| Yuuuu231 a întrebat:

A fi virgina ce inseamna? Am 15 ani aproape 16 si inca nu stiu! Desi tot aud termenul acesta! De la colegii de liceu de la prieteni!

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Andersen2k18 a răspuns:

Starea de VIRGINITATE a unei fete/femei reprezinta : un CONCEPT, o NOTIUNE, o IDEE care este de natura psihico-mentala, fiindca de fapt reprezinta o stare IMATERIALA, INTANGIBILA si INVIZIBILA, lipsita de forma sau consistenta, ceva ce NU EXISTA FIZIC, ea EXISTAND doar MENTAL si este localizata in MINTEA fetei/femeii si NU asa cum gresit se considera ca ar fi/este situat, localizat la nivelul vaginului. Rezulta cat se poate de clar si cert ca exact din acest motiv existenta sau lipsa starii de VIRGINITATE, niciodata NU poate fi constatata sau determinata de o alta persoana, fiindca un CONCEPT oricare ar fi acesta, NU poate fi vazut cu ochii si fiindca NU poate fi nici perceput, atins/vazut/pipait in mod real/fizic/material, drept urmare rezulta ca nici nu poate fi ''pierduta'' : nici intentionat si nici accidental. Medicul ginecolog poate sa constate vizual doar starea reala si faptica privind INTEGRITATEA ''pasaricii'' in ansamblul ei. Medicul ginecolog sau altcineva, poate sa vada doar starea himenul privind integritatea acesteia, daca este intact/intreg adica nelezat, ori daca este rupta/deteriorata si in acel caz acea ''pasarica'' este DEFLORATA. Din acest motiv simpu si banal, niciodata niciun medic responsabil, NU se va pronunta asupra virginitatii fiindca nu poate sa stie in mod precis si sigur cand, cum si prin ce modalitate s-a produs deflorarea ''pasaricii'' respective. Rezulta ca niciodata absolut NIMENI de pe aceasta planeta, in afara fetei/femeii in cauza, nu poate sa se pronunte in privinta VIRGINITATII unei fete/femei. Aceasta starea/notiunea de virginitate DISPARE deci NU ''se pierde'' si se produce NUMAI in momentul in care himenul si/sau vaginul intra in contact direct cu un penis real/adevarat al unui baiat/barbat. Dar acest lucru il stie/cunoaste insasi doar ea cea in cauza si nimeni altcineva. Lezarea, deteriorarea sau ruperea chiar si din greseala ori in mod accidental a HIMENULUI prin MASTURBARE se numeste DEFLORARE (stare vizibila) si nu DEZVIRGINARE (stare invizibila) asa cum o considera multa lume in mod cu totul gresit datorita lipsei de educatue, lipsita de cunostinte medicale si profund dezinformata. big grin Multa sanatate!

11 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Exista doua notiuni, una de virginitate si alta de feciorie.
Virgina esti pana in momentul in care introduci ceva in vagin astfel incat sa iti rupi himenul. Daca te masturbezi sau joci jocuri erotice fara penetrare vaginala te consideri fizic virgina.
Fecioria insa, e un termen superior. Esti fecioara pana in momentul in care te masturbezi inclusiv fara penetrare sau simti placere sexuala in alte moduri (filme, imaginatie, alte tipuri de sex). Spre deosebire de virginitate, care o data pierduta nu ti-o mai recapeti decat prin operatii plastice, fecioria se poate redobandi spiritual.
Poti avea si 10 nasteri, daca tu faci copiii aia din dragoste si nu excitatie sexuala, fecioria sufleteasca o poti pastra, iar virginitatea fizica (vazuta drept o mare calitate a unei fete) se transforma in maternitate, care e cu mult superioara virginitatii.
Avand in vedere ca inca esti micuta, ai grija cu ce tip de baieti te imprietenesti si sa nu cazi prada impulsurilor hormonale specifice varstei. Viata sexuala se incepe atunci cand esti pregatita sa accepti darul de a fi mama si dupa casatorie!

| Andersen2k18 a răspuns (pentru AdelinaC):

Un raspuns foarte bine elaborat! Mai intalnesc si oameni educati pe TPU!

| Bernardus a răspuns:

Inseamna sa nu fi facut sex vreodata.

| BryBard a răspuns:

Sa nu fi intretinut relatii sexuale cu o persoana de sex opus
sa nu iti introduci obiecte in vagin(puta)
sa nu te masturbezi
Mai pe scurt sa nu te atingi si sa te freci prea tare de ea.Totusi ar trebui sa stii la varsta ta ce inseamna.

| anonim_4396 a răspuns (pentru BryBard):

A fi virgina inseamna ca nu a avut contact sexual cu cineva real, fie baiat sau fata.
Prin masturbare nu te dezvirginezi, dar te deflorezi.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu are nici un rost sa-i explici unui agarici ageamiu lipsit de cunostinte medicale elementare, care este diferenta dintre procesul de DEZVIRGINARE si cel de DEFLORARE fiindca nivelul intelectual nu-i permite sa inteleaga diferenta esentiala dintre cele 2 procese fiziologice si nici dintre cei 2 termeni care le definesc. ))

| BryBard a răspuns:

Oricum esti virgina, daca ai pus intrebarea asta.Asa ca stai linistita.

| Alex1992buc a răspuns:

E ceva ce nu e valabil pentru tine

| Elisa97 a răspuns:

A fi virgină înseamnă că nu ai întreținut niciodată relații intime. happy

| Yuuuu231 explică (pentru Elisa97):

Cu o persoana sau cu obiecte?

| BryBard a răspuns (pentru Yuuuu231):

Ambele,un dildo, vibrator e considerat ca si un penis.Dac tiai rupt him enul insemna ca nu mai esti, bine acesta se poate rupe si din alte motive, dar in general asta e dovada ca inca mai esti virgina daca nu e vatamat. Oricum Tu tr sa ti minte doar atata, a fi virgin inseamna s-a nu intreti relati sexuala cu cineva sau s-a introduci obiecte in vagin.