| Juliaia a întrebat:

Acum vreo cinci ani am intalnit baiatul asta si nu mi l-am mai putut scoate din cap in tot acest timp. Desi in momentul de fata am o relatie de 3 ani, una toxica ce-i drept (de curand a inceput sa fie si violent), eu tot nu il pot uita. Acest tip pe care il plac mi-a fost prieten foarte bun vreo doi ani timp in care el insista sa fim impreuna si eu il refuzam din frica de a nu-l pierde dupa aceea, chestie care s-a si intamplat in momentul in care am acceptat. Am fost impreuna foarte putin timp, dupa care el s-a despartit de mine lasandu-ma in ceata, fara vreo explicatie concreta. Am zis ca poate eram noi prea mici si el prea imatur si nu stia ce vrea de la viata. In schimb, acum ceva, i-am dat follow pe insta iar el mi-a dat inapoi si il vad ca se uita mereu primul la storyuri si mereu m-a tentat sa-i dau un semn dar mi-e frica de reactia lui. Va rog sa nu ma judecati pentru ca numai eu stiu prin ce trec in relatia actuala, totul intr-adevar din vina mea pentru ca am acceptat de la bun inceput. Si nu, momentam nu ma pot desparti de el pentru ca el nu ma lasa in pace iar mama nu e de acord sa-l parasesc sub nicio forma. Credeti ca ar trebui sa las totul sa vina de la sine sau sa-i dau un semn? Multumesc! happy

Răspuns Apreciat de Editori
| Fabyana307 a răspuns:

Eu zic sa scapi cat mai rapid de relația actuală pe care o ai, violență in cupluri e foarte des întâlnită în ziua de azi, nu trebuie sa te iei dupa mama ta, ca tu locuiești în casă cu bărbatul acela si pe tine te lovește nu pe ea. Si daca nu te lasa el in pace, exista poliție. Nu reușesc să înțeleg de ce rămâi intr o astfel de relație, de la prima palmă care a ridicat o asupra ta trebuia sa te desparți de el, si sa iti vezi de viata ta. Nu incerc sa te acuz sau sa te critic, nu înțelege gresit, dar nu merita sa stai cu un bărbat violent nici pentru toate motivele din lume, aveam o prietena la fel ca tine si de la o palmă s-a ajuns la un pumn si de la un pumn ea acum e la 2 metri sub pământ, asa ca ai mare grija cu asa persoane. Iar in legatura cu tipul pe care din cate vad il placi, deocamdată ai face bine sa lasi sa vina de la sine, doar după ce te desparți de actualul iubit/sot poti sa ii dau un semn. Pentru ca daca ii vei da un semn tipului pe care îl placi, iubitul tău va afla intr o bună zi si sunt sigura ca va fi extrem de gelos, si cine stie ce mai face, se ia la bătaie cu celalalt, te bate si pe tine. Asa ca scapa de relația actuală, da i un semn de viata tipului pe care îl placi si fii fericita!

5 răspunsuri:
| PegassiDoctorulThau a răspuns:

Salut! Da un mesaj, poate și el încă tine la tine, dar nu are suficient curaj sa îți spună. îl poți ajuta tu. Cat despre actuala relație nu înțeleg de ce mai stai cu el cât timp nu te apreciază, mai grav te și bate. Până la urmă tu trebuie sa trăiești cu acel bărbat nu mama ta.

| corbulalbrosu a răspuns:

Daca iti face placere sa fii batuta si umilita atunci ramai cu el si rabda. Daca ai ajuns sa constientizezi ca ti s-a umplut ''paharul'' atunci paraseste-l. Cu cat o vei face mai rapid, cu atat va fi mai bine. Sanatate!

| Katie1356 a răspuns:

In primul rand, scapa de relatia actuala. Mama ta stie de violenta lui? Nu cred ca o mama ar insista ca fata ei sa ramana langa un iubit abuziv, pentru ca de la o palma la o bataie mai rea e doar un pas.
Gandeste-te la binele tau, indiferent de ce spun altii.
Apoi, il poti cauta pe respectivul si sa vezi ce iese. happy

| Juliaia explică:

Va multumesc frumos pentru sfaturi! O sa tin cont cu siguranta! happy

| Mosotti a răspuns:

Adica cum, stai asa, pai mama sta cu el sau tu? Cum adica nu vrea mama sa-l lasi pe panarama asta? Esti minora?!
Cum nu te lasa in pace el?! Cine e e, presedinte, sau? Ai si tu prieteni, ai politie, sunt multe daca chiar vrei sa pleci.
Ma gandesc daca nu il placi si pe asta totusi de gasesti motive sa nu pleci, sa poate de aia ai acceptat de la inceput, ca l-ai placut cumva. Dar poate ma insel, nu stiu.

Iar cu cel ce-l placi, da semn, de ce nu? Incearca norocul, ce poate zice? Daca nu incerci ai sanse 0, daca incerci ai ceva sanse, ce ai de pierdut? Ti-e frica de reactia lui ca si cum daca e negativa ar conta, nu ar conta.
Conteaza reactia buna daca o are.
Si daca intri in vb cu el ce are?
Sau mai stai un timp asa si vezi ce se intampla, si daca nu si nu, dai semn.