bila extrasă să fie neagră
este egală cu …. Va rog ajutor, sunt in clasa a 8`a si nu stiu cum se rezolva astfel de exercitiistraight face Fundastraight face Scz categoria.

Răspuns Câştigător
| aliiiiiiiiii_2716 a răspuns:

Probabilitatea = nr cazurilor favorabile supra nr total de cazuri. deci in cazul tau nr cazurilor favorabile este 11 si nr total de cazuri este 11+18=29. deci raspunsul este 11 supra 29. asta e raspunsul! si bafta la examen! :*

6 răspunsuri:
| Dennys1521 a răspuns:

laughing
exercitiu asta
e din culegerea de mate
cu teste
laughing
dai funda daca e asa?laughing
eu ma obisnuit cu ideea ca nu am sanse la evaluarilaughing

| xXCrystyanXx a răspuns:

Probabilitatea este 11 pe 29. Cand mai intalnesti probleme de genul asta iti adic aminte formula asta: Numar cazuri favorabile(in cazul tau bilele negre) pe numar cazuri posibile(adica toate).

| ionut1369 a răspuns:

11 n +18 a =29bile
11/29=x%
x=11*100/29=37.9 x-probabilitateahappy

| hiena a răspuns:

Du-te ma in p.,. mati

| andreea_3212 a răspuns:

Prin probabilitate intelegem nr cazurilor posibile pe nr cazurilor favorabile in cazul tau posibile sunt 29 favorabile 11 deci 29 supra 11
asa zic eu

| AndreeaDiana9999 a răspuns (pentru andreea_3212):

Mersi eu am un ex xu 3 bile negre si 7 albe si probabilitatea pentru negre si cu ajutorul tau am aflat mersi.