| anonim_4396 a întrebat:

Acum 1 luna am intalnit o fata pe care am placut-o. Ne-am placut reciproc, ea nu stia cum sa intre in vorba cu mine asa ca am facut eu primul pas. Am inceput sa ne intalnim, ne plimbam, ma purtam frumos cu ea, i-am luat un trandafir, in prima zi de intalnire, dupa vreo 2 ore de plimbat prin oras ne-am si sarutat. Totul a fost frumos, a continuat asa timp de 2 saptamana, dupa care am sesizat cateva schimbari in comportamentul fetei (nu mai era chiar asa atrasa de mine ca la inceput). Totusi ne trimiteam mesaje, ea imi spunea ca ii e dor de mine, eu la fel, ne intalneam dupa facultate, etc. Desi din mesaje reiesea faptul ca vroia sa ne intalnim macar putin in ziua in care urma sa implinim 1 luna de relatie, ea a venit cu 2 colege in acea zi si nu a mai ramas cu mine. Eu ii facusem un cadou in acea zi si am fost nevoit sa i-l dau de fata cu o colega de-a ei (cealalta plecase intre timp). De aici au inceput discutiile, deoarece pe mine m-a deranjat acest gest, m-am simtit pe locul 2, plus ca mi-a facut si un repros de fata cu cele 2 colege in acea zi, care nu era chiar una oarecare (asa sa fi fost oare?!). Am vorbit la tel, i-am spus ce m-a deranjat, de ce sunt suparat pe ea (ma facuse si neindemanatic, in gluma cica, eu initial m-am suparat cand mi-a spus asta, deoarece in momentul acela ii ofeream cadoul - o bratara, si am avut emotii) si ea a hotarat sa ramanem amici de acum incolo, pentru ca sunt "suparacios", in ciuda faptului ca ea a gresit in acea zi. Am mai vb la tel, stabilisem o zi in care sa ne intalnim sa vorbim, i-am aratat ca imi pasa de relatie si vreau sa stam de vorba si asteptam un semn de la ea. Ea nu a mai dat nici un semn timp de 5 zile, dupa care mi-a trimis un mesaj si m-a sunat ca vroia sa ne intalnim. Pana la urma am stabilit de comun acord o zi in care sa ne vedem si sa vorbim, chiar ea a spus "ne intalnim pe seara, sa avem mai mult timp pentru a vorbi". Ciudat, m-a sunat in acea zi si ne-am intalnit mai devreme, am stat maxim 20min de vorba, ea vorbea despre alt subiect, nu despre relatia noastra, eu am pus punctul pe i si ea pana la urma imi spune ca nu vrea sa reluam relatia, ar vrea sa o luam de la inceput. Am incercat sa o sarut, nu a vrut, mi-a intors obrazul, dar mi-a spus ca nu suntem amici laughing Am mai vorbit timp 2 zile, in care mi-a spus ca nu stie ce simte pentru mine, dar eu nu am rezistat, pentru ca nu puteam sa o vad ca pe o amica, insa ea asa se purta. Am aflat ca am fost un capriciu pentru ea, am incercat pentru ultima data sa salvez relatia, dar ea mi-a spus ca nu vrea sa continuam, ci "sa mai ramanem o perioada amici, sa vedem, etc". Atunci i-am spus ca s-a terminat totul. Voi ce parere aveti despre cele intamplate? Va realiza ca a gresit? Eu chiar imi doresc o relatie serioasa cu aceasta fata, altfel nu ii ofeream atatea sanse. Momentan ma port ca si cum nu ar fi existat, poate o determin sa isi dea seama ca a gresit.

Răspuns Câştigător
| raine a răspuns:

Trista povestea ta. des se intampla ca cineva sa nu impartaseasca aceleasi sentimente ca celalalt. imi pare rau sa spun asta dar nu cred ca va merge.
desi te-ai comportat frumos cu ea, (si pacat ca nu apreciaza asta)se pare ca isi doreste alceva. din pacate nu poti pune stapanire cu forta pe inima cuiva. cu siguranta nu va considera ca a gresit, pentru ca nici nu ti-a promis "marea cu sarea". pentru ea ai fost o incercare, in care din nefericire pentru tine te-ai implicat prea mult.
eu zic sa mergi mai departe si sa gasesti pe altcineva care intr-adevar sa te aprecieze chiar si cu "neindemanarile" tale si care intr-adevar sa te tina pe primul plan.
mult succes!

15 răspunsuri:
| shtephie a răspuns:

Daca nu te mai vrea, nu insista!

| raisa1993maria a răspuns:

Urat din partea ei, eu zic sa o lasi sa se gandeasca bine ce are de facut si daca isi va da seama ca ii e greu fara tine cu siguranta te va cauta, bafta

| Alleee18 a răspuns:

Uau.esti foarte intelegator cu ea. poate prea intelegator.ca fata recunosc ca atunci cand un baiat ne rasfatata sau hai sa vb in numele meu, cand un baiat ma rasfata prea mult"sar calul"cum s ar zice insa eu una imi revin:d.cred ca fata nu vrea o relatie serioasa cu tine.ar trebui sa o ignori in continuare. daca inca tine la tine o sa faca ea primul pas. daca nu, cu cea mai mare parere de rau iti spun sa renunti.cauta alta fata care sa te aprecieze pentru gesturile tale. mie una mi se pare ca esti foarte dulce si atent cu iubita ta, ceea ce este bine caci acum mai rar gasesti asemenea baieti.cat despre gestul ei, ca a venit cu prietenele, mi se pare urat.sa nu mai vorbim ca te a facut neindemanatic, cand tu de fapt aveai emotii.incearca sa o ign poate va realiza, insa daca ea nu da semne oricat de greu ti ar fi renunta la ea, caci din comportamentul ei reiese ca mai mult isi batea joc de tine.acum probabil a gasit pe altcineva si de aia este mai rece.multa bafta in continuare.

| Tweetymrrr a răspuns:

Uite cum sta treaba: fata nu te place. Daca te placea nu-ti facea asa. Si chestia cu prietenele :a dat dovada de nesimtire.Sigur a pus ochii pe altul intre timp laughing). Esti prea bun pentru eawinking, Cred ca orice tipa ar da orice pentru un iubit ca tine si ea isi bate joc rolling eyes. FItOaSA!

Răspuns utilizator avertizat
| UninspiredName a răspuns:

Daca ti'a zis de atatea ori ca nu mai vrea sa continuie relatia... tu ce crezi. ca te vrea inapoi.sunt atatea fete in jurul tau si tu umblii dupa una care nu te vrea.cauta'ti pe altcineva ca fata asta chiar nu mai vrea cu tine.accepta asta...

| p1nk a răspuns:

Parerea mea este ca ea nu si-a dorit ceva serios de la relatie.Sunt multe alte fete care si-ar dori un prieten precum esti tu. Cred ca nu ai dat peste fata potrivita.Nici numai ai dc sa te gandesti la ea dupa cate ti-a facut parerea mea.Mai sunt si altele!

| FLAViЯ a răspuns:

Nu vreau sa te jignesc pe tine, odata ce simti ceva pentru fata asta, dar cred ca se joaca cu sentimentele tale, tu incercit sa faci ca sa fie bine. stiu ca nu e usor dar dupa cum s-a [urtat nu cred ca are vre'o sansa relatia voastra si fericirea ta este in alta pare. daca totul s-a intimplat asa inseamna ca e mai bine si chiar meriti mai mult dupa kite ai incercat sa faci. Sfatul meu acum ar fi sa nu ii dai atentie si sa iti cauti fericirea in alta parte. Nu ii mai da nici tu semne de viata chiar daca la moment sunteti amici. Ia'o de la kapat si vei simti ca o va deranja pina la urma indiferenta ta. Aceasta ar insemna ca cauta atentie...Stimeaza'te mai mult si nu iti fa inima rea pentru comportamentele ei. E clar ca nu te merita si face fite! Ai grija de tine si de sufletul tau)

| JoDenVille a răspuns:

Nu e prea bine... Ea nu stie exact ce simte pentru tine. Eu cred ca uneori are impresia ca te iubeste, ca te vrea inapoi, ca ii e dor de tine si ar vrea sa ii fii alaturi dar uneori simte ca nu ii mai esti de folos si ca nu simte nimic pentru tine. Poate ca tu esti doar un capriciu pentru ea, ca ai fost unul in plus pe " lista " sad nu imi pot da seama de realele ei intentii pentru ca nu stiu cum e dar tu pentru ca o cunosti iti vei da seama care e de fapt intentia ei. Eu zic sa ai grija. daca vei fi indiferent poate ca se va simti usurata ca a scapat de tine sau poate isi va da seama ca ea chiar tine la tine. daca esti prea tandru si incerci sa salvezi relatia ori chiar va accepta ori te va considera bataia ei de joc sau poate se va plictisi. Cel mai bine e sa incerci toate solutiile sa vezi ce doreste ea de fapt :*! Daca nici una din variante nu merge eu zic sa renunti, sa iti gasesti o fata pentru tine care sa te iubeasca asa cum meriti love struck ai grija de tine love struck

| notimportant2know a răspuns:

Nu are pe nimeni, sunt sigur de asta. E anul 3, are programul f incarcat si a fost singura o buna perioada de timp (1 an si jum) inainte de a ma intalni pe mine.

| notimportant2know a răspuns:

Mai fac cateva precizari: in ziua cand am implinit o luna, am stat cu ea si cu acele 2 colege. Una dintre ele a plecat intre timp, si am ramas eu, ea si inca o colega. Totusi ea ar fi trebuit sa "o expedieze" pe acea colega acasa, daca vroia sa ramana cu mine.
A doua precizare: cand ne-am certat la telefon, si am vazut ca nu recunoaste faptul ca a gresit, tot o tinea pe-a ei ca a glumit si eu sunt suparacios, am facut-o ipocrita, pers cu 2 fete si i-am spus ca nu este cu nimic diferita fata de celelalte fete. Stiu ca au vost vorbe grele pentru ea, dar asa am vazut eu situatia, si asa o vad in continuare.
Ultima precizare: nu a vrut sa ramanem amici, nici sa reluam relatia pentru ca ii era teama sa nu suferim din nou, de aceea nu m-a lasat sa o sarut. Daca mai aveti nevoie de alte detalii, sunt aici happy

| notimportant2know a răspuns:

Multumesc tuturor pentru sfaturile date pana acum. In momentul de fata fata asta nu mai exista pentru mine, chiar daca ea ar fi vrut sa ramanem amici, ea a gresit si eu ar fi trebuit sa stabilesc asta, nu ea. Avem unele activitati comune, insa ma voi purta ca si cum nu ar fi existat niciodata. Mi-am calcat mult prea mult pe orgoliu pentru a salva relatia cu ea, deoarece am tinut foarte mult la ea, insa pentru ea am fost un capriciu la inceput, iar dupa ce ne-am certat am devenit umarul pe care plangea, si asta numai din vina mea. Nu am stiut cand sa pun punct, am dat inapoi si i-am mai oferit o sansa (acum cateva zile i-am trimis un mesaj in care i-am spus ca nu mai exista pentru mine, dar dupa aceea i-am spus ca tot ce i-am scris in mesaj nu a fost din inima), dar zilele trecute i-am spus in fata ca am terminat, dupa care i-am trimis un mesaj in care am incercat sa fiu cat mai convingator de acest lucru. Sunt constient de faptul ca m-am umilit enorm in fata ei, insa de acum incolo nu mai exista pentru mine.

| blondu4u a răspuns:

Daca te placea cu adevarat fi sigur ca iti arata lucru asta, nu o conosc asa ca nu pot sa-i fac media, oricum nu merita, u cauta in continuare pana gasesti ceea ce cauti, nu te agata de fiecare speranta, si da s-ar putea sa aiba pe altcineva, sau sa-i placa de altu, da-i pace nu o mai cauta, si asa neoficial daca te cauta si vrea nu stiu ce avioane, combinate cu ea, profita un pic si fa ca ea, sa veda cum i.numa bine

| blondu4u a răspuns:

Daca te placea cu adevarat fi sigur ca iti arata lucru asta, nu o conosc asa ca nu pot sa-i fac media, oricum nu merita, u cauta in continuare pana gasesti ceea ce cauti...nu te agata de fiecare speranta.si da s-ar putea sa aiba pe altcineva.sau sa-i placa de altu. da-i pace nu o mai cauta.si asa neoficial daca te cauta si vrea nu stiu ce avioane.combinate cu ea.profita un pic si fa ca ea.sa veda cum i.numa bine