| AAlinaaa a întrebat:

Acum o saptamana am luat pilula de a doua zi pt ca s-a rupt prezervativul dar partenerul nu a ejaculat. Eram in ultima zi din ciclu cand imi curgea sange. Acum dupa o saptamana dupa ce am luat acea pastila a inceput sa imi curga sange... ce ma fac? ce inseamna asta?

6 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Această sângerare este o reacţie ADVERSĂ la "pilulă" - ea poate să apară în primele 5-10 zile după administrarea tabletei şi poate fi mai abundentă ( poate dura chiar 3-5 zile ) - motiv pentru care este des CONFUNDATĂ cu menstruaţia!

Această sângerare ( efect advers ) NU are nici o legătură cu efectul contraceptiv al pilulei!

De obicei, menstra vine la data obişnuită.

Vezi alte detalii în răspunsurile pe care ţi le-am dat anterior...

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate ti-a venit menstruatia. Dupa luarea pilulii de a doua zi, menstruatia nu iti va mai venii regulat acea luna sau pentru urmatoarele n luni. Pentru ca sunt si efecte negative.n normal, aceasta partila are rolul de a deregla tot organismul ca sa nu ramanem insarcinate. Se spune ca aceasta pastila se ia o data pe an...sau poate chiar 2 in viata!
Daca starea se agraveaza, mergi la doctor, fara rusine!

| Hace a răspuns:

Draga mea, mergi la medic. Un consult nu strica niciodata. Nu inteleg de ce ai luat pilula odata ce partenerul nu a ejaculat. O alta chestie este si faptul ca in ultima zi a menstruatiei esti in perioada infertilitatii.

| alex12341234 a răspuns:

Mergi la doctor...

| magdaBMM a răspuns:

Mergi la un doctor, sincer nu atiu, scuze, pe viitor ai grija! :*

| Maria_Renata_1995 a răspuns:

Cel mai bine e sa mersi la un doctor... sper ca o sa mergi