| Alyceee a întrebat:

Acum jumate de an am inceput o relatie la distanta cu un tip. La inceput eu am fost cea indiferenta, nu m-am aratat niciodata foarte incantata de relatie(de fapt, pe-atunci nici nu eram). Conditiile erau simple: trebuia sa ne vedem de cel putin 2 ori pe luna pentru ca relatia noastra sa reziste pana la toamna cand urma sa ma mut cu el in oras.
Toate bune si frumoase, el al naibii de incantat de persoana mea- ba chiar intr-un moment a fost si de-a dreptul indragostit, pana pe la sfarsitul lui aprilie cand eu am avut ceva un deces in familie si odata cu el am devenit foarte nervoasa, chiar varsandu-mi nervii pe el cand a venit la mine.
Pe la inceputul lunii iunie s-a intamplat: l-am intrebat ce e cu el, ca mi se pare schimbat etc. Am prostul obicei sa intreb pana mi se da raaspunsul sincer, verde-n fata. Mi-a zis ca i-a trecut, ca nu se mai simte la fel cum se simtea inainte etc. Ne-am despartit, dar doar o zi, pentru ca intre timp m-am gandit ca am gresit ca nu i-am dat atentie toata perioada cat am fost stresata, ca el isi da licenta si ca a fost si el extrem de ocupat si etc. Ne-am impacat, chipurile, cu rezerve din partea lui si cu ideea ca incercam iar si vedem cum merge.
Din punctul meu de vedere totul e ok, poate mai putin faptul ca acum nu-mi mai spune "iubito" si alte alinturi.
Saptamana trecuta am fost iar la el, iar seara l-am intrebat daca crede ca a revenit la normal relatia noastra, sau ma rog, sentimentele lui pentru mine. Mi-a zis ca nu stie, dar ca se simte foarte atras din punct de vedere sexual de mine.
Acum, la ceva vreme dupa treaba asta, am tinut iar sa-l intreb, sa stiu exact ce-i in capul lui. Mi-a zis faptul ca nu mai simte acel entuziasm cand suntem impreuna, adica e ok si doar atat. Din una, din alta, mi-a recunoscut faptul ca in momentul de fata isi doreste sa fim doar "friends with benefits", dar ca nu vrea sa ma faca sa sufar si ca e sigur ca eu imi doresc mai mult.
Ideea e urmatoarea: eu m-am cam indragostit, iar pana acum, daca e sa ma gandesc bine bine, relatia noastra a fost tot un fel de "friends with benefits". Adica ne vedem o data la 2 weekenduri si etc. Dupa ce l-am intrebat ce-ar insemna pentru el "noua" relatie dintre noi, mi-a zis de aceleasi lucruri pe care oricum le faceam cat eram intr-o relatie, doar ca probabil nu stie daca-mi va mai spune iubita si ca ar trebui sa facem si sex. (n-am facut niciodata mai mult decat diferite jocuri erotice cu el, insa adevarul e ca de foarte multe ori imi doream mai mult de la el, dar pentru faptul ca nu voiam sa sufar m-am abtinut).
Ma simt contrariata: stiu ca acum e posibil sa fie mai mult din partea mea si sa fiu indragostita, stiu ca si la mine e aceeasi dorinta de a o face cu el, dar totusi mi-e sa nu am nevoie apoi de o duzina de servetele, si mai stiu si faptul ca a fost indragostit de mine si ca poate pana la toamna, cand vom ajunge sa avem o relatie normala-daca va mai fi cazul- l-as putea face sa se reindragosteasca.
El nu face presiuni asupra mea, nu-si cauta o alta relatie, nu spune ca e singur...
Ma simt al naibii de ciudat, chiar nu stiu ce sa fac si cum sa fac...
PS: nu vreau raspunsuri fara noima, am trecut peste perioada adolescentei, nu vreau raspunsuri gen "fa x, acum primesc funda?". Am nevoie de un sfat, nu de rugaminti pentru fundite.

6 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Din cate ai scris tu, parerea mea este ca acest baiat nu te mai iubeste si vrea doar sa te culci cu el. Daca intr-adevar tinea la tine te-ar fi inteles atunci cand ai avut un deces si te-ar fi sprijinit, nu ar fi facut pe suparatul pe tine cand pana la urma nu are de ce.
Posibil sa se fi plictisit sa aiba o relatie la distanta si vrea si el ceva mai apropiat, vrea sa isi caute pe altcineva care sa fie langa el mereu.Tu il vezi altfel pentru ca esti indragostita de el si intr-un fel incerci sa te gandesti ca si baiatul este la fel dar ai grija sa nu fi ranita mai devreme sau mai tarziu.Din moment ce simte doar atractie sexuala fata de tine este clar ca dupa ce te va avea va veti desparti.Nu este normal ca intr-o relatie sa fie raceala iar el sa nu te alinte, asta e semn ca ceva nu merge, asa ca ai grija.
Sfatul meu este sa incerci sa vezi totul putin obiectiv.Reciteste ce ai scris tu dar ca si cum ar fi povestea altei persoane si fii neimplicata afectis si subiectiv.Vei vedea ca iti vor veni idei cum sa procedezi.

| Alyceee explică (pentru AdelinaC):

N-am spus ca nu m-a sprijinit, din contra, a facut asta, atat cat l-am lasat si eu, pentru ca in mare parte am vrut sa fiu singura si sa nu aud de nimic si nimeni.
Sunt sigura ca "il vad altfel", cred ca e si normal lucrul asta, dar totusi, e de apreciat faptul ca, uite, de exemplu, ultima oara cand am fost la el, am vrut cumva sa-l "testez" si i-am zis ca "da, ok... facem si sex. Daca vrei tu." Si nu a mai vrut, a zis pur si simplu ca nu, sa nu ma supere...
Eu nu faceam oricum, dar voiam sa vad daca e singurul lucru pe care-l vrea de la mine sau nu.
Si-acum la fel, a fost sincer cu mine ca nu mai simte ceva extraordinar pentru mine si ca singurul lucru pe care-l vrea acum e sa fim friends with benefits, pentru ca stie ca ma vrea in continuare alaturi de el, nu ne-am certat si alte de-astea.
Daca voia cu orice pret sa facem sex si doar atat nu-mi spunea niciodata ca vezi doamne i-a trecut ci pur si simplu se prefacea ca e totul ok si gata...

| Rebecca009 a răspuns:

Am adormit... Care era intrebarea?

| Demonull a răspuns:

Uf,destul de lunga povestioara ta.Alyce e puțin normal acum ca el sa nu mai fie la fel entuziasmat, insă incă simte multe pentru tine dovadă faptul ca totuși nu își caută alte relații și nici nu te obligă sa te culci cu el, gen daca nu o facem acum ne despărțim deci băiatul ăsta are rabdare, la inceput ai fost cam rea, si el se simte cam ciuda ca a dezvoltat niște sentimente puternice față de o persoană ce nu simțea prea multe.Acum păstrează puțin distanța dar spun eu dacă o sa te strădui puțin o să-și revină, sunt sigur ca acele sentimente incă exista in dînsul dar îi este frica de a le mai arăta.Incearcă sa fii puțin mai caldă, nu-ti mai vărsa nervii pe el, ca asta e al naibii de enervant si dureros.Eu cred ca relația asta mai are multe șanse.Mult noroc.

| Demonull a răspuns (pentru Demonull):

La fel de *, ciudat*

| KittyKit a răspuns:

Eu sunt de aceesi parere ca si aditu92.Cu siguranta inca tine la tine dar ii este teama sa isi arate sentimentele.Incearca sa il alinti, sa fi tu mai calda si calma cu el.Sa ii arati sentimentele tale pentru el si se va schimba si el.Succes :*