| zed0mrt a întrebat:

Acum 7 zile am facut sex cu prietenul meu iar el a ejaculat in mine. Țin sa precizez ca am luat pilula contraceptiva de la Escapelle la aproximativa o ora dupa contactul sexual iar menstruația imi trecuse de circa 3-4 zile.
Astăzi, la fix o săptămana dupa contactul sexual neprotejat, am observat o scurgere de sânge, însoțită de dureri ușoare.
Am facut test de sarcina, dar a iesit negativ.
Întrebarea mea este : as putea fii însărcinată? Sau ciclul menstrual a fost dereglat din cauza pilulei contraceptive?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care sangerarea menstruala a avut o durata de 4-5 zile, inseamna ca dupa 3-4 zile ar reprezenta circa a 7-8-9 zi a ciclului menstrual. De asemenea daca ciclul tau menstrual este catusi de cat de tip REGULAT si are mereu lungime de peste 27-28 de zile atunci primele 9-10 zile (inclusiv zilele de sangerare) sunt considrate NEFERTILE in proportie de peste 95%, si din acest motiv chiar si in cazul in care sperma este ejaculata in vagin, probabilitatea de a se putea forma o sarcina in a 8/9 zi a ciclului este de cel mult 5-8%, si din acest motiv se considera ca folosirea pastilei Escapelle a fost lipsita de sens si INUTILA. Pastila contraceptiva de a 2-a zi se putea folosi numai in cazul in care ciclul menstrual este de tip foarte NEREGULAT si deseori a avut lungimi mai scurte de doar 23-25 de zile. De obicei dupa trecerea a 4-7 zile de la administrarea pastilei Escapelle se produce a sangerare slaba cantitativ, care se manifesta 1-3 zile, sangerare care reprezinta o reactie de aparare a organismului fata de actiunea hormonilor sintetici din continutul pastilei, care in lipsa sarcinii afecteaza celelalte organe reproducatoare. in concluzie sangerarea respectiva NU reprezinta sangerarea menstruala. In functie de dereglarile hormonale provocate in organism, adevarata MENSTRUATIE se va produce probabil in preajma zilei/datei la care ar fi urmat sa se declanseze in mod normal. Testulde sarcina a fost efectuat ABSOLUT INUTIL si FARA NICI UN ROST ceea ce denota lipsa celor mai elementare cunostinte privind preventia, protectia si procreerea umana. In conditiile prezentate se poate aprecia ca in proportie de peste 90-95% a fost IMPOSIBIL sa apara o sarcina si folosirea pastilei Escapelle a reprezentat o crasa IRESPONSABILITATE. Adevaratele stari de stres/paranoia vor fi provocate de ''durerile de cap'' ce se vor manifesta in lunile urmatoare. Pana atunci... Multa sanatate!

4 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Nu poti fi gravida. Dereglarea este de la pastila pe care ai luat-o.

| cyupaku a răspuns:

Nu poti fi insarcinata, sigur

| NRazvan a răspuns:

Te.a dereglat nenorocita aia de pastila... o sa tragi destul de mult dupa greseala facuta acum cateva zile...

| Roxette98 a răspuns:

Sansele sunt destul de mici de a fi insarcinata. Pe viitor e recomandat sa fiti mai atenti si sa va protejati