| Iasmina08 a întrebat:

Acum o saptamana jumate m-am despartit de iubitul meu el a fost cel care m-a parasit.am fost impreuna 2ani si 11luni cand mi-a zis ca ne-am despartit i-am cerut sa nu ma mai sune a zis ca nu ma mai suna dar a 2zi m-a sunat iar si m-a intreb ce fac la cateva zile 4zile m-a sunat din nou si ultima oara m-a sunat miercuri eu vreau sa ma impac cu el dar nu vreau sa fac eu primul pas ca el m-a lasat pe mine daca nu vrea sa ne impacam nu inteleg de ce ma suna daca eu i-am zis sa nu ma mai sune ca vreau sa il uit...Va rog mult vreau si eu parerile voastre.Va multumesc

Răspuns Câştigător
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Aha... deci ştii că din vina ta a apărut toată problema dar tu eşti cea care nu doreşte să facă primul pas în rezolvarea situaţiei.
Ei uite de-asta pierdeţi voi femeile şi de-asta devenim noi misogini. Pentru că unde ar trebui să aveţi orgoliu vă lăsaţi călcate în picioare şi unde greşiţi flagrant vă treziţi c-aveţi orgoliu.
E vina ta, el şi-a călcat pe suflet şi a luat o decizie raţională: Eliminarea din viaţa lui a unei persoane ce-i răpeşte libertatea.
Crezi că te-ai schimbat şi crezi că încă îl meriţi şi n-o să-i mai mănânci zilele pe pâine? Atunci fă primul pas.
Nu te crezi în stare de asta? Mai bine las-o baltă.
Dacă a stat 3 ani cu tine e clar că-i pasă de tine dar oricât de mult mi-aş iubi prietena, dacă ar fi posesivă, aş pleca şi dus aş fi.
Greşeala e a ta şi tot tu trebuie să încerci să o repari. Nu vrei? Atunci las-o aşa dar nu te mai plânge că nu face el primul pas pentru că nu are niciun motiv s-o facă.
El a luat decizia corectă şi a acţionat raţional. Tu nu!
Salut.

8 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Iasmina08, nu baţi apropouri şi nu iniţiezi niciun fel de joc adolescentin în care doar-doar să-l determini pe celălalt să facă ceva. Nu! Asta e o abordare greşită.
Pur şi simplu spui cu subiect şi predicat, fără apropouri, fără ocolişuri, fără nimic ci doar exact ce vrei.
Te cred că e greu căci rareori femeile chiar ştiu ce vor iar atunci când chiar se întâmplă minunea, pur şi simplu nu sunt în stare să spună. E-n natura genetică a femeilor să lungească inutil lucrurile.
Dacă şi după ce te adresezi pe româneşte, cu subiect şi predicat (ex: Măi omule, ştiu c-am dat-o-n bară în ultimul stil dar eu vreau să ne împăcăm căci nu pot arunca la coş 3 ani de zile. Ştiu că am fost posesivă. Nu-ţi pot promite că mă schimb dar pot promite că voi încerca), îţi spune că se mai gândeşte sau că-i e bine-aşa, atunci mai aşteaptă. Insistă că doar interesul e al tău. Tu-l vrei, el momentan se bucură de libertatea ce se pare că tu i-ai refuzat-o atâţia ani.
Dacă insişti mult şi tot nu vrea... asta e. Înveţi din asta şi data viitoare ai mai multă grijă.
Succes.

| coryyyyyyyyyyy a răspuns:

Pai si de ce te-a parasit?
poate ii pare rau ca te-a parasit si vrea sa se impace cu tine dar nu stie cum sa-ti spuna...la fel ca si tine asteapta sa faci tu primul pas.

| d3utzsa a răspuns:

Si l mine a fost la feloh go on decat ca noi am avut 1 an si 2 luni, tot el a renuntat l mine pentru alta si acum dupa 6 luni tot el ma cautaoh go onsad parerea mea este ca daca il iubesti sa te impaci cu el chiar daca faci tu primul pas... oriqum dragoste fara suferinta nu prea exista...eu una daca as fii in locul tau m-as impaca cu el cu toate ca as fii constienta ca as suferi iarsad

:*

daca vrei sa vb mai multe da add deeutsa_alexutsa

:*

| piticapitika a răspuns:

Stii, era o melodie a lui Connect-R, nu-ti pierde dragostea. un vers indeajuns sa iti spuna parerea mea : "tu nu sunai, el nu suna, ca cine suna primul pierdea in fata celuilalt, VA PIERDEATI TIMPUL" - si acum ce vreau sa spun este ca daca il iubesti si-l vrei inapoi, fa tu primul pas. e pacat sa renunti la 3 ani pentru orice cearta si pentru orgolii prea mari. daca nu vroia sa va impacati, nu te mai suna deloc si renunta la tine. dar! daca tu crezi ca, comportamentul lui a fost inadecvat si ca nu merita sa-l cauti tu, lasa-l sa astepte si sa faca el primul pas!

| Ambrus a răspuns:

Sti ce este? A gasit pe cineva mai bun, dar totusi ii pasa putin de tine. Nu o sa va impacati, asta e clar.

| Iasmina08 explică:

Ne-am despartit din vina mea mai mult pentru ca eram prea posesiva si asta ptru mine a fost ca o lectie de viata ca trebui sa acorzi libertate oricarei persoane de langa tine nu sa fii posesiv dar...acum de exemplu se afla pe mess dar nu a vb nimic cu mine si sincer daca as intra eu sa vb cu el nu vreau sa creada ca sunt disperata sa vb cu el vreau totusi sa imi simta lipsa cat de cat asta daca chiar mi-o simtehappy

| Iasmina08 explică:

Kongeriket, exact ai dreptate a luat decizia corecta dar totusi a doua zi dupa ce ne-am despartit m-a sunat si am incercat sa ii bat un apropo si atunci mi-a zis ca ii este bine momentan asa...si eu acum nu am cum sa mai insist dar a continuat sa ma sune cam de 3ori intr-o saptamana jumatate...Va multumesc pentru sfaturi.si oricand si la orice varsta se poate invatahappy

| Iasmina08 explică:

Kongeriket, nu stiu daca chair mai vreau ceva din relatia asta pentru ca tocmai am aflta ca el o vrut sa fie intre timp cu alta si aia cica ar fi fost versata si nu i-a iesit cum vroia el...nu stiu daca as mai putea sa trec peste asta ma simt ranita intr-un cuvant nu m`a iubit deloc in aproape 3ani.