| rolo220 a întrebat:

Acum ca am luat vacanta nu mai imi pot vedea colega pe care o iubesc. Ea este online pe facebook, skype sau mess dar imi este rusine sa vorbesc cu ea. As vrea s-o intreb ce face si sa ma duc pe la ea sa o vad dar imi este rusine, sunt timid rau. Si nu pot invinge teama asta, mi-e frica ca ar putea spune nu sau ceva care m-ar da de gol ca o plac. Inca nu stiu sigur daca are si ea sentimente. As dori ceva sfaturi sa inving aceasta timiditate si sa imi fac curaj.

Răspuns Câştigător
| drogh a răspuns:

Trebuie să crezi în tine! Lasă deoparte timiditatea fiindcă nu o să te aducă pe drumul cel bun. Ba chiar te ajută să ratezi clipele cele mai importante. Crezi că are vreun sens dacă eşti ruşinos? Curaj,băiate! Bagă-te în seamă cu ea prin amărâtul de,,Bună'' apoi urmat de cuvintele,, Ce mai faci?''. După ce o să-ţi răspundă tu continui,, Nu ai vrea să ieşim afară? Îmi e dor să te văd.''. Chiar dacă ea o să-şi dea seama de sentimentele tale, nu are nimic. Asta este şi ideea. Nu te mai ascunde în umbră, ieşi la iveală. Nu o să ai vreo şansă cu această fată dacă nu îţi încerci norocul. Ştii cum se zice, încercarea moarte n-are. Deci, puţin tupeu, un zâmbet larg, încredere în tine, te va ajuta să treci mai departe.

9 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Fa-ti un pic de curaj si intreab-o ce face[te vei simti mai bine dupa.]

| kamykaze88 a răspuns:

Ba un lucru e sigur, ea nu are aceleasi sentimente. trebuie tu sa o faci sa te placa. daca stai ca o mumie nu o sa vina ea la tine sa-ti declare dragostea. treziti-va nu sunteti in filme vreti ceva de la viata luptati sa obtineti

| GabiArian22 a răspuns:

Daca nu vei invinge teama asta nu o sa rezolvi nimic. Poate ca si ea te place dar asteapta de la tine sa faci primul pas pentru ca esti baiat.
Iti iei inima in dinti, o cauti ii spui ceea ce simti, nu o sa se intample nimic. Daca si ea te place o sa accepte sentimentele tale, daca nu te place macar o sa afli si nu o sa mai traiesti cu ideea ca nu stii.E mai bine sa spui lucrurilor pe nume decat sa traiesti in necunoscut

| Azµre a răspuns:

Mai crești și vei învinge teama.

| 7639781254 a răspuns:

Imi pare rau sa te dezamagesc, dar in ritmul asta, nu numai ca nu o sa fii cu tipa asta, dar nu o sa fii cu o vreo fata vreodata.

| rolo220 explică (pentru 7639781254):

Stiu frate dar vorbesc cu ea. Dar in lumea virtuala nu vorbesc ca fata in fata numai langa ea stau. Si ne intelegem bine dar cand sa vorbesc aici sunt terminat.

| 7639781254 a răspuns (pentru rolo220):

Sunt fata, deci te rog nu-mi spune "frate". Legat de problema ta, abordeaza un subiect care stii ca o interesaza si arata-i ca aveti puncte comune. Sigur te va simpatiza si ea.

| Sanziana00 a răspuns:

Trebuie sa o bagi in seama, asa o sa va imprieteniti si vei uita de timiditate happy.

| yora543 a răspuns:

Pai uite ceva care sper ca te va ajuta., Laso sa afle ca o placi, du-te la ea incearca sa vorbesti cat mai mult cu ea fi dragut si arata-i ca o intelegi in orice situatie. Apoi dupa ce i-ai dat ocazia sa vada cat de intelegator esti invit-o in oras iar daca nu vrea nu te speria vei mai gasi fete.
Cat despre curaj....imagineazati ca nu te poatedobora nimeni si pana la urma nu se poate intampla nimic rau. Si daca te refuza spuneti in sinea ta cca macar a meritat ca ai incercat. Sper ca te-am ajutat happy