| Hellobello a întrebat:

Acum doua luni eu si prietenul meu ne-am facut oral. Ciclul mi-a venit luna trecuta pe 15 la 3 zile dupa acest incident. Dar luna asta imi intarzie. Intrebarea mea este urmatoare: e posibil sa raman gravida daca el si-a atins penisul apoi si-a introdus degetele in vaginul meu? Nu ejaculase, poate sa fi avut putin lichid preejaculator, dar sperma nu... pot ramane insarcinata din asta? Luna trecuta am avut menstruatia cam scurta iar dupa cateva zile de la terminare mi-a mai curs putin sange. Va rog ajutati-ma

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Este absolut IMPOSIBIL sa se poata forma o sarcina in cazul prezentat de tine. ULTIMELE 9-10 ZILE ale unui ciclu menstrual care este catusi de cat regulat incat sa se poata determina/calcula data de incepere a viitoarei menstruatii si daca de obicei/regula acea data de incepere a urmatoarei menstruatii a fost in general respectata sau si daca menstruatia s-a pornit cu un decalaj de 1-2-3 zile in +/- fata de data calculata, atunci ciclul poate fi considerata ca fiind teoretic REGULAT. In acest caz fiindca oralul amintit a fost intretinuta cu doar 3 zile inainte de data de incepere a menstruatie, rezulta ca ''evenimentul'' a avut loc in perioada celor 9-10 zile care sunt 100% NEFERTILE fiind situate inainte de menstruatie. In consecinta poti sa te linistesti complet fiindca este stiut si cunoscut pe baza determinarilor atat stiintifice cat si a celor medicale, ca in ultimele 9-10 zile ale oricarui ciclu menstrual indiferent de caracteristica acestuia, de a fi un ciclu menstrual de tip REGULAT sau NEREGULAT, niciodata si in nici-o situatie, in aceasta perioada a ciclului NU poate exista in uterul femeii un OVUL VIABIL. Din acest motiv in aceste ultime 9-10 zile ale c.m. SPERMA poate fi ejaculata de catre barbati in vagin la terminarea fiecarui contact sexual in mod intentionat, fiindca spermatozoizii existenti in SPERMA chiar si in cazul in care reusesc performanta ca printr-o minune sa patrunde in UTER, nu vor gasi niciodata un OVUL VIABIL pe care sa-l si fecundeze si aceasta sa se transforme intr-o sarcina. In aceste conditii chiar si daca sperma a fost ejaculata IN VAGIN, si nu doar ''pe p...a ta'' asa cum ai afirmat in intrebare, formarea unei sarcinii este IMPOSIBILA in totalitate. In nici un caz NU pot sa apara stari de voma din acest motiv, probabil ca ai mancat ceva ce nu ti-a priit, fiindca in acest moment posibilitatea de a se produce ''simptome de sarcina'' este ABSOLUT IMPOSIBIL mai ales dupa trecerea a doar 2-3 zile de la sex. Multa sanatate!

| SoleX a răspuns (pentru corbulalbrosu):

De ex daca unei fete ii vine ciclul regulat pe 26 data calendaristica, care sunt zilele nefertile si cele fertile, tot in data calendaristica?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru SoleX):

In cazul in care MENSTRUATIA (deci NU CICLUL) incepe in fiecare luna mereu in jurul aceleasi zile adica in data calendaristica de 26 cum ar fi in acest cazul precizat, reiese cat se poate de clar, faptul ca este vorba de un CICLU MENSTRUAL foarte REGULAT cu periodicitatea constanta de 30/31 de zile. Stiind in mod foarte precis si exact ca OVULATIA se produce INTOTDEAUNA cu FIX 14 zile inainte de data de incepere a viitoarei menstruatii, indiferent de lungimea sau tipul ciclului menstrual, se poate determina ziua OVULATIEI care in acest caz este ziua de 12 a lunii respective (26 -14 = 12). Zilele PERIOADEI FERTILE a ciclului in acest caz particular se vor suprapune mereu peste zilele de (7)8, 9, 10, 11 + 12 + 13(14), in care ziua de 7 si de 14 reprezinta zilele aferente marjei de eroare. Restul zilelor adica cele situate inainte de inceperea perioadei fertile fac parte din FAZA/PERIOADA INFERTILITATII RELATIVE, iar zilele situate dupa terminarea perioadei fertile fac parte din PEROADA INFERTILITATII ABSOLUTE. Daca vei accesa urmatorul link, atunci vei gasi un grafic/tabel foarte explicit si pe intelesul oricui a unui ciclu menstrual de 28 de zile, insa care este perfect valabil pentru orice ciclu menstrual de orice lungime, cu ajustarea prin scurtarea sau lungirea perioadei cuprinse intre a 3-a si a 9-a zi cu numarul de zile diferenta in +/- fata de cele 28 din graficul prezentat. http://www.e-fertilitate.ro/test-de-fertilitate-easy-test.html

7 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Nu poți fi gravidă în condițiile prezentate de tine.

| Oana92 a răspuns:

Nu-i baga in seama pe oamenii de aici, normal ca poti sa ramai insarcinata! Nu asa ai invatat din cartile de anatomatie si educatie sexuala pe care le-ai citit? Daca nu ai idei de nume sa imi spui, ca te ajut euwinking

| HazelEyes77 a răspuns:

Chiar n ai de ce sa iei in calcul o sarcina de vreme ce acum doua luni nu s-a intamplat practic ...nimic care sa te duca cu gandul la asta. Si pe deasupra ti a venit si menstra hiar daca a durat mai putin. Probabil e o dereglare hormonala si nimic mai mult. Numai bine

Răspuns utilizator avertizat
| Hellobello explică:

Acum o luna**