| Roxannna18 a întrebat:

Ajutor!
Acum 5 luni am cunoscut un băiat. Ne vedem in fiecare saptamana de vreo 2/3 ori. Vine mereu la mine in oras.
Cand suntem impreuna, ma îmbrătisează, ma tachineaza, ori ma sărută. In fata tuturor persoanelor, chiar si de fata cu prieteni de ai lui. Vorbim zilnic prin apel si mesaje. Cand am fost la el in oras, am cunoscut-o pe mama lui. Prietenii lui imi spun ca mamei lui i-a placut mult de mine. Problema e ca acum 1 luna el a inceput sa fie impreuna cu o fata, iar el continua sa vina aici. Revenind din nou la prieteni( pentru ca vorbesc cu ei despre asta) imi spun ca ei nu cred că el este cu ea, pentru ca de abia vorbeste despre ea si ca vorbeste mult despre mine. Ca ei sunt siguri ca lui ii place de mine. Insa când vine vorba despre sentimentele lui imi spune ca nu vrea nimic serios cu mine. L-am testat de multe ori si cand vine vorba de alti băieti devine gelos. Nu stiu ce as putea sa fac? Sa am răbdare? Sau sa renunt? Un sfat va rog!

Răspuns Câştigător
| Alexuţ02 a răspuns:

Da, cam aşa. e urât, cel puţin din partea lui să facă chestii de astea. normal că ea şi-a făcut planuri şi ţine la el dar trebuie să înţeleagă într-un final cum merg lucrurile, dacă vrea o relaţie serioasă poate alege alt băiat care vrea şi el o relaţie serioasă.

18 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Esti roata de rezerva si nu stiu cum nu observi.
Si eu am vorbit cu unul in trecut ce vroia sa fiu numa a lui si el a tuturor si crede-ma nu faci nimic.Cu ce te incalzeste pe tine faptul ca vorbeste despre tine, daca in acelasi timp te si "insala" sa zic asa? Ai fost tu de acord cu o prietenie cu benefici? I-ai promis tu ca o sa fi acolo indiferent de ce va face? Ai vreo obligatie fata de el sa taci si sa accepti?
Daca raspunsul la intrebarile respective e "nu", atunci lasa-l in pace si vezi de ale tale.

| RAY a răspuns (pentru Freya1):

Si tu naty ai dreptate

| Freya1 a răspuns (pentru RAY):

Pai da...
Adica vi si ma prezinti si prietenilor, ma si saruti de fata cu ei sa vada si aia ca avem ceva si dupa umbli cu alta sa te lauzi cat sunt eu de fraiera si tu de smecher...

| RAY a răspuns (pentru Freya1):

Poate e nehotarat baiatul, eu stiu, eu am prezentat fata preotului sa scoata draci din ea

| Alexuţ02 a răspuns (pentru Freya1):

Da, cam aşa. e urât, cel puţin din partea lui să facă chestii de astea. normal că ea şi-a făcut planuri şi ţine la el dar trebuie să înţeleagă într-un final cum merg lucrurile, dacă vrea o relaţie serioasă poate alege alt băiat care vrea şi el o relaţie serioasă.

| Frank51 a răspuns:

Este varsta experientelor, sper sa nu te astepti sa te ia de nevasta, bucura-te de momentele impreuna cu el, pana il mai ai langa tine.

| RAY a răspuns (pentru Frank51):

Ai dreptate, like

| Emma30555 a răspuns:

Dacă îți spune ca nu vrea ceva serios dar te a prezentat mamei lui și prietenilor e cam varza băiatul căci nu știe ce vrea. Posibil ca e în căutare și nu vrea sa se oprească la tine. Dacă îți spune ca nu vrea ceva serios asa direct poate ar trebui sa iei în calcul aceasta varianta deoarece poti avea de suferit. Nici nu te lasă nici nu îți dă drumul. Părerea mea este sa ți cauți și tu pe cineva. Incertitudinea asta nu te va face fericita. Discuta cu el si pune piciorul în prag. Poate îți explica de ce nu vrea relație și atunci poți sa mergi mai departe. Probabil vrea sa fie cu mai multe și zicându le ca nu vrea relație serioasa nu trebuie sa se justifice fata de nimeni.

| RAY a răspuns (pentru Emma30555):

Voi fetele mereu va visati mirese

| Emma30555 a răspuns (pentru RAY):

Tie daca ti ar placea o fata dar ti ar spune ca nu vrea ceva serios dar totusi te cauta si ti da semne ca te place cum ti ar pica? Ce ai intelege? Ai accepta sa fie si cu altii dar tu sa fii indragostit? Ideea e ca nu orice relatie duce la casatorie dar cand cunosti pe cineva si iti place de acea persoana vrei mai mult timp petrecut impreuna si vrei sentimente...

| RAY a răspuns (pentru Emma30555):

Emma la varsta aia ai vrea sa se casatoreasca acest copii? eu am 28 de ani, nu ma pot compara cu ei, ei abia au inceput viata, ce ai vrea sa devina mama la 16 ani si el tata la 17 ani, daca are atat, de asta Romania e nr 1 la avoturi si din ce in ce mai multe mame singure, fete de 15, 16 ani, la varsta aia trebuie sa experimentezi nu sa visezi la nunta, nu ai o cariera, un loc de munca, tu nu maturitate, sa se protejeze desigur

| Emma30555 a răspuns (pentru RAY):

Nici fetele nu vor sa se marite de la varste fragede dar vor relatii frumoase daca au sentimente, la fel si baietii indiferent de varsta. In cazul prezentat mai sus fata nu a spus ce varsta are, eu am raspums general. Dar iti spun ca indiferent de varsta cand iti place de cineva vrei ca acea persoana sa te placa. Nu are legatura cu viitorul. Poti sa ai 28 de ani si sa nu iti doresti relatie serioasa, nici la 35. Depinde ce simti. Varsta nu e un criteriu. Eu iti spun din experienta mea, sunt femeie si nu am simtit nici o clipa ca e vremea sa ma marit si sa fac copii, imi place viata mea asa cum este. Ultimile doua relatii din acest motiv s au si terminat fiindca ei vroiau familie si copil iar eu nu am vrut, pentru ca nu am simtit si din cauza presiunilor au aparut certuri si impacari si tot asa. De multe ori in viata mea rorurile s au inversat si cei care doreau stabilitate erau ei. Ideea este ca nu functionam dupa un tipar.

| RAY a răspuns (pentru Emma30555):

Dar sex ai oferit?

| Emma30555 a răspuns (pentru RAY):

Ma faci și sa rad. Vorbesc de relații și de propunerea de a face copii... Tu ce crezi?

| RAY a răspuns (pentru Emma30555):

Ca pana nu scoti draci din femeie e posedata de ganduri necurate

| Holiday a răspuns (pentru Emma30555):

"Dacă îți spune ca nu vrea ceva serios dar te a prezentat mamei lui și prietenilor e cam varza băiatul căci nu știe ce vrea."

Ete na! Acum daca iesi cu prietenii insotit de o tipa sau te viziteaza acasa sau chiar doarme la tine inseamna ca trebuie sa ai o relatie serioasa....De cand asta?

| Emma30555 a răspuns (pentru Holiday):

Pai cu prietenii inteleg dar ce rost are sa il aduci acasa la parinti?

| Holiday a răspuns (pentru Emma30555):

Se intalnesc la el sa bea o cafea, sa si-o traga, sa ii arate colectia de timbre, etc, etc, etc...

| Alexuţ02 a răspuns:

Nu e ok ce face, poate face pe gelosul doar să "nu te piardă", nu ştiu ce să cred, mai bine îi spui direct că vrei ceva serios, nu ştiu ce logică are dacă te are pe tine şi vorbeşte cu tine să fie cu aia, e aiurea, în fine, logica băieţilor.

Vorbeşte serios într-o zi cu el despre asta şi spune-i ce vrea cu adevărat, dacă continuă tot aşa, spune-i că e liber să plece.

Dacă vrei să fii "roata de rezervă" faci cel mai mare rău, nu merită efortul, crede-mă.