| Cristinanicolae7 a întrebat:

Afectează cu ceva sportul virginitatea fetelor?
Nu vreau sa ma luați la mișto, dar vreau sa știu dacă afectează... Cred ca doar în capul meu are logica întrebarea asta.
Ma refer "afectează cu ceva", adică dacă e posibil sa nu îți mai curgă sânge sau chestii de genu.
Ce întrebare, dar sincer nu am găsit nimic pe internet.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Este binecunoscut faptul ca V I R G I N I T A T E A femeilor este perceputa foarte diferit si din acest motiv in anumite culturi sau comunitati religioase, conceptul de virginitate reprezinta o stare strict necesara si absolut obligatorie, pe cand in alte culturi sau societati cu idei mai libertine, virginitatea si-a pierdut practic si efectiv valoarea sa spiritual-moral-etica.
De asemenea, este necesar sa fie precizat si faptul ca destul de multa lume are impresia gresita si face o confuzie impardonabila considerand DEFLORARE ''pasaricii'' ca fiind egala - sinonima cu procesul de DEZVIRGINAREA a femeii. Acesta este si motivul in baza caruia multa lume lipsita de informatia medicala corecta, NU reuseste sa priceapa/sa inteleaga faptul ca VIRGINITATEA femeii reprezinta un concept psihico-mental, adica reprezinta o notiune IMATERIALA, INVIZIBILA si INTANGIBILA care de fapt EXISTA si este localizata in interiorul MINTII fetei/femeii si NU asa cum se crede ca este situata la nivelul vaginului/vulvei. Din acest motiv existenta sau lipsa starii de VIRGINITATE nu poate fi determinata de o alta persoana, fiindca un CONCEPT oricare ar fi acesta, NU poate fi vazut cu ochii si NU poate fi nici atins/pipait in mod real, fizic sau material si ca atare rezulta ca nici nu poate fi ''pierduta'' : intentionat sau accidental. Rezulta ca niciodata absolut NIMENI in afara de feta/femeia in cauza, nu poate sa se pronunte in privinta VIRGINITATII unei (alte) fete/femei. Aceasta starea/notiunea de virginitate dispare/''se pierde'' NUMAI in momentul in care himenul si/sau vaginul fetei/femeii intra in contact direct cu un penis real/adevarat al unui baiat/barbat, dar acest lucru il va sti/cunoaste numai ea, cea in cauza si nimeni altcineva. Lezarea, deteriorarea sau ruperea chiar si din greseala ori in mod accidental a HIMENULUI prin MASTURBARE sau orice alt proces fizic, se numeste DEFLORARE si nu DEZVIRGINARE asa cum o considera multa lume in mod cu totul gresit.
In concluzie reiese foarte clar ca posibilul proces de deteriorare a himenului se poate produce strict ca urmare a unei actiuni de natura fizica asupra himenului, sau in urma unei ''agresiuni'' in urma careia ramane o stare vizibila si palpabila de modificare a formei si starii generale a ''pasaricii''. Reiese ca in anumite cazuri procesul de DEFLORARE se mai poate produce si din alte, mai multe si/sau diverse motive. Printre posibilele motive care pot provoca ruperea sau deteriorarea himenului si aparitia deflorarii sunt activitati care n-au absolut nici-o conotatie sexuala. In functie de grosimea, constitutia si elasticitatea himenului, acesta se poate leza/crapa/rupe in momentul in care se exercita asupra himenului o ''tensionare'' care poate rezulta ca urmare a unor miscari ample de deschidere/indepartare a picioarelor cum sunt cele care apar in cazul baletului, a gimnasticii de performanta, a practicarii catararii/escaladei, a dansului sportiv, a ciclismului de performanta, in timpul urcarii unei pante foarte abrupte, etc.etc. Este unanim acceptata atat aprecierea cat si consideratia portivit careia este IMPOSIBIL sa se produca AUTOdezvirginarea. Multa sanatate!

| Cineva797406016386 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Mulțumim pentru răspunsul de 5 ani

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Cineva797406016386):

Acum 4 minute | Cineva797406016386 a răspuns (pentru corbulalbrosu):
Mulțumim pentru răspunsul de 5 ani
Raspunsurile mele : foarte detaliat, elaborat si formulat in mod profesional sunt transmise si oferite tuturor celor care au nivelul de inteligenta... adecvat. big grin
@doctorandus a evaluat răspunsul tău : ''Este binecunoscut faptul ca V I R G I N I T A T E A femeilor este perceputa foarte diferit''... ca fiind folositor şi inteligent.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Cineva797406016386):

Pareri si pareri. Asta e n-ai ce-i face rolling on the floor
Ora 23:28 p.m. @ Anothergirl22 a evaluat răspunsul tău : Este binecunoscut faptul ca V I R G... ca fiind folositor şi inteligent.
Ora 23:29 p.m. @Anothergirl22 a evaluat răspunsul tău transmis Acum 4 minute catre Cineva797406016386 a r... ca fiind folositor şi inteligent.

8 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Pentru cel care se baga-n seama precum o face ...musca, laughing il informez pe aceasta cale in speranta ca va reusi sa intelega, chiar daca se considera ''o inteligenta suprema'' nu-i asa, ca in mod obligatoriu, trebuie sa aiba valoarea IQ-ului putin mai mare, comparativ cu numarul pantofilor, laughing fiindca doar asa va reusi sa si inteleaga cate ceva din ceea ce altii inteleg perfect. rolling on the floor

| seth2016 a răspuns:

Raspunsul asta "elaborat" si "profesional" e tare de tot. Fac un efort sa-l citesc atent.

"IMATERIALA, INVIZIBILA si INTANGIBILA care de fapt EXISTA si este localizata in interiorul MINTII fetei" hahahahaha, super tare localizarea asta.

"concept psihico-mental" vai de ea limba romana...

--- nu mai am rabdare sa citesc ---

Virginitatea este un construct social, adica o semnificatie adoptata de un grup mai mic sau mai mare de oameni in functie de cum percep ei lumea. Pe scurt, e o inventie a unor oameni si are de a face cu primul act sexual, consimtit, dupa casatorie si nu cu sportul.

Mai complicata e treaba cu himenul. Himenul intact este considerat de unii dovada virginitatii. Dovada suprema fiind urmele de sange de pe cearceaf dupa primul act sexual. Membrana este insa delicata si se poate rupe inca din copilarie, se poate perfora, subtia, lungi pe masura ce cresti. Asa ca la primul act sexual e posibil sa nu curga nicio picatura.

Anumite activitati sportive pot intinde, subtia sau rupe himenul. Nu mai spun ca unele fete nici nu se nasc cu aceasta componenta anatomica.

In concluzie, in ziua de azi, himenul intact nu mai este considerat dovada virginitatii. Asa ca fa ce sport iti place linistita.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu afecteaza deloc

| Stegman a răspuns:

Stai linistita chiar daca faci sau nu miscare, e posibil s curga sau sa nu curga sange. Depinde de organism. Nu la toate fetele curge sange.

| Duduchi a răspuns:

Nu are nimic. Chiar e recomandat, ca sa nu te îngrași sa nu ți se mai vadă fofoloanca.